Bosna i Hercegovina i u septembru bilježi godišnji rast u segmentu dolazaka turista. Tako je BiH u septembru posjetilo 188.634 turista, što je za 18,6 posto više u poređenju s istim mjesecom prošle godine i za 15,5 posto manje u poređenju s augustom 2023., objavila je Agencija za statistiku BiH. Najveći broj turista dolazi iz Adria regiona, međutim u narednom periodu bismo mogli očekivati i veći broj turista iz Ujedinjenih Arapskih Emirata.
U top tri zemlje iz kojih bilježimo najveći broj turista spadaju Turska, odakle je BiH posjetio 17.741 turista, Srbija iz koje bilježimo 14.193 turista i Hrvatska sa 12.132 turista. Broj noćenja također bilježi rast u poređenju s istim mjesecom prošle godine, a u ukupno ostvarenom broju noćenja učešće stranih turista je 69 posto.
Najviše noćenja ostvarili su turisti iz Srbije, Hrvatske, Turske, Saudijske Arabije, Njemačke, Slovenije, Sjedinjenih Američkih Država, Francuske i Poljske.
Što se tiče dužine boravka stranih turista u našoj zemlji, na prvom mjestu su turisti iz Latvijе sa 5,3 noći, Islanda sa 5, Irske sa 4,1 noći, Kuvajta 3,8, Egipta i Estonije sa po 3,3, Irana sa 3,1 te Francuske sa 3 noćenja u prosjeku.
Turistima je u septembru 2023. u Bosni i Hercegovini bilo na raspolaganju 19.888 soba, apartmana i mjesta za kampovanje, što je što je za 0,6 posto više u odnosu na septembar 2022., i 44.072 raspoloživih kreveta, što je više za 2,4 posto u odnosu na isti mjesec 2022. godine.
Turisti su najviše odsjedali u hotelima, međutim ono što je primjetno tokom cijele godine jeste rast popularnosti odmarališta i kampova. Tako je u septembru, a u poređenju sa septembrom prošle godine, broj noćenja u odmaralištima porastao za 22,4 posto, a u kampovima za 33,1 posto.
Ukidanje viza
S obzirom na to da posljednjih godina BiH bilježi značajan priliv turista s Bliskog istoka, ukidanje viza za državljane Ujedinjenih Arapskih Emirata moglo bi pozitivno uticati na dolazak turista iz ove zemlje. Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković i državna ministrica za međunarodnu saradnju Ujedinjenih Arapskih Emirata Reem Al Hashimi potpisali su sporazum o ukidanju viza, koji bi nakon ratifikacije obje strane trebao stupiti na snagu 7. decembra.
"Dubai i Abu Dhabi prvenstveno su veoma interesantne destinacije za brojne Bosance i Hercegovce. Mnogi naši građani imaju svoje biznise ili sarađuju s UAE i ukidanje viznog režima značit će im mnogo. S druge strane, građani Emirata otkrivaju BiH kao prelijepu destinaciju koju rado posjećuju", rekao je Konaković u izjavi za Fenu.
Pročitaj više: Rast broja turista u FBiH, najviše dolazaka iz Saudijske Arabije i Turske
Lonely Planet uvrstio Mostar u top 10 destinacija koje treba posjetiti 2024.
Digitalnim inovacijama i tehnologijama do više turista
Promocija turističkih potencijala KS na svjetskim sajmovima
Gastronomska ponuda i autentična iskustva privlače turiste u bh. sela
Kada je riječ o prognozama za naredni period, analitičari Bloomberg Adrije očekuju da će 2023. godina biti još jedna uspješna godina s finansijskog aspekta, potaknuta viškom ušteđevine nakupljenim tokom pandemije i otpornim tržištem rada. Međutim, u narednim godinama turističke kompanije suočit će se s novim nizom izazova, a neki od najvažnijih uključuju skuplje finansiranje i potencijalnu stagnaciju dolazaka stranih gostiju.
"Još jedan faktor koji može predstavljati izazov je promjena strukture gostiju, odnosno očekivan manji broj turista iz zapadnoevropskih zemalja te veći broj iz srednjoevropskog područja. Makrookruženje će neizbježno uticati na ono što se smatra diskrecijskim troškovima, budući da očekujemo da će većina zemalja EU ući u recesijsko okružje do kraja 2023. godine, pri čemu će najvažnije biti Njemačka, Italija i Austrija", kažu analitičari Bloomberg Adrije.
Diverzifikacija ponude
Iz tog razloga, turistički radnici u BiH moraju raditi na diverzifikaciji i prilagođavanju ponude novim navikama turista. Prema riječima Marka Radića, rukovodioca Sektora za promociju turizma Turističke organizacije Republike Srpske (TORS), turisti sve manje putuju radi pasivnog razgledanja i obilaženja znamenitosti, fotografisanja i proživljavanja putovanja kroz kasnije razvijanje filma i fotografija.
"Savremeni turista danas je aktivan, traži nove, manje istražene ili prosto neistražene destinacije, zbog čega se od destinacija traži pružanje jedinstvenog doživljaja, da se osjeti, proba i iskusi. Svako za sebe želi i traži poseban osjećaj koji će doživjeti i na osnovu kojeg će vrednovati kvalitet putovanja, usluge, cijene i ponude na određenoj destinaciji", kazao je Radić u komentaru za Bloomberg Adriju.
Dakle, pojašnjava on, pri stvaranju turističke ponude i promocije destinacije više ne prodajemo mjesto samo po sebi, naprotiv, prodajemo iskustvo koje se može doživjeti na tom mjestu.
"Turista traži aktivno učešće i doživljaj kroz autentične interakcije i lično shvatanje kulture, običaja i tradicije mjesta koje obilazi. Traži interakciju s lokalnim ljudima i njihovim načinom života", naglašava Radić.