U prvih osam mjeseci ove godine, Bosna i Hercegovina je izvezla robe u vrijednosti 11 milijardi i 889 miliona KM, što je za 35,8 posto više nego u istom periodu prošle godine, kada je izvoz iznosio osam milijardi i 754 miliona KM, podaci su Agencije za staistiku BiH. Istovremeno je uvezeno robe u vrijednosti od 18 milijardi i 523 miliona KM, što je za 39,4 posto više nego u prvih osam mjeseci lani, kada je uvoz iznosio 13 milijardi i 291 milion KM. Ukupan obim vanjskotrgovinske razmjene iznosi 30 milijardi i 412 miliona KM, dok je u prvih sedam mjeseci iznosio oko 28 milijardi KM.
Pokrivenost uvoza izvozom iznosi 64,2 posto, dok vanjskotrgovinski robni deficit iznosi šest milijardi i 634 miliona KM.
Razlog značajnog vrijednosnog rasta uvoza i izvoza jeste inflacija i rast cijena na domaćem, ali i globalnom tržištu. Kako su ranije za Bloomberg Adriju pojasnili iz Vanjskotrgovinske komore BiH, BiH bilježi nominalni rast uvoza i izvoza, dok je to kada je riječ o količini tek blagi rast.
Izvoz u zemlje CEFTA-e je iznosio dvije milijarde 218 miliona KM, što je za 57,9 posto više nego u istom razdoblju 2021. godine, dok je uvoz iznosio dvije milijarde 261 milion KM, što je za 32,4 posto više nego u istom razdoblju prethodne godine. Pokrivenost uvoza izvozom je iznosila 98,1 posto.
Od zemalja CEFTA-e najviše smo trgovali sa Srbijom, s kojom je ostvarena vrijednost izvoza od milijardu i 604 miliona KM i uvoza od dvije milijarde i pet miliona KM.
Najznačajniji vanjskotrgovinski partner je Evropska unija, u koju smo izvezli robe u vrijednosti od osam milijardi i 784 miliona KM, što je za 35,2 posto više nego u istom razdoblju 2021. godine. S druge strane, iz EU smo uvezli robe u vrijednosti od 10 milijardi i 398 miliona KM, što je za 31 posto više nego u istom periodu prethodne godine. Pokrivenost uvoza izvozom je iznosila 84,5 posto.
Najznačajniji partner, među zemljama EU, kada je riječ o izvozu, je Hrvatska, u koju smo izvezli robu u vrijednosti od milijardu i 774 miliona KM, dok smo najviše uvozili iz Italije - vrijednost uvoza iznosi dvije milijarde i 225 miliona KM.
Najveći izvoz u vrijednosti od 10 milijardi i 318 miliona KM ostvarila je prerađivačka industrija, u okviru koje su se najviše izvozili bazni metali i gotovi metalni proizvodi, osim strojeva i opreme. Na trećem mjestu je izvoz električne energije, koje smo izvezli u vrijednosti od 824,1 milion KM.
S druge strane, najviše smo uzvozili bazne metale, koks i rafinirane naftne proizvode, te prehrambene proizvode.