U martu 2023. godine cijene proizvođača industrijskih proizvoda u Federaciji Bosne i Hercegovine bilježe rast od 0,9 posto u odnosu na prethodni mjesec. Na godišnjem nivou proizvođačke cijene u industriji su porasle za 14,7 posto, a u poređenju s krajem prošle godine za 2,3 posto, saopćeno je iz Federalnog zavoda za statistiku.
U odnosu na februar ove godine cijene su porasle u grupacijama intermedijarnih proizvoda osim energije za 1,2 posto, kapitalnih proizvoda za jedan posto, energije za 0,5 posto, netrajnih proizvoda za široku potrošnju za 0,3 posto i trajnih proizvoda za široku potrošnju za 0,2 posto.
Posmatrano prema djelatnosti, cijene su porasle u prerađivačkoj industriji i to za jedan posto u sektoru proizvodnje i snabdijevanja strujom, plinom, parom za 0,7 posto.
S druge strane, cijene su pale u oblasti vađenja ruda i kamena i to za 0,1 posto.
Posmatrajući domaće tržište, proizvođačke cijene bilježe mjesečni rast od 0,7 posto i godišnji od 11,7 posto. U odnosu na decembar 2022. godine cijene su porasle za 1,3 posto.
Cijene na inozemnom tržištu su na mjesečnom nivou porasle za 1,2 posto, a na godišnjem nivou za 18,4 posto.
Tokom cijele prošle godine je evidentan rast proizvođačkih cijena. Međutim, mnogi iskorištavaju nastalu situaciju, posebno na inozemnom tržištu, te se od domaćih proizvođača nekada traži i smanjenje cijena.
Kretanje prodajnih cijena na EU tržištima, gdje naše kompanije najviše izvoze, u mnogim segmentima prati povećanje proizvodnih cijena naših proizvođača. Ipak se dešava da neki kupci od svojih dobavljača iz BiH čak zahtijevaju i smanjenje cijena. Bajrić kaže da ovakav podatak upućuje na zaključak da će veliki igrači, igrači koji kontroliraju lance snabdijevanja, ili dvostruko profitirati ili na ovaj način pokrivati svoju neefikasnost uslijed pada prometa.
"Kolokvijalno rečeno, mnogi 'love u mutnom' i iskorištavaju nastalu situaciju", dodao je.
Da je zabilježen rast cijena materijala za Bloomberg Adriju je potvrdio i Mahmut Galijašević, direktor kompanije MANN+HUMMEL BA, koji je kazao da su uslijed inflacije morali povećati i cijene proizvoda.
Pročitaj više: Industrijska proizvodnja bi do 2025. mogla rasti oko pet posto godišnje
"Nažalost, ovo povećanje cijena naših proizvoda nije pratilo brzinu povećanja cijena materijala naših dobavljača, tako da ne možemo biti zadovoljni nivoom profitabilnosti koji smo ostvarili u prošloj godini", kaže Galijašević.
Dodaje da je ovo odlika većine kompanija iz automobilske industrije i to ne samo u našoj zemlji nego i šire.
"Generalno, prerađivačka industrija se nalazi u jednom 'sendviču' između naših kupaca i velikih OEM kompanija, koje 'nerado' prihvataju prenos povećanja cijena uslijed ovako snažnih inflatornih uticaja, dok taj proces od dobavljača prema nama kao kupcima ide puno brže", kazao je on.
--Uz pomoć Teo Zorić--