Građevinska aktivnost u Bosni i Hercegovini blago je ubrzala u poređenju s prvim kvartalom te drugim kvartalom prošle godine, pri čemu je značajniji rast zabilježen kod visokogradnje. U istom periodu evidentiran je pad broja završenih stanova i rast cijena nekretnina.
S druge strane, u drugom kvartalu smanjen je broj završenih stanova, a porastao je broj nezavršenih stanova. Broj završenih stanova iznosio je 386, što predstavlja nominalni pad od 8,7 posto u odnosu na isti period 2022. godine. Broj nezavršenih stanova iznosi 4.860 i veći je za 1,7 posto u odnosu na isti period prošle godine.
Kada je riječ o cijenama kvadrata novih stanova, prosječna cijena u drugom kvartalu 2023. iznosila je 2.603 KM. U poređenju s istim periodom 2022. godine, prosječna cijena je veća za 5,1 posto, a u odnosu na kraj 2022. za 6,5 posto.
Broj prodatih novih stanova u drugom kvartalu 2023. je veći u odnosu na isti period prošle godine, ali je manji u odnosu na prosječan broj prodatih novih stanova u 2022.
Analitički tim Bloomberg Adrije očekuje da će građevinski sektor u ovoj godini u Adria regiji blago rasti uslijed javnih ulaganja u infrastrukturne projekte, dok će privatna ulaganja u stanogradnju usporiti. Podaci za BiH su pokazali stagnaciju građevinske aktivnosti u prošloj godini.
Marina Petrov iz analitičkog tima Bloomberg Adrije kazala je, između ostalog, kako je prema podacima u Bosni i Hercegovini u prvom kvartalu zabilježen međugodišnji pad građevinske aktivnosti.
"Što se tiče građevinske aktivnosti u regionu, ona i u 2023. godini raste. Prema podacima je u Bosni i Hercegovini zapravo zabilježen međugodišnji pad građevinskih aktivnosti u prvom kvartalu", kazala je.
Ona kaže da je to ipak posljedica nešto slabije niskogradnje, dok građevinska aktivnost, što se tiče visokogradnje, znači što se tiče stambenih zgrada, i dalje raste.
Minet Musić iz MM Real Estatea, gostujući u emisiji Zoom IN objasnio je da nas manjak od 200 hiljada ljudi u građevinskom sektoru vjerovatno vodi do trenda sa Zapada, u kojem ćemo se sve više okretati modelu uradi sam i budi sam svoj majstor.
"Radna snaga koja je poprilično kvalitetna ide ka Zapadu, jer tamo ima bolje usluge, a mi onda importujemo ili uvozimo radnu snagu kojoj su naši bosanski ili regionalni uslovi prihvatljivi. To su uglavnom Turska, Pakistan i druge zemlje. Sve je veći nedostatak kvalitetne radne snage. Upravo me to zanima, zadovoljava li ova radna snaga koju smo mi uvezli, a ogromna je, ono što naše tržište diktira i što su naše potrebe u ovim trenucima", kazao je.
Pročitaj više: Ulaganje u nekretnine kao oblik štednje, problem nedostatak radne snage
Kupci u radu s nelegalnim agencijama za nekretnine izloženi brojnim rizicima
Zakon o posredovanju u prometu nekretnina stao ukraj nelegalnim agencijama
Dodao je da smo mi zemlja u tranziciji koja tek treba da doživi ekspanziju razvoja, te istaknuo da u zemljama koje su u razvoju građevinarstvo čini veliki dio BDP-a.
''Što se tiče stanogradnje, ona je intenzivna u Istočnom Sarajevu i dosta je racionalna i urbanistički sređena, dok je u samom Sarajevu došlo do značajnog zastoja u stanogradnji. Posljedice toga su razni nivoi vlasti, te deficit u lokacijama za gradnju'', za Bloomberg Adriju je kazao Spaho Ljajić, vlasnik Agencije za nekretnine Sigenx.
Prosječna cijena kvadrata u Republici Srpskoj u drugom kvartalu iznosila je 2.647 KM, a od ukupnog broja, 280 novih stanova je prodato samo u Banjoj Luci po prosječnoj cijeni od 3.383 KM po metru kvadratnom.
Uprkos višim cijenama, veća je i korisna površina prodatih novih stanova u drugom kvartalu i to za 22,4 posto u odnosu na isti period lani.
Na prosječnu cijenu stanova u Republici Srpskoj sasvim sigurno utiče Jahorina, gdje su nekretnine znatno skuplje u odnosu na druge dijelove zemlje i cijena kvadrata dostiže i 5.000 KM, o čemu je Bloomberg Adria već pisala.
Osim na planinama, tržište nekretnina u regiji eksplodiralo je u posljednjih godinu dana, potražnja je veća od ponude, kupci imaju novac i spremni su da plate unaprijed punu cijenu stana u sivoj fazi gradnje.