Svijet je na prekretnici te je više nego ikada prije neophodno uvezivanje regiona i intenziviranje regionalne saradnje s ciljem postizanja ekonomskog prosperiteta i napretka, rečeno je na otvaranju 12. Sarajevo Business Foruma.
"U kratkom periodu svijet je bio suočen s tektonskim promjenama. Svijet se nalazi na geopolitičkoj, ekonomskoj i historijskoj prekretnici. Moramo se prilagođavati kako ne bismo bili žrtve tih potresa", kazao je Denis Bećirović, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine.
Dodao je da se paradigme mijenjaju, te da ne moramo decenijama čekati na akumulaciju kapitala kako bismo pomicali granice proizvodnih mogućnost i ne moramo biti kontinuirano zemlja u razvoju bez jasnih izgleda za prevazilaženje takvih pozicija.
"Prošlo je vrijeme velikih i malih ekonomija i preduzeća. Živimo u stvarnosti brzih i inovativnih promjena. Izvjesna evropska i euroatlantska budućnost BiH je dodatni poticaj za jačanje naše ekonomije", dodao je Bećirović.
Naglasio je da je obaveza vlasti u BiH usklađivanje ekonomskog i administrativnog sistema sa standardima Evropske unije.
"Ambicija nam je da produbljujemo regionalnu saradnju, što će doprinijeti našoj atraktivnosti stranim kompanijama i investitorima koji žele u BiH i regiji imati svoju odskočnu dasku ka tržištu EU", naglasio je.
Naglasio je da država mora biti aktivno uključena u ekonomiju i kreirati strategije i politike kojima će se ostvariti strateški ciljevi. S druge strane država mora napustiti praksu da bude sveprisutna u ekonomiji i izmaći se s pozicija koje pripadaju privatnoj inicijativi.
Nermin Nikšić, premijer Federacije BiH, kazao je da BiH nudi razne prilike za investiranje te da posjeduje kriterije koji je svrstavaju u poželjnu investicionu destinaciju, navodeći povoljan geografski položaj, otvorenost prema EU tržištu, povoljne uvjete izvoza, prirodna bogatstva i mogućnost razvoja raznovrsnih privrednih grana.
Kazao je da će u fokusu Vlade FBiH biti stvaranje uslova za poboljšanje poslovne klime i radničkog standarda.
"Jedan od naših prioriteta je smanjenje poreznog opterećenja rada, kako bi se stvorili uslovi za povećanje plata. Fokus je i na kapitalnim investicijama, jer razvojem cestovne i željezničke infrastrukture želimo ostvariti dinamičniji protok robe, usluga i ljudi. Cilj nam je da izgradnju Koridora 5C dovedemo do potpune realizacije", kazao je Nikšić.
Dodao je da je dodjeljivanje BiH kandidatskog statusa za članstvo u EU prilika i zamah koji treba iskoristiti s ciljem ulaska u EU.
Putem videolinka prisutnima se obratio i Olivér Várhelyi, komesar EU za susjedstvo i proširenje, koji je istakao posvećenost EU ekonomskom razvoju Zapadnog Balkana.
"EU je pripremila Ekonomsko-investicioni plan za Zapadni Balkan, koji ima za cilj prikupiti 30 milijardi eura. Da bi se plan implementirao, EU se oslanja na Investicioni okvir za Zapadni Balkan, a koji je vodeća regionalna investicijska platforma. Jedna od novosti ove platforme je Garantni fond za Zapadni Balkan, koji će se početi razvijati u ovoj godini i od kojeg se očekuje da sakupi 20 milijardi eura iz privatnih i javnih izvora", kazao je Várhelyi i dodao da investicije jesu ključne za privredni razvoj regiona, no zajedničko regionalno tržište je ključno za ekonomski razvoj i kreiranje radnih mjesta.
Elmedin Konaković, ministar vanjskih poslova BiH, naglasio je značaj evropskog puta BiH te njegovanja odnosa i s Istokom i Zapadom. Potcrtao je da BiH nudi mnogo prilika za investiranje, pri čemu je naglasio tradiciju industrijske proizvodnje, posebno kada je riječ o metalskoj, drvnoj i tekstilnoj industriji.
"Da bismo održali konkurentnost i kreirali održivo poslovno okruženje, svakodnevno ulažemo napore u strukturnim reformama koje se ogledaju u smanjenju administracije i otklanjanju barijera, borbi protiv korupcije. Nastojimo da uspostavimo partnerski odnos s poslovnom zajednicom kako bismo zajedno identifikovali i rješavali prepreke s kojima se suočavaju privrednici i investitori", rekao je Konaković.
Naglasio je da regionalna i međunarodna saradnja ima neprocjenjivu ulogu u postizanju ekonomskog razvoja i stabilnosti BiH, jednako kao i saradnja s međunarodnim investitorima i poslovnim zajednicama.
"Posvećeni smo jačanju regionalne saradnje i dobrosusjedskih odnosa, jer samo zajedno možemo stvoriti uslove za privlačenje investicija, otvaranje novih tržišta i pojačavanje konkurentnosti naših ekonomija", kazao je Konaković.