Usljed ekonomske i energetske krize u Evropskoj uniji (EU) i očekivanog pada ekonomskih aktivnosti, privrednici u Republici Srpskoj svjesni su da moraju diverzifikovati tržišta na koja izvoze i okrenuti se Aziji i Africi, što im je glavni izazov u idućoj godini.
Predsjednik Privredne komore Republike Srpske (PKRS) Pero Ćorić rekao je da će pad ekonomske aktivnosti u zemljama EU imati uticaja na domaću privredu u kojoj je najveći dio prerađivačke industrije oslonjen na zemlje EU.
"U idućoj godini slijedi nam borba za ta tržišta i da se negativne posljedice iz EU ne preliju potpuno na domaću privredu. Ova godina je bila teška, uz ekonomsku i energetsku krizu. Vidjeli smo da su energija i hrana dva strateška područja, a upravo u tim područjima mi imamo potencijala", istakao je Ćorić danas u Banjaluci.
Cilj treba da bude, poručio je, očuvanje energetske nezavisnosti, te osnaživanje primarne i prerađivačke industrije kako bismo spremno odgovorili na krizu.
Spoljnotrgovinski deficit povećan za 40 odsto
"Nažalost, spoljnotrgovinski deficit je za 10 mjeseci ove godine povećan za skoro 40 odsto, a to je posljedica velike inflacije i povećanja cijena robe široke potrošnje, odnosno u prehrambenoj industriji", kazao je Ćorić.
Najavio je da će biti smanjena likvidnost privrede usljed rasta cijena i nedostatka repromaterijala, te da očekuju tešku godinu u kojoj je neophodno sačuvati radnike i sinhronizovano raditi na očuvanju same privrede.
"Ima mnogo razmišljanja i aktivnosti na polju pronalaska tržišta u Africi i na Istoku. Imali smo sastanke s ambasadorima iz Afrike i Azije koji su izrazili interesovanje za ova područja. BiH ima ugovor o slobodnoj trgovini s Turskom i to nam daje mogućnost da se najznačajniji iskorak napravi u saradnji s tom zemljom", naglasio je Ćorić i dodao da postoje i mogućnosti da se preko Turske dio robe usmjeri u Rusiju.
Odgovarajući na pitanje Bloomberg Adrije o probijanju na tržišta van EU, Ćorić je rekao da, pored navedenih zemalja, privreda sagledava i mogućnosti izlaska na tržišta Indonezije i Nigerije, gdje bi mogla da izveze ogromnu količinu robe.
"Ovo je prilika da razmišljamo, da budemo inovativni i prilagodimo industriju prema njima. To će biti izazov za sve u narednoj godini", poručio je.
Račić: Cilj je povećanje investicija u prerađivačku industriju
Predsjednik Područne privredne komore Banjaluka Goran Račić istakao je problem nerazvijene prerađivačke industrije koja u strukturi BDP-a ima dosta malo učešće, od oko 12,5 odsto.
"To je upola manje u odnosu na razvijene zemlje koje se zbog toga lakše bore s inflacijom nego mi. Imamo visoko učešće poljoprivredne proizvodnje, oko devet odsto, ali još uvijek se bavimo proizvodnjom sirovine. Cilj je da se povećaju investicije u prerađivačku industriju", rekao je Račić.
Pohvalio je povećanje granta u Budžetu RS za poljoprivredu sa 80 na 180 miliona KM, ali i istakao da bi podsticaji za nove tehnologije trebali biti veći.
"Problem je i radna snaga koju bismo ulaganjem u tehnologije mogli da nadomjestimo. Neophodno je restrukturiranje javnih preduzeća i smanjenjem broja radnika u tom sektoru bi se mogao obezbijediti dio kadrova za privredu. Da li će politika biti spremna na to ne znam, ali što prije to urade, svi ćemo biti u boljoj situaciji", zaključio je Račić.