Ukupan broj dolazaka turista u septembru ove godine iznosio je 140.336 što je za 25,4 posto više u odnosu na septembar prošle godine, a u odnosu na avgust 2023. godine manji je za 18,4 posto, podaci su Federalnog zavoda za statistiku.
Učešće domaćih turista je 24,9 posto, dok je stranih turista 75,1 posto.
Kad pogledamo ukupan broj noćenja turista u septembru, iznosio je 272.167 što je za 20,0 posto više u odnosu na septembar prošle godine, a u odnosu na avgust 2023. godine manji je za 31,7 posto.
Čitaj više
Kampovi bilježe najveći godišnji rast dolazaka i noćenja turista
Broj posjeta kampovima je veći za 22,2 odsto, a broj noćenja za 33,4 odsto, u odnosu na juli 2022.
05.09.2023
FBiH kao destinaciju za odmor bira sve više Turaka i Arapa
Značajno su rasli i dolasci turista iz Omana.
29.08.2023
Turisti iz Južne Koreje se vraćaju u R. Srpsku nakon pandemije
Broj turista iz Južne Koreje koji dolaze u RS skočio je u ovoj godini za čak 4.143 odsto u odnosu na isti period 2022.
27.06.2023
Turisti rado dolaze u BiH, ali (ne)rad institucija koči razvoj
Broj turista koji su posjetili BiH u februaru veći je za oko 19 odsto u odnosu na isti mjesec lani.
06.04.2023
Učešće domaćih turista je 24,8 posto, a stranih turista 75,2 posto.
Prema vrsti smještajnog objekta najveći broj noćenja je ostvaren u okviru vrste Hoteli i sličan smještaj sa učešćem od 95,6 posto.
U strukturi noćenja stranih turista najviše noćenja ostvarili su turisti iz Saudijske Arabije, Turske, Hrvatske, Njemačke i Sjedinjenih Američkih Država što je ukupno 38,5 posto. Turisti iz ostalih zemalja ostvarili su 61,5 posto noćenja.
Broj raspoloživih kreveta iznosio je 30.676 što je za 2,1 posto više u odnosu na isti mjeseca 2022. godine. Neto stopa iskorištenosti kreveta za vrstu Hoteli i sličan smještaj na području Federacije BiH iznosila je 32,9 posto.
Faruk Čaluk, stručni saradniko za kreativne projekte i razvoj turizma u Turističkoj zajednici Kantona Sarajevo kazao je za Bloomberg Adria TV kako je Sarajevo, ali i BiH malo sporija u odnosu na globalni razvoj, mada ne previše.
"Pokušavamo pratiti korak, međutim, kompletna situacija kako u našoj državi tako i u regiji ipak nam onemogućava da baš idemo ukorak sa svim svjetskim trendovima. Mi ljudi iz turizma, pokušavamo i borimo se da ipak upratimo taj neki rast i nadam se da će nam svi ostali faktori koji su oko nas, koji ustvari također utječu na sve to, pomoći i omogućiti da upratimo taj korak kako bi trebalo", kazao je Čaluk.
Ruralni turizam u našoj doživio je značajan napredak u posljednjih deset godina, ali se suočava i s nizom izazova. Primjetan je rast posjeta turista u ovom sektoru, međutim, nedostaju sistemski podaci o broju seoskih domaćinstava koja se bave ovom vrstom turizma, investicijama i doprinosu sektora BDP-u. Također, zanimljivo je da među smještajnim kapacitetima u BiH, kampovi i prostori za kampovanje bilježili su najveći rast dolazaka i noćenja turista u periodu ljeta u odnosu na prošlu godinu.
Generalno gledajući, turistička industrija Evropske unije (EU) doživljava snažan oporavak nakon posljedica pandemije. Naime, u prvoj polovini 2023. godine broj noćenja u turističkim smještajima dostigao je najviši nivo u posljednjoj deceniji, pokazuju podaci Eurostata.