Ukupan indeks potrošačkih cijena u Republici Srpskoj u julu 2023. godine u odnosu na juni niži je za 0,1 posto. Kad pogledamo juli prošle godine, ukupan indeks potrošačkih cijena u prosjeku je viši za 5,2 posto.
Mjesečni pad cijena primjetan je kod hrane i bezalkoholnih pića te odjeće i obuće. U svim ostalim kategorijama zabilježen je mjesečni rast cijena, dok su cijene ostale nepromijenjene u sektoru stanovanja, obrazovanja, restorana i hotela.
Andrej Knez, glavni analitičar Bloomberg Adrije, ističe da je sezonalnost cijena jedan od bitnih signala za formiranje višemjesečnog trenda inflacije. On navodi primjer intenziteta sezonskog rasta cijena odjeće početkom proljeća i jeseni, koji dobro reflektuje stanje temeljne potražnje domaćinstava.
"Zbog toga je značajno za stanje potražnje kućanstava da su cijene u Bosni i Hercegovini od početka godine porasle nešto više od jedan posto, što je tri puta manje nego u Hrvatskoj i Sloveniji, a čak pet puta manje nego u Srbiji", navodi Knez.
Prema projekcijama Direkcije za ekonomsko planiranje BiH, u BiH se u 2023. godini može očekivati godišnja inflacija od 6,1 posto, zahvaljujući padu cijena energenata i očekivanim nižim cijenama hrane.
''Pretpostavka o nižim cijenama nafte i plina u 2023. godini bi determinisala tok inflacije. Cijena sirove nafte u 2023. godini mogla bi biti niža za 20,3 posto, a cijena gasa bi bila niža za 52,8 posto. Očekuje se da će se cijene hrane također početi smanjivati zbog smanjenja troškovnih pritisaka koji se odnose na energente, kao i cijene đubriva'', navode iz Direkcije.
Plate
Prosječna neto plata isplaćena u julu iznosila je 1.278 KM i nominalno je manja za 0,5 posto, a realno za 0,4 posto u odnosu na prethodni mjesec. U odnosu na isti mjesec prošle godine, prosječna neto plata nominalno je veća za 10,2 posto, a realno za 4,7 posto.
Kad pogledamo prosječnu bruto platu, iznosila je 1.943 KM i nominalno je manja za 0,5 posto, a realno za 0,4 posto u odnosu na juni.
Najviša neto plata je zabilježena u sektoru finansijske djelatnosti i djelatnosti osiguranja, informacija i komunikacija te vađenje ruda i kamena. S druge strane, najnižu platu primaju radnici u sektoru saobraćaja i skladištenja.
Analitičari Bloomberg Adrije navode da se zbog usporavanja inflacije u Bosni i Hercegovini znatno ubrzava realni porast neto plata, pri čemu je na bazi tromjesečnog prosjeka godišnji porast iznosio 4,5 posto, najviše od početka 2021. godine.
Prosječna neto plata u Bosni i Hercegovini u junu je nominalno i realno manja u odnosu na maj. U poređenju s junom 2022. godine, plate su više.
Tako je prosječna neto plata u junu iznosila 1.267 KM, što pokazuje nominalan pad od 0,7 posto i realni pad od 0,5 posto u odnosu na maj 2023. godine. Poredeći prosječnu neto platu u junu s istim mjesecom prošle godine, neto plata je nominalno viša za 12,5 posto i realno za 7,2 posto.
Uz pomoć Mirele Haskić-Suše.