Nezadovoljni poljoprivrednici u Federaciji Bosne i Hercegovine zatražili su hitne aktivnosti Vijeća ministara BiH za zaštitu domaćih proizvođača.
Naime, među njihovim zahtjevima se nalazi privremena zabrana izvoza domaće pšenice, privremena zabrana uvoza lubenice i ostalih poljoprivrednih kultura - kojih trenutno ima dovoljno kod domaćih porizvođača - te rješavanje nepotrebnog zadržavanja na granicama.
Fokus su stavili na izvoz krastavca "kornišon" koji je namijenjen zemljama Europske unije. Ističu da zadržavanjem dolazi do propadanja robe koju kupci vraćaju.
Ranije je vanjskotrgovinska komora Bosne i Hercegovine (VTKBiH) pozvala je na hitno rješavanje problema koji se odnose na duga zadržavanja i zastoje na graničnim prijelazima s Republikom Hrvatskom. VTKBiH predlaže otvaranje dodatnog BIP-a (granični prijelaz sa potpunim inspekcijskim nadzorom) i "zelenih koridora".
Također, zatražili su produženje radnog vremena fitosanitarnih inspektora u sezoni.
Direktorica sektora privrede VTKBiH Ognjenka Lalović rekla je da postoji problem prilikom tranzita kroz Hrvatsku kada je riječ o izvozu roba iz BiH. Kaže kako Hrvatska služi samo kao tranzitna zemlja, dakle kupci su negdje drugo u EU.
"Imamo sezonski izvoz voća i povrća, ograničen rad fitosanitarnih službi na granici sa EU, kao i ograničen broj prelaza preko kojih možemo izvoziti tu robu. Često dolazi do zastoja na granici, a u većini slučajeva, pogotovo kod izvoza svježeg voća i povrća", dodala je Lalović.
Više na: Zastoji na granici s Hrvatskom neprihvatljivi za domaći izvoz
Poljoprivrednici upozoravaju da je "krajnje vrijeme da ministri na čelu s premijerom u Vijeću ministara Bosne i Hercegovine počnu raditi posao za koji su postavljeni, a i dobro plaćeni". Kazali su da je situacija alarmantna.
Žetva pšenice
Prethodni zahtjev Udruženja poljoprivrednika Federacije BiH odnosio se na ponudu otkupne cijene za pšenicu i ječam koja još nije uspostavljena.
"Žetva je skoro na samom kraju (pšenica, ječam), a da se otkupna cijena još zvanično ne zna. Tražimo hitno reagiranje i ponudu cijene od robnih rezervi Federacije BiH. Kako znamo ove godine su robne rezerve dobile značajno više sredstava iz budžeta. Sredstva su izdvojena upravo da bi se moglo pravovremeno reagirati i otkupiti što više domaće pšenice. Dakle krajnje je vrijeme za otkupnu cijenu pšenice i njen otkup", saopćeno je iz Udruženja poljoprivrednika FBiH.
Više na: Žetva pšenice pri kraju, otkupna cijena nepoznata
Podsjećamo, ni nakon nekoliko sastanaka nije dogovorena otkupna cijena pšenice između ratara i mlinara u Republici Srpskoj. Na prvom sastanku između semberskih proizvođača i mlinara ratari su tražili da cijena pšenice bude 0,82 KM po kilogramu, dok su mlinari spremni platiti 0,60 KM.
-- Uz pomoć Mirele Haskić-Suša