Jedna aviokompanija prijavila se na javni poziv Međunarodnog aerodroma Sarajevo (MAS) za uspostavljanje baze, potvrđeno je iz aerodroma u Sarajevu.
Bez navođenja pojedinosti o kojoj je kompaniji riječ, dvije strane sada su spremne za početak razgovora.
Ranije su iz Međunarodnog aerodroma u Sarajevu rekli da su u razgovorima s Ryanairom o pokretanju letova, navodi portal Ex-Yu Aviation.
Ryanair je prošle godine proširio svoje poslovanje u Bosni i Hercegovini. Na tržište je ušao 2018. godine s uslugama za Banju Luku. Nadalje, prijevoznik je u novembru prošle godine pokrenuo letove iz Tuzle i prema njoj, s linijama iz Beča, Stockholma i Memmingena.
''Veselimo se rastu u BiH u predstojećim godinama i mogućnosti da najavimo više novih i uzbudljivih ruta za sljedeće ljeto'', kazao je Ryanairov direktor razvoja ruta Ray Kelliher, prenosi Ex-Yu Aviation.
Aerodrom Sarajevo je sredinom novembra prošle godine raspisao javni poziv za podnošenje prijedloga za otvaranje baze, na koji su se mogle prijaviti sve aviokompanije koje planiraju uspostaviti redovne linije na ovom aerodromu u 2023. godini.
Pod pojmom "baza" podrazumijeva se mjesto koje je odredio avioprijevoznik, iz kojeg član posade normalno započinje i gdje završava vrijeme ili seriju dužnosti, a gdje operator nije obavezan osigurati smještaj člana posade.
Prednost su imali oni avioprijevoznici koji planiraju realizirati najveći broj aviooperacija na sedmičnom, mjesečnom, odnosno godišnjem nivou te oni koji ovaj broj planiraju povećavati u naredne dvije godine.
Planiran je i poticaj u ovisnosti o broju prevezenih putnika.
Rast broja putnika
Na prethodni poziv, koji je objavljen 2020. godine, prijavila se niskobudžetna aviokompanija Wizz Air, koja je u maju prošle godine otvorila bazu na MAS-u. Međutim, 1. novembra su je zatvorili zbog, kako su naveli, trenutno izazovnog makroekonomskog okruženja, kao i kontinuiranih izazova u lancu snabdijevanja.
Broj putnika na Međunarodnom aerodromu Sarajevo za 11. mjeseci prošle godine bio je veći od 1,3 miliona, što je za 21 posto više u odnosu na isti period 2019. godine. Ukupan broj aviooperacija u navedenom periodu iznosio je 14.622, što je rast od 14 posto.
Prema podacima, ukupan broj aviokompanija bio je 28, što je za 47 posto više nego 2019. godine, a sa sarajevskog aerodroma se letjelo na 40 destinacija, što je za 110 posto više u odnosu na 2019. godinu.
Prema ostvarenom prometu putnika, Međunarodni aerodrom Sarajevo je u grupi s aerodromima koji bilježe pozitivne pomake u odnosu na 2019. godinu, a ACI Europe je, prema statistici za septembar, svrstao MAS u Top pet aerodroma u grupi onih do pet miliona putnika, s prikazanim povećanjem od 36 posto u odnosu na isti period 2019. godine.