Sektor osiguranja, kako je rekao predsjednik UO UDO FBiH i predsjednik uprave Euroherc osiguranja d.d. Sarajevo Damir Hadžić, predstavlja jedan od najvažnijih finansijskih atributa u BiH koji se suočava s mnogo izazova.
''Ono što nas čeka u narednom periodu je pokušaj harmonizacije propisa na nivou BiH. Radimo u poprilično teškim ekonomsko-političkim uslovima i bojim se da ćemo, ukoliko se nastavi ovakva tendencija, imati ozbiljne probleme kad je riječ o nečemu što je plan za godinu - dvije, a u BiH je teško razmišljati o nekom srednjoročnom planu od pet godina'', izjavio je Hadžić na konferenciji Dani osiguranja u Bosni i Hercegovini.
Najvažnije je, prema njegovim riječima, da postoji neka vrsta regionalne koordinacije i da se, kada je riječ o evropskim direktivama i propisima, prate određene oblasti, a za nadati se da će u predstojećem periodu osiguranje u cijeloj BiH prihvatiti neku vrstu obaveze i stremiti izvrsnosti u osiguranju.
''Finansijski sektor može dati podršku i obezbijediti investicioni ciklus u BiH i mi želimo ljudima koji su na vlasti i koji će sutra biti na vlasti poslati poruku da mogu iskoristiti kapacitete i potencijale koje mi, kao dio finansijskoga sektora, imamo i želimo ga uputiti prije svega ka razvoju BiH'', istakao je Hadžić.
Naveo je da smo prema prosječnoj premiji po stanovniku posljednji ne samo u regiji nego i Evropi. Ukoliko je, ilustrirao je Hadžić, 140 dolara prosječan iznos po stanovniku u BiH, a naprimjer u Sloveniji deset puta veći, a u Njemačkoj i više, to pokazuje da finansijska pismenost gotovo ne postoji.
Direktor Agencije za nadzor osiguranja FBiH Ivan Luburić rekao je da postoji trend rasta premije na tržištu osiguranja u FBiH, kao i u Republici Srpskoj.
''Međutim, iako premija raste, tržište se ne razvija tom dinamikom i nemamo onu dubinu u smislu diverzifikacije i produkcije novih proizvoda. Razvija se kanal vanjske prodajne mreže i ono što se pokazalo u periodu pandemije i nakon njega, jeste da je tržište osiguranja dosta rigidno, čvrsto, stabilno i dobro je odgovorilo na izazove u prethodne tri godine'', dodao je Luburić.
U narednom periodu ovaj sektor se može suočiti s novim izazovima, a Agencija za nadzor ima u fokusu cjelokupnu finansijsku stabilnost osiguravajuće industrije, prvenstveno u smislu adekvatnosti kapitala i visinu i izračun tehničkih rezervi i njihovo pokriće adekvatnom imovinom.
Predsjednik uprave Grawe osiguranja d.d. Sarajevo Fikret Hodžić smatra da su najveći izazovi niske kamatne stope i nedostatak investicija, odnosno mogućnosti za investiranje u državne obveznice.
''To je nešto na šta mi objektivno kao struka i branša ne možemo uticati. S druge strane najveći izazovi odnose se i na visoku zastupljenost autoosiguranja i tu se, čini mi se, gubi svrha i smisao, jer čovjek, građanin, kao osiguranik mora biti u središtu pažnje industrije osiguranja'', rekao je Hodžić.
S posljedicama inflacije suočavaju se sve zemlje, a industrija osiguranja, kako je dodao, pokazuje da je otporna na krizu.
''Mi dokapitaliziramo društva, gradimo namjenske finansijske rezerve za rješavanje šteta u budućem vremenu i to vrlo uspješno radimo, naročito osiguravajuća društva čiji su vlasnici iz EU'', rekao je Hodžić te dodao da očekuju stvaranje povoljnijeg ambijenta da bi mogli održati solventnost i likvidnost u narednom periodu.