Dvadeset četvrti međunarodni sajam gospodarstva – Mostar 2023., na kojem se predstavilo oko 800 izlagača iz 30 zemalja, u subotu je zatvorio svoja vrata. Zadnji dan sajma potpisani su važni sporazumi između Privredne komore Izrael i Bosne i Hercegovine.
Ovogodišnji sajam, koji se održao od 2. do 6. maja, prema riječima organizatora, napravio je veliki iskorak, kad je riječ o posjetu štandovima, promociji izlagača i konferencijskom dijelu.
''O konkretnim brojkama još ne možemo govoriti, ali prema svemu što smo vidjeli za ovih pet sajamskih dana možemo već reći da je ovo bilo najbolje izdanje sajma'', kazala je direktorica Mostarskog sajma Dalfina Bošnjak.
Izlagači su iskazali jak poduzetnički duh, što je rezultiralo brojnim poslovnim dogovorima. Interes za nastup na sajmu pokazale su i zemlje koje ranije nisu bile prisutne u Mostaru, i najavile svoj dolazak dogodine.
''Također, zemlje koje su nam bile ranije partneri, kao što je Italija, najavila je dolazak većeg broja svojih kompanija u Mostar. S Bjelovarskim sajmom, potpisali smo sporazum o saradnji na projektima međugranične saradnje'', saiopćili su organizatori.
Podsjetimo, na svečanosti otvorenja 24. mostarskog sajma učestvovali su visoki izaslanici iz zemalja regije svijeta. S govornice sajma, uz ostalo, javnosti su se obratili Borjana Krišto, predsjedavajuća Vijeća ministara BiH, Andrej Plenković, predsjednik Vlade Republike Hrvatske i Ana Brnabić, predsjednica Vlade Srbije.
Poslali su poruke mira, stabilnosti i međusobne suradnje zemalja regije, što je prenijelo oko 300 akreditiranih novinara, poslavši pozitivnu sliku iz Mostara u cijeli svijet.
Tokom sajma, održano je nekoliko iznimno posjećenih i značajnih konferencija, foruma, stručnih skupova, radionica i okruglih stolova, kao što su konferencije: "Budućnost na sunce", "Budućnost medicine", "Izloženost cyber sigurnosti na Balkanu", "Solarna energije put ka uštedama", "Povratak u budućnost – zamišljeno putovanje u 2042. godinu" i druge.
Na sajmu se govorilo u ulaganjima u BiH, korištenju euvopskih fondova, prekograničnoj saradnji, gastronomiji, zapošljavanju mladih i IT sektoru… Opću sajamsku izložbu, pratila je i tradicionalna podsajamska manifestacija Sajam turizma, odnosno sajam vina i vinogradara te raznovrstan kulturno-zabavni program za sve uzraste.
Zasluge za uspješno organiziranu manifestaciju u velikoj mjeri idu i zemlji partneru Državi Izrael, koja se u Mostaru predstavila na Nacionalnom štandu s najvećim kompanijama. Njihov inovativni pristup izlaganja, te brojne konferencije, edukativne radionice, virtualne šetnje jako su doprinijele kvaliteti sajamske ponude i posjete. Izrael je preko svoje Privredne komore u Mostaru najavio konkretne planove za ulaganje u Mostar i Hercegovinu.
Zadnji dan sajma u Nacionalnom izraelskom paviljonu održana je ceremonija potpisivanja značajnih sporazuma.
M.T. Abraham grupa potpisala je četiri strateška ugovora koji će potaknuti daljnji razvoj poslovanja, saopćili su iz Privredne komore Države Izrael u BiH.
Zajedno s Dufercom, M.T. Abraham Group investirat će u tvornicu koja će proizvoditi finalni proizvod za automobilsku industriju. Drugi ugovor u saradnji s Dufercom je ulaganje u novu liniju za proizvodnju aluminijske žice.
"I Glencore i M.T. Abraham Grupa predana je praćenju standarda i propisa EU za smanjenje ugljičnog otiska. Ugovori o obnovljivoj energiji i recikliranju aluminija između dviju kompanija dalje razvijaju zajedničku viziju i predanost tom cilju", poručili su.
Privredna komora Države Izrael u BiH potpisala je sporazum o suradnji s Privrednom komorom FBiH. Dvije komore će udružiti snage i blisko sarađivati na privlačenju novih investicijau BiH i pomoći domaćim kompanijama u stvaranju novih poslovnih prilika, navodi se u saopćenju.