Glavni radovi na Hidroelektrani Dabar, najvećem projektu te vrste na Balkanu u posljednjih 30 godina, zvanično su počeli danas na području opštine Bileća u vrijednosti 222 miliona eura,a projekat je ugovoren s kineskom kompanijom Gezhouba Group.
Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković izjavio je da njenih 160 megavata daje garanciju da će energetski sistem RS u budućnosti biti više nego stabilan.
Višković je naveo da je posljednji objekat ovog tipa u BiH bila HE Višegrad koja je 1989. godine puštena na mrežu.
"Završene su sve procedure sa kineskim partnerima kad je riječ o HE Dabar, od danas počinje rok od 46 mjeseci kada bi ona trebalo da bude na mreži", rekao je Višković novinarima u Trebinju nakon sastanka sa Upravom preduzeća Hidroelektrane na Trebišnjici.
Višković je istakao da je Vlada RS zajedno sa preduzećem Hidrolektrane na Trebišnjici došla u poziciju da projekat "Gornji Horizonti", o kome se govori više od 50 godina, danas krene sa realizacijom.
On je istakao da se ispunjavaju direktive EU u vezi sa proizvodnjom zelene, čiste energije, a procenat ovakve energije značajno će biti poboljšan izgradnjom HE Dabar, navodeći da je sada procenat proizvodnje oko 60 posto iz termoelektrana, a ostatak hidropotencijala. Naglasio je da je obaveza da u narednom periodu više od 60 posto proizvodnje električne energije bude iz obnovljivih izvora.
Višković je istakao da će od kineskog partnera tražiti da rokovi izgradnje budu kraći nego što je ugovorom predviđeno, navodeći da nije bilo lako pregovarati sa kineskim partnerima.
On je podsjetio da su ti pregovori vođeni skoro dvije i po godine, te da je to prva kineska investicija takvog tipa na prostoru BiH i RS.
"Naše učešće u tom projektu je 15 posto i obezbijedili smo u svim zakonom predviđenim rokovima naše učešće kroz dokapitalizaciju. Svaki novioizgrađeni kilovat ili megavat elektirične energije samo je još veća cijena, snaga i pogonska spremnost Elektroprivrede", rekao je Višković.
On je rekao da se po istom modelu gradi HE Bistrica, te da očekuje veoma brzo da se dobije obavještenje od kineske Eksim banke da su odobrena sredstva za taj projekat.
"Elektroprivreda je vlastito učešće kod Bistrice uplatila na vrijeme, to je investicija od oko 102 miliona evra, mi smo naših 15 odsto već uplatili, tako da ostaje da se obezbijede nedostajuća sredstva kod kineske banke, što ćemo završiti u narednih mjesec ili dva dana", rekao je Višković.
Govoreći o projektu HE Dabar, generalni direktor ERS-a Luka Petrović rekao je nedavno da je ERS uplatilo 92,8 miliona KM da bi se aktivirao kreditni aranžman sa kineskom Eksim bankom i da su kineski partneri već zakupili poslovne prostore za radnike i operativu da bi mogli da počnu izgradnju hidroelektrane.
"Rok za završetak radova je 46 mjeseci", naveo je Petrović i podsjetio da je ugovor za taj projekat potpisan u maju 2020. godine.
Iz Hidroelektrana na Trebišnjici su za Srnu rekli da je HE Dabar pripada projektovanom hidroenergetskom sistemu HET-a i najvažnija je hidroelektrana u sistemu Gornji horizonti.
''Završetkom HE Dabar i HE Bileća iz sistema Gornji horizonti, planirano je da se duplo uveća postojeći bilans HET-a", naveli su iz tog preduzeća.
Projekat HE Dabar sastoji se od akumulacije Nevesinje zapremine 61,80 miliona metara kubnih vode, zatim od brane Pošćenje, derivacionog tunela dužine 12.140 metara sa ulaznom građevinom, potom vodostana, cjevovoda pod pritiskom, mašinske zgrade, kanala kroz Dabarsko polje dužine 6.360 metara, nasipa Grebak i Vranjača, koji imaju funkciju vodoodrživosti akumulacije.