Potrošačke cijene u Bosni i Hercegovini u septembru, a u poređenju s augustom, zabilježile su blagi rast od 0,6 posto, pri čemu su najviše poskupjeli odjeća i obuća te prijevoz. Posmatrano na godišnjem nivou, nakon ubrzanja zabilježenog prošli mjesec, inflacija ponovo usporava, ali cijene hrane i dalje najviše doprinose ukupnoj stopi inflacije. Negativni rizici do kraja godine ostaju vezani za cijene energenata.
Na mjesečnom nivou zabilježen je rast cijena u skoro svim odjeljcima. U septembru, u odnosu na august, cijene alkohola i duhana su veće za 0,2 posto, odjeće i obuće za 2,9 posto, namještaja za 0,6 posto, dok su stanovanje i režijski troškovi porasli za 0,5 posto. Prijevoz je poskupio za 2,4 posto, komunikacije za 1,1 posto, a restorani i hoteli za 0,2 posto. Cijene hrane i bezalkoholnih pića nisu se mijenjale.
Na godišnjem nivou, najviše su poskupjela ostala dobra i usluge te namještaj i kućanski aparati, dok je pad cijena zabilježen u segmentu prijevoza i odjeće i obuće.
''Cijene u BH su dodale 4,1 posto međugodišnje u septembru, što ostavlja stopu inflacije u zoni usporenja, gdje je vidimo već nekoliko mjeseci. Ohrabruje to što su cijene hrane, kao najznačajnijeg segmenta potrošačke korpe, skoro stagnirale u odnosu na prethodni mjesec (+0,1 posto), a na međugodišnjem nivou usporile rast na šest posto. Cijene hrane i dalje najviše doprinose ukupnoj stopi inflacije i samim tim, znatno opredjeljuju njeno kretanje'', kaže Marina Petrov Savić, viša analitičarka makroekonomije i tržišta kapitala Bloomberg Adrije.
Petrov Savić ističe da inflaciju trenutno podržava pozitivan trend u potrošnji, koja u realnom iznosu raste po dvocifrenim stopama, podržana realnim rastom zarada, što ne dozvoljava inflaciji da dodatno naglo uspori.
''Očekujemo da inflacija do kraja godine nastavi postepeno usporavati i na kraju godine bude na nivou od 3,3 posto. Visoka baza iz druge polovine 2022. godine omogućit će inflaciji silazni trend do kraja ove i početkom sljedeće godine. Negativni rizici do kraja godine ostaju vezani za cijene energenata, pogotovo što je zima pred vratima, a trenutna geopolitička situacija ne doprinosi stabilnosti cijene energenata'', kaže Petrov Savić.
Predviđanja do kraja godine
Rezultati ankete Centralne banke BiH provedene u septembru 2023. godine ukazuju na relativno ublažavanje kratkoročnih inflacijskih očekivanja za tekuću godinu. Očekivana agregirana inflacija za tekuću 2023. godinu iznosi 7,9 posto, što je niže od očekivanja iskazanih u junu 2023. godine.
"Inflacijska očekivanja za 2024. godinu u ovom krugu anketiranja iznose 5,2 posto, što je nešto blago niže nego očekivanja u junskoj anketi, ali govori da učesnici očekuju nastavak rasta cijena i ne očekuju brzo eliminiranje inflacije", saopćili su iz CBBiH.
Rezultati ankete sugeriraju da su očekivanja da će inflacija do kraja godine imati blagu tendenciju pada, s tim da je i dalje na mnogo višem nivou od višegodišnjeg prosjeka.
S druge strane, Svjetska banka očekuje da će se inflacija stabilizirati na oko dva posto u 2024. i 2025. godini, nakon što će prema predviđanjima iznositi otprilike šest posto u 2023. godini.
"S provedenim općim izborima i formiranjem vlada, pažnja donositelja političkih odluka mogla bi se okrenuti prema agendi strukturalnih reformi i ostvarivanju zakonodavnih prioriteta za pristupanje EU-u", navodi se u izvještaju.
Kada je riječ o Federaciji BiH, cijene u septembru 2023. godine bile su u prosjeku 2,4 posto skuplje nego istog mjeseca 2022. godine. Na mjesečnom nivou potrošačke cijene u septembru 2023. godine u prosjeku su porasle za 0,4 posto u odnosu na prethodni mjesec.
Iako je usporio, nastavljen je rast cijena osnovnih proizvoda i usluga za ličnu potrošnju u Republici Srpskoj u septembru ove godine kako na mjesečnom tako i na godišnjem nivou. Cijene su, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u devetom mjesecu, u odnosu na osmi, u prosjeku bile više za 0,8 posto, dok su u odnosu na prije godinu više za 5,7 posto.
Inflacija u Evropskoj uniji je u septembru pala na 4,9 posto s nivoa od 5,9 posto u augustu, pokazuju najnoviji podaci Eurostata. Mjerena harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena, godišnja stopa inflacije je ispod nivoa od pet posto posljednji put bila u oktobru 2021. godine, odnosno prije puna 23 mjeseca.