Žene predstavljaju značajan ekonomski potencijal, no suočene su s brojnim preprekama koje ograničavaju njihovu punu integraciju u radnu snagu i poslovni sektor. Iako postoji prepoznavanje potrebe za promicanjem jednakih prilika za žensko poduzetništvo, još uvijek su izložene izazovima nejednakosti, koji se primjećuju kako na globalnim tako i na nacionalnim i regionalnim razinama.
U Bosni i Hercegovini, kao i u cijelom Adria regionu, mnoge žene se susreću s teškoćama prilikom ostvarivanja svojih poslovnih ambicija. Ograničen pristup kapitalu, konzervativne društvene norme, spolna diskriminacija i druge spolno uvjetovane barijere često su glavne prepreke za žene koje žele razviti biznis. Ipak, unatoč ovim izazovima, mnoge uspješno savladavaju prepreke i postižu izvrsne rezultate.
Poduzetnice donose inovativne ideje na tržište. Spremne su razmišljati izvan ustaljenih okvira kako bi se razlikovale od konkurencije i osvojile tržište. Organizacije, udruženja i mreže koje promiču i podržavaju poduzetnice igraju ključnu ulogu pružajući im potrebne resurse, mentorstvo i obuku za uspješno poslovanje. Sudjelovanje u ovim inicijativama pruža ženama priliku za razmjenu iskustava, dijeljenje znanja i povezivanje s drugim poduzetnicama i stručnjacima u industriji.
Belma Gijo, saradnica za marketing i komunikacije iz Investicijske fondacije Impakt, kaže za Bloomberg Adriju kako izazovi prilikom pokretanja i vođenja biznisa ne poznaju spol. Oni s kojima se susreću poduzetnici u našoj državi, svakako su politička nestabilnost, komplicirana i složena administracija, otežan pristup finansijskim resursima i nedostatak mentorske podrške.
"Za žene posebno izazovno može biti usklađivanje između zahtjeva vođenja poduzeća, porodičnih obaveza i društvenih očekivanja te je potrebno, a vrlo često teško, uspostaviti ravnotežu između poslovnog i privatnog", objašnjava Gijo.
Upravljanje ovim izazovima zahtijeva cjelokupan društveni angažman. Važno je pružiti podršku ženskom poduzetništvu kroz osiguravanje jednake prilike, obrazovanja, mentorskog programa i financijskih sredstava. Također, potrebno je raditi na uklanjanju rodnih stereotipa i predrasuda kako bi se potaknula veća zastupljenost žena u različitim sektorima poslovanja i na različitim upravljačkim pozicijama.
Lokalni nivo
Žensko poduzetništvo na lokalnom nivou predstavlja ključnu snagu u razvoju lokalnih ekonomija i društava. Često su pokretači novih poslovnih ideja, doprinose povećanju ekonomske aktivnosti u zajednici. Prilikom zapošljavanja radne snage smanjuju nezaposlenosti te stvaraju održive prihode za lokalne porodice.
Investicijska fondacija Impakt pruža vrijednu podršku ženskom poduzetništvu kroz svoj Impakt inkubator poslovnih ideja koji podržava osnivanje i razvoj poslovnih ideja te potiče stvaranje novih radnih mjesta u lokalnim zajednicama.
Poduzetnice poput Lejle Duranović-Hamzić iz Gornjeg Vakufa – Uskoplja, koja je kroz projekt "Odvažne i hrabre" stekla znanja i financijsku podršku za osnivanje stomatološke ordinacije "Al-da dent", predstavljaju inspiraciju i primjer kako se odlučnost i inovativnost mogu uspješno pretočiti u poslovni uspjeh.
Prema njenim riječima, najveću prepreku predstavljale su joj kompleksne administrativne procedure. "U mom slučaju, pri registraciji stomatološke ordinacije samo jedan od potrebnih dvadesetak dokumenata sam čekala mjesec dana. Veliki propust u samoj administraciji, zaista. Velika prepreka je i manjak podrške vladajućih struktura".
Svakako joj je put olakšala i finansijska podrška koju je dobila pri otvaranju stomatološke ordinacije.
"Iskreno, mislim da su želja za uspjehom, odgovornost, kreativnost, poduzetnički duh te ljubav prema onom sto radimo vrijednosti koje nam itekako pomažu da savladamo sve izazove koji se nađu na našem poslovnom putovanju", navodi ona za naš medij.
Žene su često suočene s plaćama koje su niže od plaća muškaraca za iste ili ekvivalentne poslove. Ovo stvara ekonomsku nejednakost i otežava im da postignu svoj puni ekonomski potencijal. Kada bi se više žena potaknulo na poduzetništvo, mogli bismo smanjiti problem nedostatka radne snage, potaknuti ekonomski razvoj, povećati dodanu vrijednost u ekonomskim pokazateljima te smanjiti opterećenje javnih socijalnih servisa.
Istraživanja pokazuju da žene u poslovnom svijetu donose drugačiji pristup, veću brigu za zaposlenike i teže postizanje više ciljeva, što može pridonijeti stvaranju uravnoteženijeg i održivijeg poslovnog okruženja. Poticanje ženskog poduzetništva stvara pozitivan društveni utjecaj i katalizira ekonomski razvoj, osnažujući ne samo žene, već i cijelo društvo.