Predstavnici sindikata iz realnog sektora upozoravaju da bi se najavljeno povećanje cijena električne energije za privredu moglo negativno odraziti na status radnika i radnica u Federaciji Bosne i Hercegovine.
Podsjećamo, privredna društva iz FBiH dobile su nove ponude za snabdijevanje električnom energijom u 2024. godini u kojima je cijena struje povećana za 70 i više posto.
''Opet se ponavlja scenario iz 2021. godine i opet se povećanjem cijene električne energije za privredna društva u FBiH žele riješiti nagomilani problemi u poslovanju Elektroprivrede BiH. Podsjećamo da je 2022. i 2023. godine cijena električne energije za privredna društva ukupno već povećana 44 posto, a Elektroprivreda BiH je i dalje u problemima'', kazao je Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH.
Istaknuo je da poslodavci smatraju ovo povećanje nedopustivim, te da se protive svakom novom povećanju cijena električne energije za privredu u FBiH, ''jer očigledno je da uzroci problema u ovom sektoru nisu vezani samo za cijenu struje, nego se radi o brojnim drugim pitanjima, što nije i ne treba biti odgovornost poslodavaca''.
Poskupljenje i za domaćinstva
Iz Samostalnog sindikata šumarstva, prerade drveta i papira BiH, Sindikata građevinarstva i industrije građevinskog materijala BiH, Sindikata hemije i nemetala FBiH, Sindikata tekstila, kože, obuće i gume FBiH te Sindikata metalaca FBiH naglašavaju da bi povećanje cijena električne energije za privredna društva nužno dovelo do povećanja cijena hrane, ali i svih drugih roba i usluga. Predstavnici industrijskih sindikata ističu da bi naknadno moglo doći i do povećanja cijena električne energije za domaćinstava, ako ne do kraja 2023. godine, onda se to može očekivati u narednoj godini.
Svjetska kriza izazvana ratovima u Ukrajni i na Bliskom istoku značajno utiče na većinu privrednih aktivnosti u FBiH. Značajno smanjenje broja ranih mjesta u industrijskom sektoru osjetno je već od sredine 2022. godine, upravo iz razloga što je većina industrijskog sektora izvozno orijentirana.
''Kriza je naročito osjetna u sektoru šumarstva i drvne industrije, ali i papira. Proizvodni kapaciteti odavno su ograničeni, a broj radnika u nekim fabrikama za proizvodnju namještaja značajno je smanjenjen'', kaže Lejla Ćatić, predsjednica Samostalnog sindikata šumarstva, prerade drveta i papira Bosne i Hercegovine.
Dodaje da se boje da će iskazani finansijski gubitak u poslovanju Elektroprivrede BiH u periodu januar – septembar 2023. godine biti prebačen na teret privrede i građana, a prije svega radnika i radnica iz realnog sektora.
''Ponovo aktualiziranja najava poskupljenja električne energije u Federaciji BiH dodatno unosi nemir među radnike i radnice, ali generalno i građane“, istaknula je Ćatić.
Promet industrije u BiH na godišnjem nivou, pao je osmi mjesec u nizu. U septembru je zabilježen pad ukupnog prometa industrije, kalendarski prilagođen, od 13,3 posto. Prema podacima Agencije za statistiku BiH, najveći pad na godišnjem nivou zabilježio je promet energije, intermedijarnih proizvoda trajnih proizvoda za široku upotrebu.
Budući da je prodaja na stranom tržištu u dvocifrenom padu već sedmi mjesec u nizu, paralela se može povući s Evropskom unijom kao najznačajnijim vanjskotrgovinskim partnerom BiH. Zemlje članice EU bilježe pad svojih ekonomija, što se direktno odražava i na industriju u BiH.
"Čitava regija je izvozno najviše orijentiran prema zemljama Zapadne Evrope. Prvenstveno Njemačka, Austrija, Italija", rekao je dopredsjednik Privredne komore FBiH Mirsad Jašarspahić za Bloomberg Adria TV.
S tim u vezi sindikati iz realnog sektora traže od Vlade FBiH da donese mjere koje će onemogućiti povećanje cijena električne energije za privredu, odnosno, donese mjere kojima će se zaštiti privreda, radnici i radnice u industrijskim sektorima i građani u Federaciji BiH.
Poučeni lošim iskustvima iz prošlosti, upozoravaju da se povećanje cijena električne energije za privredna društva uvijek negativno odrazi na radnike i radnice, na način da smanjenje privrednih aktivnosti dovodi do otkaza ugovora o radu, smanjenja plaća i ugrožavanja životnog standarda radnika i građana.
Novi Zakon o električnoj energiji
Iz UPFBiH naglašavaju da bi povećanje cijena električne energije za privredna društva imala štetne posljedice za privredu i daljnji standard građana.
Namjera povećanja cijene električne energije, dešava se u vrijeme dok još uvijek nema nikakvog pomaka na planu pojeftinjenja cijene rada, socijalna opterećenja se povećavaju, nema promjena u skupom i neizdrživom zdravstvenom sektoru, parafiskalni nameti ne smanjuju, a što će sve skupa, dodatno zaustaviti investicije, ulaganja, dovesti do talasa poskupljenja i u konačnici cijenu će kroz povećanu inflaciju platiti svi građani!
''Zakonom o električnoj energiji u FBiH koji je usvojen u julu ove godine, za mnoga privredna društva u FBiH promijenili su se uslovi i cijena snabdijevanja, jer će nekoliko hiljada privrednika, malih firmi, obrta u skladu sa novim odredbama Zakona, preći sa javnog snabdijevanja na tržišno snabdijevanje, koje značajno povećava cijenu električne energije'', pojasnio je Smailbegović.
Naglašava, da je UPFBiH znalo za to rješenje u Zakonu, nisu se suprostavljali, niti tražili izmjenu, jer ga smatraju korektnim i rješenjem koje će donijeti nove prihode Elektroprivredi BiH.
''No, očigledno da ni to nije bilo dovoljno i da se sada od privrede u FBiH traži da višim cijenama riješi sve očigledno nagomilane dubioze ovog javnog preduzeća, što je jako pogrešan put'', zaključuje Smailbegović.
Kako je Bloomberg Adria ranije izvještavala, Elektroprivreda BiH je u prvoj polovini godine poslovala s gubitkom 24,479 miliona KM.
Nakon sastanka federalnog ministra energije, rudarstva i industrije Vedrana Lakića i v. d. generalnog direktora EP BiH Sanela Buljubašića, saopćeno je da će kraj godine obilježiti veliki gubitci ovog preduzeća.
"Smanjeni stepen realizacije proizvodnje u rudnicima u odnosu na prethodne godine, povećanje cijena opreme i ostali troškovi direktno utiču i na rad ove kompanije", rekao je Lakić.
--Uz pomoć Tea Zorića--