Zahtjevi bh. privrednika za lakše prometovanje robe odnose se na hitno osposobljavanje Graničnog prijelaza Svilaj, po mogućnosti i Izačić, kazao je Vjekoslav Vuković, dopredsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH (VTK BiH).
Potrebne su kontrole za sve vrste robe, produženje radnog vremena Fitosanitarne inspekcije Republike Hrvatske u toku sezone, produženje boravka vozača duže od 90 dana u Schengen zoni te ubrzanje procesa uvođenja elektronskog potpisa.
Vuković je kazao kako nisu zadovoljni kapacitetima izvoza robe, odnosno kontrole te robe zbog određenih zastoja na graničnim prijelazima Gradišta i Bijača.
"Dva BIP-a su sada malo uzimajući u obzir najjači argument koji BiH u saradnji s Republikom Hrvatskom ima, a to je četiri milijarde eura vanjskotrgovinske razmjene. To je naš najznačajniji vanjskotrgovinski partner, tako da je pritisak na granicu u tom segmentu kako sa strane BiH tako i Republike Hrvatske jednak", rekao je on.
Kada je riječ o GP Gradiška, prijelaz se odvija preko mosta, slično kao na GP Bosanski Brod. Bijača je urađena po evropskim standardima, kao i Svilaj koji predstavlja savremeni granični prijelaz.
"Svilaj ima status privremenog graničnog prijelaza jer ugovor između BiH i Hrvatske s inoviranim graničnim prijelazima još nije potpisan, a posebno se nakon potpisivanja čeka njegovo ratificiranje u PSBiH", rekao je Vuković dodavši da sve to skupa treba ubrzati.
Predstavnici Ministarstva komunikacija i prometa BiH jučer su bili u nastupnoj posjeti Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture Republike Hrvatske, a bh. delegaciju činili su ministar prometa i komunikacija Edin Forto, zamjenik ministra Ognjen Janjić te Vjekoslav Vuković.
"Problemi s kojima ćemo se suočiti mi s bh. strane, a što su nas informirale kolege iz inspekcijskih tijela unutar entiteta, jeste nedostatak kadrova i nedovoljna tehnička opremljenost. Među problemima koji su tehničko-operativne prirode je usklađivanje radnih vremena inspekcijskih tijela na granici, što je posebno važno sada kada dolazi sezona i prispijeva voće, povrće, lako kvarljiva roba", kazao je on za Fenu.
Problem na koji je posebno ukazano je boravak bh. vozača na teritoriji Shengena od 90 dana. Naši vozači, kako je dodao Vuković, nekada za 90 dana mogu isporučiti robu, a nekada ne, jer su ugovori puno širi. Zatraženo je usklađivanje s direktivama EU da oni budu izuzeti.