U skladu sa odredbama novog Zakona o električnoj energiji u Federaciji Bosne i Hercegovine koji je usvojen u julu ove godine, mnoga privredna društva u FBiH preći sa javnog na tržišno snabdijevanje firmi, koje značajno povećava cijenu električne energije, navode iz Udruženje poslodavaca FBiH.
Kako su naveli, radi se o nekoliko hiljada kompanija, uglavnom malih porodičnih firmi i obrta kojima će prema odredbama novog Zakona o električnoj energiji FBiH značajno biti uvećana cijena električne energije.
"Naše analize govore da će samo po tom osnovu Elektroprivreda BiH u 2024. godini zaraditi dodatnih između 25 i 28 miliona KM. Upravo zbog toga još jednom apelujemo da ne postoji niti jedan opravdani razlog za dodatno povećanje cijene električne energije za privredna društva u FBiH u narednoj godini“, kaže Adnan Smailbegović, predsjednik UPFBiH.
Čitaj više
Poskupljenje struje moglo bi dovesti do otkaza i smanjenja plata
U novim ponudama cijena struje skuplja za 70 posto.
06.11.2023
Bičakčić: Primjena novih energetskih zakona tek za godinu dana
Bit će sistemski uređena pitanja od zajedničkog značaja za korištenje više oblika energije.
16.09.2023
Privreda traži, a Vlada RS obećava da neće biti poskupljenja električne energije
Imamo preduzeća koja imaju visoko učešće električne energije u finalnom proizvodu, kaže Saša Trivić.
07.09.2023
Rastući energetski pritisci: Otkrivanje energetske otpornosti BiH
Iako hidroelektrane predstavljaju obećavajući izvor čiste energije, prisutne su i brojne ekološke prepreke.
12.09.2023
Predstavnici UPFBiH, u proteklih mjesec dana održali su niz sastanaka sa predstavnicima Vlade FBiH i Elektroprivrede BiH ukazujući na pogubne posljedice novog povećanja cijena električne energije za privredna društva.
"Još uvijek čekamo obećani zajednički sastanak sa predstavnicima Vlade FBiH i Elektroprivrede BiH u vezi sa cijenom električne energije za privredu. Naš stav je da privreda, a samim tim i građani ne smiju snositi posljedice lošeg upravljanja i problema koje ima EPBiH, koje su izazvali drugi faktori, koji nemaju veze sa realnim sektorom", kaže Smailbegović.
Iz UPFBiH podsjećaju da svako povećanje cijena električne energije privrednim društvima u FBiH znači smanjenje konkurentnosti privrede, naročito izvozno orijentiranih kompanija, manje investicija u nove tehnoligije, manje novih radnih mjesta, a čini upitnim i postojeća radna mjesta. Posljedice ovog povećanja će osjetiti ne samo privreda, nego i građani, jer više cijene električne energije rezultiraju povećanjem cijena roba i usluga na tržištu, životnih troškova građana i rastu inflacije.
"U situaciji kada aktuelna vlast još uvijek nije uradila ništa na smanjenju poreza i doprinosa na plaće, ukidanju parafiskalnih nameta, liberaliziranju tržišta radne snage, povećanje cijene električne energije predstavljat će novo opterećenje za bh. privredu, ali i građane", upozorava Smailbegović.