Žene su neiskorišteni ekonomski potencijal, koje bi svojim intenzivnijim uključivanjem u tržište rada i poduzetništvo doprinijele rastu BDP-a i privredne aktivnosti u zemljama regije, rečeno je na današnjoj konferenciji Žensko poduzetništvo-izvor ekonomskog rasta koju je organiziralo udruženje žena poduzetnica Women in Adria u Sarajevu.
Na svom poduzetničkom putu žene su suočavaju sa brojnim izazovima, kako globalnim tako i onim lokalnim. Posljedice pandemije koronavirusa te rata u Ukrajini, kao i politička nestabilnost u regionu kod žena izazivaju dodatni strah od neuspjeha ukoliko se upuste u poduzetništvo. Za razliku od razvijenih zemalja, žene u regionu nemaju institucionalnu i sistemsku podršku koja bi olakšala njihovo učešće u privrednim aktivnostima i na tržištu rada.
Poražavajuće brojke
''U Bosni i Hercegovini, svega 20 posto od ukupnog broja biznisa su u vlasništvu žena i riječ je uglavnom o malim i srednjim poduzećima, što BiH svrstava ispod prosjeka u regionu. Također, dvije trećine ukupno radno sposobnih žena se nalazi izvan radne snage. Razlog ovako poražavajućih brojki je taj što se žene suočavaju sa predrasudama, imaju više obaveza kada je riječ o brizi o djeci i porodici i nedostatak sistemske podrške. Istraživanja pokazuju da bi uključivanjem ovih žena u tržište rada, BDP bi bio viši za 20 posto'', kazala je Lada Buševac, šefica ureda Međunarodne finansijske korporacije (IFC) u BiH.
Amila Pilav Velić, profesorica na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu istakla je da BiH ima dobar zakonski okvir kada je riječ o osiguravanju rodne ravnopravnosti, međutim problem nastaje u implementaciji. Također, unatoč različitim projektima i programima usmjerenima na poduzetništvo žena, izostaje institucionalna podrška.
''U BiH ne postoje politike usmjerene na ekonomsko osnaživanje žene, kao ni preduzetnička infrastruktura koja bi omogućila razvoj preduzetničkih vještina te motivirala žene na aktivnije uključivanje u ekonomske tokove i preduzetništvo'', dodala je Pilav Velić.
Najistaknutiji razlozi neuključivanja žena u poduzetništvo, prema riječima Pilav Velić su osuda okoline u slučaju neuspjeha i osuda da su loše majke, supruge, kćerke ukoliko se posvete vlastitim karijerima.
''To je poražavajuće u 21.vijeku'', dodala je Pilav Velić.
Žene bolji rukovodioci
Statistike pokazuju da je ulaganje u biznise koje vode žene isplativije, te da se na svaki uloženi dolar investitoru duplo vraća, međutim, riječ je o povratu investicije na duži period zbog čega poduzetnice teže dolaze do finansiranja svojih biznisa. Poduzetnice također teže i dobijaju kredite od banaka jer nemaju kolateral niti imovinu u svom vlasništvu kao garanciju da će vratiti novac koji je uzela od banke, istaknula je Manuela Naessl, šefica ureda Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) u BiH.
''Banke su sklonije kreditiranju biznisa koji su u vlasništvu muškaraca, te se poduzetnicama uglavnom daju sredstva u manjem iznosu zbog čega je potrebno raditi na prepoznavanju žena kao jednako sposobnih kao i muškaraca da vode velike biznise. Jedan od razloga manjeg finansiranja biznisa žena jeste što su službenici, investitori kao i poslovni anđeli uglavnom muškarci koji imaju određene predrasude prema poduzetnicama zbog čega se mora raditi i na promjeni te percepcije'', dodala je Naessl.
Emina Ganić, predsjednica Uprave SSST Gimnazije i dekanesa za pitanje studenata University SSST podcrtala je da naše društvo žene ne doživljajva kao lidere.