Osiguravajuća društva u Federaciji Bosne i Hercegovine su u prva četiri mjeseca ove godine zabilježile rast premije u poređenju s istim periodom prošle godine. S druge strane, rast je zabilježen i kod isplaćenih šteta, ali u manjem procentu u poređenju s premijama.
Ukupna premija osiguravajućih društava koja posluju u FBiH iznosila je 212,7 miliona KM u prva četiri mjeseca 2023. što je više za 8,2 posto u poređenju s istim periodom prošle godine.
Premije neživotnih osiguranja su u periodu januar-april iznosile 166,5 miliona KM i na godišnjem nivou su porasle za 10,1 posto. Na godišnjem nivou premija životnih osiguranja je porasla za 1,9 posto te je dosegla 46,2 miliona KM, objavila je Agencija za nadzor osiguranja u Federaciji BiH.
Najveći udio u naplaćenoj premiji u segmentu neživotnih osiguranja odnosi se na osiguranje o odgovornosti za upotrebu motornih vozila i osiguranje cestovnih vozila. U segmentu životnih osiguranja najveći udio u premiji odnosi se na životno osiguranje i dodatna osiguranje uz osiguranje života.
ASA Central osiguranje bilo je vodeći osiguravatelj u segmentu neživotnih osiguranja s bruto zaračunatom premijom od 27,7 miliona KM u prva četiri mjeseca, dok je godinu ranije iznosila 13 miliona KM. Slijede Adriatic osiguranje i Euroherc osiguranje s premijom od 23,8 miliona, odnosno 20,8 miliona KM.
U segmentu životnih osiguranja prvo mjesto zauzelo je Vienna osiguranje sa 10,9 miliona KM premije u razdoblju januar-april, dok je u istom periodu 2022. iznosilo 8,2 miliona KM. Slijede Grawe osiguranje i Uniqa osiguranje sa životnom premijom od 10,7 miliona, odnosno 9,7 miliona KM.
Eldar Dudo, direktor Uniqa osiguranja u BiH, za Bloomberg Adria TV je kazao da je tržište osiguranja pokazalo fleksibilnost i otpornost uprkos pandemiji i ekonomskim fluktuacijama, te da je ostvarilo rast u posljednjih nekoliko godina.
U prva četiri mjeseca ove godine, osiguravajuća društva u FBiH su riješila ukupno 45.677 odštetnih zahtjeva, od čega je 5.803 odbijeno, a 39.874 isplaćeno. Ukupno je isplaćeno 87,8 miliona KM što je rast od 2,4 posto u poređenju s istim periodom prošle godine.
ASA Central osiguranje zauzma prvu poziciju kada je riječ o isplaćenim štetama na osnovu neživotnog osiguranja. S druge strane, Grawe osiguranje je isplatio najviše novca po osnovu premija za životno osiguranje.
Ermin Čengić, generalni sekretar Udruženja društava za osiguranje u FBiH, kazao je kako je udruženje u više navrata tokom posljednjih mjeseci ukazivalo na činjenicu inflatornih kretanja koja su rezultirala porastom troškova društava za osiguranje kroz povećanje troškova šteta, dok istovremeno cijena najzastupljenije vrste osiguranja, obaveznog osiguranja od automobilske odgovornosti (AO) nije mijenjana od 1998. godine.
Pročitaj više:
Osiguravamo li imovinu, jesmo li išta naučili od elementarnih nepogoda
Dobrovoljno zdravstveno osiguranje - BiH zaostaje, Srbija i Hrvatska u usponu
Rast troškova stavlja na dnevni red povećanje cijena osiguranja
Đogić: Primjetan rast šteta u svim vrstama osiguranja
Pritisak na fondove za isplatu šteta može dovesti u pitanje i njihovu adekvatnu isplatu, što je u direktnoj suprotnosti s interesima klijenata, osiguranika i oštećenika. Napomenuo je da je nakon povećanja jedinstvene osnovice za izračun premije AO u Republici Srpskoj razlika u cijeni između tržišta dva entiteta oko šest posto u korist RS-a.
"Nadamo se da će uskoro doći do usklađivanja i nivelisanja te da će i na tržištu Federacije biti uvažen faktor inflacije i povećanih troškova kod društava za osiguranje, a također i da će doći do regulisanja pitanja adekvatnosti kapitala za društva iz RS koja posluju u FBiH i koja su u tom smislu u povlaštenom položaju u odnosu na društva sa sjedištem u FBiH", kazao je Čengić za Fenu.