Ministarsko vijeće Energetske zajednice saopćilo je o tome kako je Bosna i Hercegovina dugotrajno nekažnjeno kršila zakone, zajedno sa Sjevernom Makedonijom i Kosovom. Već više od pet godina ove zemlje narušavaju propise Energetske zajednice, čijom bi se primjenom ograničilo zagađenje zraka iz termoelektrana na ugalj.
Ministarsko vijeće Energetske zajednice prošle sedmice je potvrdilo ove tvrdnje, navodi Aarhus centar u BiH.
Ova odluka potvrđuje optužbe koje je Sekretarijat Energetske zajednice pokrenuo još u martu 2021. godine, a odnosi se na osam blokova termoelektrana u BiH, uključenih u Nacionalni plan za smanjenje emisija (NERP) onih koji nisu smanjili emisije sumpor-dioksida, azotnih oksida i lebdećih čestica u skladu s postavljenim graničnim vrijednostima NERP-a.
Čitaj više
Povećano zagađenje vazduha iz TE na Zapadnom Balkanu
Termoelektrane emituju 5,6 puta više zagađenja od dozvoljenih granica
28.06.2023
Sve više električne energije dolazi iz HE, izvoz uglja povećan
Ako pogeldamo proizvodnju mrkog uglja u prvom tromjesečju ove godine i lani, ona je otprilike sita. Razliku pravi šest puta veći izvoz mrkog uglja.
27.05.2023
HRW: BiH ima petu najvišu stopu smrtnosti od zagađenja zraka u svijetu
Vlada Federacije BiH je u ožujku 2022. godine produžila vijek trajanja dvije zastarjele elektrane na ugalj.
08.02.2023
"Bh. vlasti ne samo da su ignorisale obaveze u vezi s definiranim graničnim vrijednostima za smanjenje zagađenja zraka iz termoelektrana, nego su svjesno prekršile i obavezu kažnjavanja zagađivača. BiH vlasti su se obvezale da će kroz izmjene legislative usvojiti i primijeniti adekvatne kaznene odredbe za prekršioce graničnih vrijednosti utvrđenih NERP-om", izjavio je Denis Žiško iz Aarhus Centra u BiH.
CEE Bankwatch (Globalna mreža koja djeluje u centralnoj i istočnoj Evropi) analiza 'Uskladiti ili Zatvoriti' je i ove godine pokazala da su najozbiljniji problem emisije sumpor dioksida.
U 2022. godini, kao i u 2021. godini, emisije sumpor dioksida iz postrojenja obuhvaćenih NERP-om u BiH bile su gotovo osam puta veće od dozvoljenih.
Iz mreže CEE Bankwatch podsjećaju da su vlade iz regije još 2005. godine potpisale sporazum o osnivanju Energetske zajednice, uključujući obavezu primjene tadašnjih EU pravila o smanjenju zagađenja iz termoelektrana.
"Nakon skoro dva desetljeća, potreba da se smanji zagađenje i poveća energetska efikasnost i održivi oblici obnovljive energije veća je nego ikad i sve treba uraditi dvostruko brže", ističu iz te globalne mreže.