Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković rekao je da je Budžet ovog entiteta stabilan i da nema prostora za priče o navodnom bankrotu zbog isplate rate kredita 28. juna.
Naime, krajem mjeseca Republici Srpskoj dolaze na naplatu obveznice od skoro 300 miliona maraka koje je prije pet godina emitovala na Bečkoj berzi. Vlast uvjerava javnost da finansiranje duga i redovnih budžetskih davanja neće biti dovedeno u pitanje, dok istovremeno ubrzano emituje nove obveznice i trezorske zapise u cilju prikupljana sredstava.
Više:
Šta su bullet i amortizacione obveznice kojima RS planira zaduženje
Amortizaciona otplata za novo zaduženje R. Srpske od 210 miliona KM
Obveznice RS od 75 miliona KM dostupne investitorima
RS prodala duplo više trezoraca, koliko će investitori zaraditi
Premijer ističe da finansijska situacija RS nije ugrožena.
"Imamo jasan plan i dovoljno sredstava da izmirimo sve naše obaveze, uključujući i tu ratu kredita. Ova situacija nikako neće dovesti do bankrota, već ćemo nastaviti normalno da funkcionišemo i ispunjavamo sve naše finansijske obaveze", rekao je Višković u intervjuu Srni.
Poručio je da je Republika Srpska finansijski sposobna da izmiri svoje obaveze i da će to i učiniti. "Republika Srpska će nastaviti da funkcioniše, da izmiruje svoje obaveze i fokusiraćemo se na investicije koje su ključne za napredak", naglasio je.
Dug ispod gornje granice
Javni dug Republike Srpske je, dodaje, smanjen sa 37 odsto u prošloj godini na 34,6 odsto BDP-a zaključno sa 31. martom. Gornja granica javnog duga je 55 odsto.
Višković je istakao da ukupan dug na isti dan, koji čine i spoljnji i unutrašnji dug (uključujući dug Republike Srpske, dug opština i gradova, javnih preduzeća i IRB-a, te fondova socijalne sigurnosti) iznosi 41,1 odsto BDP-a, a gornja granica je 60 odsto BDP-a.
"Imamo pad inflacije u posljednja tri-četiri mjeseca i nećemo ići na varijantu da se smanjuju ni plate ni penzije niti davanja, već ćemo ih zadržati na ovom nivou. Penzije se isplaćuju redovno i sva socijalna davanja i obaveze prema svim uvedenim pravima određenih kategorija stanovništva i tako će biti i ubuduće", naveo je Višković.
Podsjećamo, kako je Bloomberg Adrija pisala, javni dug Bosne i Hercegovine (BiH) u prvom kvartalu ove godine pao je u poređenju s krajem 2022. S druge strane, problematično je što najveći dio vanjskog zaduživanja ide za finansiranje potreba javnog sektora, kao i visok unutrašnji dug o kojem niko ne vodi računa.
Tako je na kraju marta javni dug BiH iznosio 12,7 milijardi KM i za 1,1 milijardu KM je manji u poređenju s krajem 2022. Javni dug BiH čini 26,77 posto projektovanog bruto domaćeg proizvoda (BDP) za 2023. godinu.