Udruženje poslodavaca Federacije Bosne i Hercegovine s granskim sindikatima, zbog poremećaja na tržištu i rasta inflacije u BiH ispregovaralo je nove kolektivne ugovore, kojima se predviđa daljnji rast plate u realnom sektoru, kazao je Mario Nenadić, direktor udruženja.
Nenadić smatra kako trebaju rasti sve plate, a ne samo minimalne, te navodi kako su poslodavci predložili paket mjera koje bi doprinijele unaprjeđenju poslovnog ambijenta, pa time i povećanju plata.
“To se prije svega odnosi na smanjenje doprinosa i poreza, brojnih i neprihvatljivih parafiskalnih nameta u poslovanju, kao i drugih opterećenja cijene rada. Rast plaća je interes i samih poslodavaca i na tom tragu, narednih dana, zatražili smo i razgovore s parlamentarnim strankama s ciljem traganja za konkretnim rješenjima”, kaže on za Fenu.
Prema njegovim riječima, potrebno je hitno mijenjanje postojećeg stanja, prema kojem “plaćamo najveće doprinose na plaće u regiji, ali i šire".
Nenadić navodi kako nedostaju radnici u proizvodnim djelatnostima, građevinarstvu, drvnoj industriji, te uslužnim djelatnostima. Istovremeno, kako kaže, izvozimo visoko obrazovanu radnu snagu, a uvozimo niskokvalificiranu.
Mišljenja je da zadržavanje radnika u BiH, ali i nezaposlenih građana, ovisi od čitavog spektra ključnih i neophodnih reformi u društvu. Prioritetne aktivnosti vlasti i poslodavaca trebaju biti bazirane na rastu neto plaće i poboljšanju položaja radnika.
“Nije rješenje rast bruto plaće, nego se moraju donijeti propisi i mjere koji će osigurati rast neto plaće, tj. onog dijela plaće koji se isplaćuje radniku 'na ruke', a s druge strane osigurati smanjenje ukupnih izdvajanja i opterećenja po ovom osnovu”, navodi Nenadić.
Prosječna mjesečna neto plata radnika u BiH u septembru 2022. godine iznosila je 1.154 KM i na godišnjem nivou je nominalno veća za 14,7 odsto, ali je realno manja zbog godišnje inflacije, koja je u istom mjesecu iznosila 17,3 odsto.
Više na: Nominalni rast plata od 14,7 odsto u BiH pojela inflacija
Plate su manje usljed rasta inflacije, koja je u BiH u septembru iznosila 17,3 odsto.
Prema podacima Agencije za statistiku BiH, najveće plate u septembru ove godine isplaćene su u finansijskoj i djelatnosti osiguranja i iznosile su 1.684 KM neto.
Slijede ih plate u sektoru informacija i komunikacija (1.650 KM) te u proizvodnji i snabdijevanju električnom energijom, plinom, parom i klimatizaciji (1.639 KM).
Najmanje neto plate isplaćene su, kao što je već navedeno, u djelatnostima pružanja smještaja, pripreme i usluživanja hrane (746 KM) te u građevinarstvu (841 KM).
Udruženje poslodavaca Federacije BiH, ranije je pozvalo parlamentarne stranke koje planiraju formirati vlast na svim nivoima da u okviru programa rada budućih vlada posebnu pažnju posvete zakonskim rješenjima i mjerama koje imaju za cilj poboljšanje poslovnog ambijenta i rasterećenje privrede, navedeno je u saopćenju.
Čitajte na: Potrebno poboljšanje poslovnog ambijenta i rasterećenje privrede
Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH, kazao je kako Udruženje očekuje da će predstavnici parlamentarnih stranaka koje formiraju vlast u svoje programske dokumente uvrstiti ove inicijative i prijedloge.
"Ovo će omogućiti rast plaća, otvaranje novih radnih mjesta, zaustavljanje odlaska mladih i kvalificiranih kadrova iz naše zemlje, rast privrede i bolji životni standard građana", kazao je ranije Smailbegović.