Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u Bosni i Hercegovini (BiH) u februaru 2023. godine zabilježile su rast za 0,4 odsto u odnosu na januar. Na godišnjem nivou cijene su veće za 12,9 odsto. Osnovni pokretač rasta cijena je poskupljenje hrane te veći troškovi stanovanja, režija, namještaja i kućanskih aparata.
Mjesečni rast
U februaru su, u odnosu na mjesec prije, najviše poskupjeli hrana i bezalkoholni napici, i to za 1,3 odsto, i alkoholna pića i duvan za 0,9 odsto. Rast od 0,7 odsto zabilježen je kod cijena namještaja i kućanskih uređaja, u restoranima i hotelima te u zdravstvu. Ostala dobra i usluge poskupjeli su za 0,6 odsto, a rekreacija i kultura za 0,3 odsto.
Pad cijena zabilježen je u sektoru odjeće i obuće za 1,3 odsto, prevoza za jedan odsto te stanovanja i režijskih izdataka za 0,6 odsto, podaci su Agencije za statistiku BiH.
Godišnje poskupljenje
U BiH je u prosjeku zabilježen rast nivoa cijena od 12,9 odsto u februaru ove u odnosu na februar prošle godine.
Najviše su rasle cijene hrane i bezalkoholnih napitaka i to za 20,8 odsto, dok su troškovi stanovanja i režija veći za 13,7 odsto, a namještaj, kućanski uređaji i redovno održavanje kuće za 12,6 odsto.
Poskupljenje više od 10 odsto bilježi se u sektoru prevoza (10,9 odsto) i u restoranima i hotelima (10,4 odsto). Nešto manje, po 9,3 odsto, veće su cijene rekreacije i kulture te ostalih dobara i usluga.
Prosječan pad cijena zabilježen je u odjeljku odjeće i obuće za 4,2 odsto.
Čavalić: Realno je očekivati daljnji pad
Ekonomista Admir Čavalić rekao je da je još uvijek daleko dostizanje inflacije od pet odsto, što su predviđanja Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), a na koja se oslanja i BiH.
"Realno je očekivati pad ispod 10 odsto, ali tek sredinom godine. Zimski mjeseci su inače skloni inflaciji, a ušli smo u proljeće i realno je očekivati daljnji pad", istakao je Čavalić za Bloomberg Adria TV.
U posljednjem kvartalu prošle godine u BiH je došlo do usporavanja ekonomije, a Čavalić smatra da ni u prvom kvartalu ove godine neće biti značajnijeg rasta iz razloga što je domaća ekonomija oslonjena na spoljnotrgovinske aktivnosti sa zemljama članicama EU, gdje je takođe došlo do pada ekonomske aktivnosti.
"Domaće kompanije uzimaju manje kredita, zaustavljaju investicije i to se može odraziti negativno po pitanju realnih nadnica za radnike i generalno budućeg ekonomskog rasta", navodi on.
Podsjećamo, ove sedmice statistika je pokazala da godišnja inflacija u Republici Srpskoj (RS) usporava, ali da cijene na mjesečnom nivou rastu i da su u februaru u odnosu na prethodni mjesec više za 0,6 odsto, dok su u odnosu na isti mjesec prethodne godine u prosjeku više za 12,7 odsto.
U Federaciji BiH (FBiH) u februaru ove godine potrošačke cijene su porasle za 13 odsto u odnosu na februar prošle godine. Cijene su u prosjeku rasle za 0,1 odsto u odnosu na januar ove godine.