Obavezno osiguranje od automobilske odgovornosti dominira u Bosni i Hercegovini kada je riječ o sektoru osiguranja, ali je zabilježen rast i polisa životnog osiguranja. Udio premija u BDP-u je dva posto, dok je u Evropskoj uniji iznad sedam posto. Premija osigurnja po stanovniku iznosi 140 dolara, a u Sloveniji iznad 1.000 dolara.
Ermin Čengić, generalni sekretar Udruženja društava za osiguranje FBiH, za Bloomberg Adria Start kazao je da je pandemija promijenila poslovanje sektora osiguranja, ali da je tržište ipak pokazalo vitalnost, te da je unatoč stagnaciji stabilno izašlo iz krize.
Govoreći o izazovima s kojima se sektor suočava, a koji se odnose na klimatske promjene, Čengić je kazao da to nije samo problem BiH, nego cijelog svijeta, što su pokazale i prošlogodišnje poplave u Evrope, koje su za posljedice imale štete u iznosu od 54 milijarde dolara. Podsjećajući na 2014. godinu, kada su BiH zadesile poplave i uzrokovale štete od četiri milijarde KM, a svega je jedan posto osiguranih suma isplaćeno, Čengić je istakao da bh. građani nisu izvukli nikakvu pouku.
"Nakon poplava blago se povećao interes za osiguranjem kućanstava, međutim kasnije zbog životnog standarda i činjenice da nije razvijena svijest o važnosti osiguranja iznosi su niski. Naš interes i interes društva u cjelini trebao bi biti da se kroz obaveznu nisku premiju od oko 30 KM osiguraju privatna kućanstva i da se ovo pitanje efikasnije riješi po uzoru na druge zemlje", kazao je Čengić.
Globalna dešavanja negativno utiču na sektor osiguranja, posebno kada je riječe o prodaji životnog osiguranja, te destimulišu zaključivanje polisa osiguranja života sa štednom komponentom.
"Prilikom isplata šteta troškovi su veći, a premija ostaje na istom nivou posebno u segmentu osiguranja od automobilske odgovornosti. Također zbog rasta cijena očekujemo i pad potražnje za osiguranjem", kazao je Čengić.
Cijeli intervju pogledajte u videu.