Nakon što je Udruženje poslodavaca Federacije Bosne i Hercegovine (UPFBiH) zatražilo od Vlade Federacije BiH da u skladu sa Zakonom o električnoj energiji u FBiH što prije donese odluku kojom se rast cijena električne energije za privredna društva ograničava na 20 posto za 2023. godinu, a odluka još nije donesena, UPFBiH je uputilo zvaničan zahtjev Vladi FBiH za održavanje sastanka o ovoj temi.
Iz UPFBiH je zatraženo da se što prije održi sastanak o temi utvrđivanja – ograničenja cijena električne energije za privredna društva u 2023. godini.
''Kako je pitanje cijene električne energije od izuzetnog značaja za poslovanje privrednih subjekata u FBiH, neophodno je i hitno da do kraja ove godine, u skladu sa Zakonom o električnoj energiji u FBiH, ograničite, odnosno utvrdite cijenu električne energije za privredne subjekte za 2023. godinu'', navodi se u zahtjevu UPFBiH upućenom Federalnoj vladi.
UPFBiH predlaže da se sastanak održi do kraja oktobra s ciljem pravovremene pripreme ove odluke i njenog uvrštavanja na dnevni red neke od narednih sjednica Vlade FBiH, kako bi odluka bila na snazi već od 1. januara 2023. godine, a privredni subjekti na vrijeme dobili i potpisali ugovore o snabdijevanju električnom energijom, što će im omogućiti neometan rad i proizvodnju.
Prošlogodišnje negativno iskustvo
UPFBiH insistira da se ovo pitanje riješi, poučeni prošlogodišnjim negativnim iskustvom, kada su zbog nepravovremenog donošenja odluke mnoge kompanije bile prisiljene za prvih sedam dana januara platiti astronomske račune za potrošnju električne energije za tzv. rezervno snabdijevanje. Naime, tada su kompanije dobile račune koji su za 300 eura, odnosno šest puta veće od trenutnih.
Iz UPFBiH još jednom podsjećaju da su, pored ostaloga, zahvaljujući odluci Vlade FBiH o ograničenju rasta cijene električne energije na 20 posto za 2022. godinu, bh. kompanije uspjele sačuvati radna mjesta, nivo proizvodnje i konkurentnost privrede Bosne i Hercegovine na inozemnim tržištima. Sve to je rezultiralo rekordnim rastom priliva sredstava u budžetske i vanbudžetske fondove.
Također, pokazalo se da je povećanjem cijena električne energije za bh. privredna društva za 20 posto sačuvana stabilnost elektroenergetskog sektora u FBiH i Javnog preduzeća Elektroprivreda BiH, koja uz uredno snabdijevanje domaćih kompanija i dalje izvozi značajne količine električne energije na inozemna tržišta.
Predviđaju iste efekte ako rast cijena opet bude ograničen.
"Smatramo da povoljna cijena električne energije, kao jedne od najvažnijih sirovina u realnom sektoru i dalje treba biti jedna od konkurentskih prednosti bosanskohercegovačke privrede i snažan pokretač razvoja i napretka", naglašavaju iz UPFBiH.