Poslanici Predstavničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine koji su na sjednici održžanoj u četvrtak odbili uvrstiti na red i usvojiti izmjene i dopune Zakona o doprinosima u FBiH i Zakona o porezu na dohodak FBiH, kojima bi bilo omogućeno povećanje plata zaposlenih u realnom sektoru, dobrim dijelom su direktno odgovorni za loš materijalni položaj radnika u realnom sektoru, odlazak cijelih porodica iz BiH i nedostatak kvalificirane radne snage.
UPFBiH je još u decembru zajedno sa sindikatima iz realnog sektora dogovorilo je mjere za značajno povećanje svih plaća.
Uprkos obećanjima političkih stanaka koje čine većinu u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH da će izmjene i dopune zakona biti brzo razmatrane i dobiti njihovu podršku to se do danas nije desilo.
"Pripremili smo jedno rješenje koje bi trebalo biti temporalnog karaktera, kojim bi omogućili svim privrednim društvima da povećaju plaće do 400 KM i da se na taj iznos ili ne plaćaju doprinosi ili da se plate neki simbolični doprinosi", rekao je tada Adnan Smailbegović, predsjednik UPFBiH, te je dodao da ukoliko izmjene budu prihvaćene plate bi bile povećane već u prvim mjesecima 2023.
''Nažalost, ovo je ralizacija najcrnjeg scenarija da ni tokom 2023. godine vlasti neće učiniti ništa kako bi smanjile prevelika opterećenja na rad i poboljšale materijalni položaj radnika'', kazali su iz Udruženja poslodavaca FBiH.
Usvajanjem ovih izmjena najveću korist od povećanja imali bi zaposleni u realnom sektoru, a ne država kroz naplatu poreza i doprinosa, kako je do sada bio slučaj. Ovo privremeno rješenje bi važilo do donošenja novih sistemskih zakona o doprinosima i porezu na dohodak, kojima bi postojeće opterećenje na platu, koje je među najvećima u Evropi, bilo značajno smanjeno.
Pročitaj više: Zbog odlaska radnika kompanijama prijeti kolaps radnih procesa
Poslodavci i MMF: Hitno donijeti mjere koje će eliminirati sivo tržište
Poslodavci oba entiteta traže usvajanje izmjena Zakona o PDV-u
''Nažalost, ljudi čija su mjesečna primanja veća od 4.000 KM nisu pokazali ni trunku empatije i razumijevanja za povećanje plata zaposlenih u realnom sektoru, koji direktno zarađuju i plate poslanicima u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH'', navode iz UPFBiH.
Iz UPFBiH poručuju da neće odustati od nastojanja da se donesu ključni zakoni neophodni za povećanje plata. Istovremeno, pozivaju zaposlene u realnom sektoru, kao i sindikalne predstavnike da izvrše direktan pritisak na poslanike i delegate u Parlamentu FBiH da što hitnije usvoje povećanje plata zaposlenih u realnom sektoru do 400 KM.