Društva za osiguranje u Republici Srpskoj, uslijed rasta troškova i isplate šteta, staviće na dnevni red pred institucije i regulatorno tijelo zahtjev za povećanje cijena osiguranja, dok se u Federaciji BiH slažu da su troškovi povećani, ali ističu da još nije razgovarano o rastu cijena osiguranja, potvrđeno je za Bloomberg Adriju.
Popović: Moraće se razgovarati o rastu cijena osiguranja
Predsjednik Udruženja društava za osiguranje u Republici Srpskoj Bojan Popović kaže da osiguravajuće kuće moraju sačekati kraj godine, jer za bilo kakve zahtjeve moraju imati podlogu u podacima o poslovanju.
"Negativan trend poslovanja se nastavlja jer su štete buknule, prema tome, moraće se u narednom periodu razgovarati o cijenama osiguranja. Mi ne možemo povećati iznos premije bez Agencije za osiguranje i Ministarstva finansija. To mora biti dogovor svih strana i zato se čekaju podaci koji to potkrepljuju i na osnovu kojih će se pokrenuti procedura", istakao je Popović.
S obzirom na to da se mora čekati završetak finansijske godine, a tek onda pokretanje pregovora s regulatorom i institucijama, u osiguravajućim kućama ne misle da će do bilo kakvih promjena u cijenama doći do polovine iduće godine.
"Najrealnije je da to bude sredinom godine, naravno da bi naša želja bila da to bude što prije, kako nam poslovanje ne bi bilo ugroženo, kao ni isplate šteta osiguranicima", kazao je Popović.
Iznos isplaćenih šteta u ovoj godini u RS veći je za oko 30 odsto u odnosu ne prošlu godinu, a Popović ističe da nažalost taj trend raste i misle da će na kraju godine biti i preko 30 odsto.
U FBiH još nema razgovora o mogućem poskupljenju osiguranja
Generalni sekretar Udruženja društava za osiguranje u Federaciji BiH Ermin Čengić rekao je da je tržište osiguranja zadržalo stabilnost u proteklom periodu, koji su obilježili izazovi poput pandemije Covid-19 te uticaj aktuelnih faktora kao što su inflacija, negativna ekonomska kretanja, politička nestabilnost, krize i sukobi poput onog u Ukrajini, promjene cijena energenata, klimatske promjene i drugi poremećaji koji utiču na tržište.
"Istina je da se osiguravatelji suočavaju s rastom cijena rezervnih dijelova ili servisnih usluga za automobile te rastom cijena drugih usluga, kao i radnog sata, što sve skupa vrši dodatni pritisak na fondove za isplatu šteta. Međutim, kao što sam već istakao, ne treba dovoditi u pitanje finansijsku stabilnost tržišta, odnosno društava za osiguranje u Federaciji BiH, koja su kapitalno adekvatna i likvidna te sposobna za izvršavanje ugovora iz osiguranja", kaže Čengić.
Iznos isplaćenih šteta neživotnih osiguranja u prvih 10 mjeseci 2022. godine u BiH povećan je za 11,1 odsto u odnosu na isti period 2021. godine, odnosno skočio je sa 160,3 miliona KM na 178,1 milion KM ili nominalno 17,8 miliona KM.
Ako se tome dodaju i životna osiguranja, ukupni rast šteta na nivou tržišta Federacije BiH (u šta ubrajamo i rad podružnica društava iz Republike Srpske) iznosi 13,9 odsto u odnosu na isti period prošle godine. To znači da je ukupno riješeno i isplaćeno oko 250 miliona maraka šteta svih vrsta osiguranja, uz prosjek visine isplaćene štete od 2.276 KM, a prema posljednjim dostupnim podacima regulatorne Agencije za nadzor osiguranja FBiH. Poređenja radi, za isti period 2019. godine (kao posljednje pretpandemijske godine), taj ukupni iznos šteta bio je na nivou oko 200 miliona KM.
"Kao strukovna udruga industrije osiguranja, Udruženje osiguravajućih društava Federacije BiH analizira kretanja na tržištu i svjesni smo da već pomenuto značajno povećanje cijena raznih vrsta robe i usluga na području BiH može biti argument u smislu promjene cijene obaveznog osiguranja od automobilske odgovornosti. Međutim, nismo poduzeli aktivnosti u tom pravcu, tako da nema nikakvih razgovora o mogućem poskupljenju obaveznog osiguranja od automobilske odgovornosti. Svakako da treba u startu naglasiti da je za bilo kakvu promjenu cijena u segmentu obaveznog osiguranja od odgovornosti za upotrebu motornih vozila potrebna odluka regulatornih organa koji nadziru tržište osiguranja", ističe Čengić.
Društva za osiguranje u Bosni i Hercegovini (BiH) ostvarila su u periodu od januara do septembra ove godine ukupnu premiju od 668,6 miliona maraka, dok je iznos isplaćene štete premašio 283,1 milion maraka.
Broj isplaćenih šteta u prvih devet mjeseci ove godine iznosio je 117.007.
Više: Premija osiguravajućih kuća 668 miliona KM, štete oko 283 miliona KM
Od ukupnog iznosa isplaćenih šteta, najveći dio isplatilo je Uniqa osiguranje (27,6 miliona KM) te Sarajevo-osiguranje (24,9 miliona KM).
Prema vrstama osiguranja, najviše isplaćenih šteta u neživotnim osiguranjima imalo je Sarajevo-osiguranje i to 22,2 miliona KM, a u životnim osiguranjima najviše (18,3 miliona KM) je isplatilo Uniqa osiguranje.
Ubjedljivo najviše šteta isplaćeno je na ime osiguranja od odgovornosti za upotrebu motornih vozila (116,3 miliona KM). Isplaćene štete za životna osiguranja iznosile su 72,3 miliona KM.