Broj turista koji su posjetili Bosnu i Hercegovinu (BiH) u februaru ove godine veći je za oko 19 odsto u odnosu na isti mjesec lani. Iako veći broj turista posjećuje Federaciju BiH, u februaru je evidentiran pad broja dolazaka turista u ovaj entitet u odnosu na januar ove godine. Istovremeno, u Republici Srpskoj broj turista raste i na godišnjem i na mjesečnom nivou. Ipak, statistike nisu pouzdan pokazatelj stvarnog broja turista koji posjete zemlju, što je posljedica neuvezanih institucija na svim nivoima.
U oba entiteta preovladavaju strani turisti, a najviše dolaze komšije iz Hrvatske i Srbije.
U FBiH trećina turista su Hrvati
Federaciju BiH u februaru 2023. godine posjetilo je 55.779 turista, što je za 19,9 odsto više u odnosu na prije godinu dana, dok je taj broj u odnosu na januar ove godine manji za 8,5 odsto.
Ukupan broj noćenja turista u februaru u FBiH iznosio je 116.323, što je za 18,2 odsto više u odnosu na februar 2022. godine, a u odnosu na januar 2023. godine manje za 14,9 odsto.
Najviše noćenja ostvarili su turisti iz Hrvatske (34,4 odsto), Srbije (9,2 odsto), Turske (5,9 odsto), Njemačke (5 odsto) i Slovenije (4,9 odsto), što je ukupno 59,4 odsto. Turisti iz ostalih zemalja ostvarili su 40,6 odsto noćenja.
Prema vrsti smještajnog objekta, najveći broj noćenja je ostvaren u okviru hotela i sličnog smještaja, s učešćem od 96,6 odsto. FBiH je raspolagala sa 27.502 kreveta, što je za 3,6 odsto više u odnosu na februar 2022. godine.
Neto stopa iskorištenosti kreveta u hotelima i sličnom smještaju na području Federacije BiH iznosila je 16,6 odsto.
U Republici Srpskoj i mjesečni i godišnji rast broja turista
Republiku Srpsku u februaru ove godine posjetilo je 32.052 turista, što je u odnosu na januar 2023. godine više za 21 odsto, a u odnosu na isti mjesec prethodne godine više za 17,4 odsto.
Ostvareno je 89.159 noćenja turista, takođe s mjesečnim (+26 odsto) i godišnjim (+19,1 odsto) stopama rasta.
Najviše noćenja ostvarili su turisti iz Srbije (21.491), Hrvatske (19.675), Slovenije (8.455) te Crne Gore (2.108).
U februaru 2023. godine RS je raspolagala sa 12.063 stalna ležaja.
U februaru u BiH su se najduže zadržavali turisti iz Estonije
Gledajući podatke na nivou BiH, u februaru 2023. turisti su ostvarili 88.426 posjeta, što je više za 0,4 odsto u odnosu na januar 2023. i za 19 odsto više u odnosu na februar 2022. godine.
U februaru, u BiH najduže su se zadržavali turisti iz Estonije u prosjeku 6,5 noći, zatim Islanđani -3,9 noći i Albanci -3,8 noći. Turisti iz Ujedinjenog Kraljevstva su se zadržavali u prosjeku 3,6 noći, turisti iz Kuvajta 3,5 noći, a turisti iz Slovenije i Bahreina 3,2 noći.
Jasmin Mehić, direktor ZOI 84 za Bloomberg Adria TV kazao je da je sezonu na Bjelašnici obilježio FIS Europa Cupa koji je održan 12 i 13. februara na kojem je učestvovalo više od 60 takmičarki iz najelitnijih skijaških nacija: Austrije, Francuske, Italije, Švicarske, Norveške, Njemačke, Kanade, Sjedinjenih Američkih Država.
Dejan Ljevnaić, direktor Olimpijskog centra Jahorina je kazao da je ovu sezone Jahorina dočekala sa novim investicijama te da je održan veliki broj raznih događaja.
''Najveća prednost Sarajeva je okruženost planinama i što možemo ponuditi različite terene i resurse zajedno s Jahorinom'', kazao je Mehić.
Dodao je da Jahorina ima veliki potencijal u segmentu zimskog turizma, dok Bjelašnica prednjači u takmičarskom turizmu.
Turistički potencijal velik, neophodno uvezivanje institucija
Rukovodilac Sektora za promociju turizma u Turističkoj organizaciji Republike Srpske Marko Radić smatra da je broj turista koji posjete BiH veći od broja koji evidentiraju entitetski zavodi za statistiku.
"Registrovani turisti su oni koji su prijavljeni i koji dolaze u registrovane smještajne kapacitete, dok nisu evidentirani oni koji dolaze u privatne apartmane, odnosno u takozvane stanove na dan. Mi nemamo uvid u to kada je neko ušao u zemlju ili izašao iz nje, neki od turista borave u FBiH i dođu u dnevnu posjetu u RS i mi ne vidimo gdje se taj turista kretao i na osnovu statistike zavoda ne možemo praviti promocije i turističke ponude. Neophodna je bolja uvezanost svih turističkih organizacija, Granične policije i drugih institucija. Dobar primjer je eVisitor u Hrvatskoj, koji objedinuje podatke policije, nadležnih ministarstava, Poreske uprave, Službe za strance i drugih institucija", ističe Radić za Bloomberg Adriju.
Dodaje da je oko 3,5 miliona turista lani stiglo u BiH, od čega oko 33 odsto u RS, a oko 66 odsto u FBiH, koja ima veći broj smještajnih kapaciteta i "turistički trougao" Sarajevo-Mostar-Međugorje.
---Pisanju pomogla Mirela Haskić-Suša