Prošlu godinu obilježio je oporavak turističkog sektora u Bosni i Hercegovini. Turisti iz regiona su i dalje najbrojniji kada je riječ o dolascima, dok se najduže u našoj zemlji zadržavaju turisti s Bliskog istoka. U prošloj godini zabilježen je značajan rast broja turista iz Južne Koreje, Kine i Japana.
Tako je BiH posjetilo 1,7 miliona turista, što je 17,3 posto više turista u odnosu na 2022. godinu, koji su ostvarili 3,6 miliona KM, što je više za 13,2 posto u poređenju s 2022.
Broj noćenja domaćih turista manji je za 5,1 posto, dok je broj noćenja stranih turista viši za 24,3 posto u odnosu na isti period 2022. godine. U ukupno ostvarenom broju noćenja učešće domaćih turista je 31,7 posto, dok je 68,3 posto učešće stranih turista.
U strukturi noćenja stranih turista najviše noćenja ostvarili su turisti iz Hrvatske, Srbije, Turske, Slovenije, Saudijske Arabije, Njemačke, SAD-a i Ujedinjenih Arapskih Emirata. Što se tiče dužine boravka stranih turista u našoj zemlji, na prvom mjestu je Kuvajt sa 3,8 noćenja, Katar sa 3,3 noćenja, Egipat i Irska sa 3,2 noćenja, Ujedinjeni Arapski Emirati i Iran sa po tri noći, Francuska, Albanija i Bahrein sa po 2,9 noćenja. Prema vrsti smještajnog objekta najveći broj noćenja ostvaren je u hotelima.
Kada je riječ o zemljama iz kojih bilježimo najveći rast broja dolazaka turista, tu se prije svih ističu Kina, Južna Koreja, Malta, Japan, Australija i Novi Zeland. S druge strane, najveći pad u broju dolazaka turista bilježimo iz Litvanije, Luksembruga, Bahreina i Ujedinjenih Arapskih Emirata.
''Kada vidite ove trendove u razvoju i povećanju i rastu turizma u 2023. godini, to svakako ohrabruje cjelokupnu ekonomiju u BiH. S te strane, mi iz banaka to gledamo s jednim optimizmom i tako da pružimo adekvatnu podršku prema ovakvim granama industrije s ciljem jačanja cjelokupne ekonomije'', za Bloomberg Adriju kazao je Amel Memić, direktor sektora za poslovanje s privredom Sparkasse Banke.
Međutim, dodaje da kad uporedimo brojke s regionom, vidjet ćemo da su ovi procenti rasta znatno manji u odnosu na neke druge zemlje, ''što svakako ostavlja dosta prostora za daljnji razvoj ukupnih potencijala i iskorištenost turističkih potencijala i svega onoga što može BiH u tom dijelu''.
Pročitaj više: Skijališta u Adria regiji proživljavaju renesansu
Sami ili u društvu: Kako se najčešće putuje na luksuzne destinacije?
Festival svjetla Sarajevo jedna od najposjećenijih turističkih atrakcija u glavnom gradu
Aida Terzić, direktorica hotela Pino Nature, u emisiji Zoom In kazala je da se općenito u periodu od juna do prve polovine septembra povećava broj turista iz zemalja Golfskog zaljeva.
''Zimska sezona je uglavnom rezervirana za goste iz regiona'', dodala je.
Posmatrajući zimsku sezonu, posebno period novogodišnjih praznika, Sarajevo je privuklo veliki broj turista svojom neodoljivom atmosferom, umjetničkim ponudama i bogatim kulturnim naslijeđem. Broj posjetitelja u periodu od 29. decembra 2023. do 2. januara 2024. godine premašio je sva očekivanja, dosegnuvši 13.529, što je značajan porast od 20,1 posto u odnosu na prethodnu godinu. No, impresivnije je što je taj broj porastao čak 114,7 posto u odnosu na 2019. godinu, ukazujući na snažan rast interesovanja za ovaj grad.
Statistički podaci o noćenjima tokom petodnevnog novogodišnjeg perioda pokazuju ukupno 31.540 noćenja. To predstavlja porast od 43,5 posto u odnosu na prethodnu godinu i nevjerovatnih 121,2 posto više u poređenju s 2019. godinom. Ovi podaci, koje je objavila Turistička zajednica KS, svjedoče o snažnom privlačenju Sarajeva kao destinacije za provođenje praznika.
Najveći dio posjetitelja tokom novogodišnjih praznika dolazio je iz domaćih krajeva, ali su također stizali iz susjednih zemalja poput Hrvatske, Srbije, Slovenije, Crne Gore te iz udaljenijih destinacija poput Njemačke, Austrije, Makedonije, Turske, Švicarske, Švedske i drugih. Prosječno su boravili dva-tri dana, što sugerira da su posjetitelji bili zainteresirani ne samo za novogodišnju atmosferu, već i za istraživanje i uživanje u šarmu ovog predivnog grada.
Haris Fazlagić, predsjednik Turističke zajednice Kantona Sarajevo, istakao je važnost ulaganja u turizam kao ključnog pokretača ekonomskog rasta.
"Mi znamo kroz ekonomiju da je uvijek svako ulaganje na jednu KM puta četiri ili puta pet, bila to Nova godina ili Sarajevo Film Festival, koji je naš najveći brend. Da li je to ulaganje u nove direktne aviolinije s Međunarodnim aerodromom Sarajevo, uvijek je puta četiri, puta pet u ekonomskom smislu", naglasio je Fazlagić.
On je dodao: "Kao što sam rekao, u ekonomskom smislu, već znamo da smo za prvih devet mjeseci premašili cijelu rekordnu 2019. godinu u prihodima, tako da nas i privatni sektor prati jer Sarajevo već ove godine ima osam posto više soba, 10 posto više kreveta, tako da privatni sektor prati tu potražnju većim brojem dolazaka".