Sejfo Ušanović direktor Toplana Sarajevo, najvećeg potrošaća plina u Kantonu Sarajevo, kazao je za Bloomberg Adriu da je teško predvidjeti razvoj situacije s plinom u BiH, jer te stvari ne zavise od Toplana pa čak ni od Sarajevogasa.
Ušanović, čelna osoba kantonalnog javnog komunalnog poduzeća Toplane Sarajevo koja grije više od 51.000 stanova i preko 2.700 poslovnih prostora u Kantonu Sarajevo, naveo je da postoji mogućnost da će se morati preorijentirati na alternativna goriva.
"Toplane doo godišnje, grejna sezona seprembar – maj, troše cca 54.000.000 Sm3 plina, teško je predvidjeti potrošnju alternativnih goriva jer to zavisi od vanjske temperature", kazao je Ušanović. "Primjera radi na temperaturi od -5 stupnjeva, dnevna potrošnja je oko 330.000 l/kg mazuta i lož ulja."
Alternativno gorivo će se koristiti onoliko koliko dozvole kapaciteti.
"Što se tiče cijena postoji neovisno stručno tijelo resornog Ministarstva, koje će izraditi kalkulaciju i predložiti Vladi KS", odgovorio je Ušanović na pitanje o planiranim novim povećanjima cijena.
U razgovoru za Bloomberg Adriu generalni direktor Elektroprivrede BiH (EP BiH) Admir Andelija istakao je da ukoliko ove zime dođe do nestašice plina potrošači će moći preći na struju. Kazao je da je EP BiH odlukom Vlade FBiH od marta ove godine dobio saglasnost da nastavi s proizvodnjom iz blokova 4 i 5 termoelektrana Tuzla i Kakanj.
"Nama problem može biti cijena električne energije jer je ona kod nas daleko ispod tržišne i socijalne, da u slučaju nestašice plina i preusmjeravanja viška struje na podmirenje domaćeg tržišta, nećemo imati dovoljnih količina za prodaju na regionalnom tržištu po višestruko većim cijenama te time nećemo imati čime podmiriti minuse", navodi on.
Ranije je Bisera Hadžialjević, generalna direktorica Energoinvesta, rekla da za sada nema nikakvih nagovještaja da bi moglo doći do prekida isporuke plina BiH.
"Energoinvest je snabdjevač plinom Bosne i Hercegovine od 1978 godine. Dugogodišnji ugovor za isporuku gasa generalno garantuje stabilno snabdijevanje i povoljnije cijene. Snabdjevanje se vrši pravcem iz Rusije preko Turske, Bugarske, Srbije do Bosne i Hercegovine tzv. Turskim tokom. Energoinvest ima urednu komunikaciju sa isporučiocem gasa Gazprom Export i za sada nema nikakvih nagovještaja o problemima u snabdijevanju", kazala je Hadžialjević za Bloomberg Adriu.
Pročitajte: Dok Evropa strahuje u BiH nema panike zbog plina i struje
U slučaju najgoreg scenarija, Hadžialjević kaže da su alternativne mogućnosti snabdijevanja gasom FBiH izrazito sužene, s obzirom na postojanje samo jednog pravca dobave na graničnom prijelazu Zvornik.
"Teoretski gas se u BiH može dobaviti i od drugih isporučilaca. To podrazumijeva izlazak na neku od berzi u Evropi ili preko trgovaca, a takav gas kupovan ad hock, bi koštao nekoliko puta skuplje od gasa koji se dobavlja od Gazprom Exporta, te bi bio apsolutno nepristupačan kao energent potrošačima u BiH", dodaje Hadžialjević.
- Uz pomoć Rijada Durkića i Mirele Haskić-Suša