Potrebno je hitno osposobljavanje graničnog prelaza (GP) Svilaj između Bosne i Hercegovine (BiH) i Hrvatske, po mogućnosti i GP Izačić, s kontrolama za sve vrste robe, poruka je iz Spoljnotrgovinske komore BiH.
Ova komora organizovala je, u saradnji s Hrvatskom privrednom komorom, forum o temi "Efekti ulaska Republike Hrvatske u Schengen iz ugla ekonomske saradnje HR/EU – BiH" s ciljem pružanja pomoći domaćim privrednicima u prilagođavanju novonastalim uslovima poslovanja uzrokovanim ulaskom Hrvatske u Schengen.
Pored osposobljavanja dva granična prelaza, iz Komore traže i produženje radnog vremena fitosanitarne inspekcije Republike Hrvatske u toku sezone, produženje boravka vozača duže od 90 dana u Schengen zoni, kao i ubrzanje i uvođenje elektronskog potpisa.
Zaključke s navedenim zahtjevima uputiće nadležnim institucijama u BiH, kao i relevantnim institucijama u Hrvatskoj.
Dopredsjednik Komore Vjekoslav Vuković kaže da analiza podataka s 15 graničnih prelaza za međunarodni cestovni promet putnika i robe jasno pokazuje da postojeća rješenja zahtijevaju hitna redefinisanja i odgovorniji pristup ovom, sve većem problemu.
"Potrebno je, bez odgađanja, u saradnji s nadležnim organima Republike Hrvatske, te organima i tijelima Evropske unije, prije nego što zaživi sistem ETIAS, izvršiti određene izmjene. Hitno moraju biti riješena pitanja BIP-ova i boravka vozača. Sada su dva prelaza, a mi insistiramo da dobijemo bar još jedan, treći", ističe Vuković.
Istovremeno, dodaje, dopušteni boravak vozača u Schengen zoni je 90 dana u bilo kojem vremenskom razmaku od 180 dana, kao i svakog građanina BiH.
"Komora je uputila inicijativu da se profesionalni vozači izuzmu od ovog ograničenja i da imaju status koji u Schengen prostoru imaju mašinovođe, pilotsko osoblje, brodari", kaže Vuković.
Potpredsjednik Hrvatske privredne komore za poljoprivredu i turizam Dragan Kovačević kaže da raste spoljnotrgovinska razmjena između dvije zemlje te da je važno obezbijediti nesmetan i brz prelazak granice.
"Neophodna je saradnja svih relevantnih privrednih institucija, posebno privrednih komora, za informisanje kompanija i posredovanje prema relevantnim institucijama nadležnim za granične prelaze", naglašava Kovačević.
Na forumu u Sarajevu učestvovali su i predstavnici Carine, Granične policije, Veterinarske i fitosanitarne službe te predstavnici kompanija i institucija u BiH.