Beogradski aerodrom u julu ove godine opslužio je najveći broj putnika, dok Međunarodni aerodom Sarajevo bilježi najveći godišnji rast broja putnika, a slijede ga aerodromi u Tivtu i Zagrebu.
Regionalni aerodromu u julu opslužili su 4,95 miliona putnika. U top tri po broju putnika u julu su aerodromi u Beogradu, Splitu i Dubrovniku. Tri aerodroma su se u julu istaknula visokim stopama rasta. To su Sarajevo s godišnjim porastom od 37,2 posto, Tivat s rastom od 33,8 posto i Zagreb, koji je zabilježio povećanje od 17,2 posto, navodi se na portalu EX-YU Aviation.
S druge strane, nekoliko regionalnih aerodroma je podbacilo, uključujući Tuzlu, koja je u julu zabilježila pad broja putnika od 74,6 posto, Niš, koji je imao 27,1 posto manje putnika nego u julu 2023., i Banja Luku, koja je zabilježila pad od 18,3 posto u odnosu na prethodnu godinu. Manji broj putnika evidentiran je i na aerodromima u Skoplju, Ohridu, Osijeku i Rijeci.
Posmatrajući podatke za prvih sedam mjeseci kroz regionalne aerodrom prošlo je 19,9 miliona putnika-od čega je beogradski aerodrom opslužio 4,6 miliona putnika, zagrebački 2,4 miliona, a na trećem mjestu je aerodrom u Prištini sa 2,2 miliona putnika.
Beogradski aerodrom rangirao se kao 70. najprometniji aerodrom u Evropi odmah iza Basela, Rejkjavika i Larnaka, ali ispred Glasgova, Sofije i Soluna. Zagreb je ušao u prvih 100, pozicionirajući se kao 99. najprometniji aerodrom. Skoplje se rangiralo na 127. mjesto, a Sarajevo na 147. mjesto.
Najveći avio prijevoznici prema redovnom kapacitetu sjedišta u regionu su Ryanair, Air Serbia i WizzAir.
Hrvatska je najbrže rastuće tržište u regionu u 2024. godini prema broju dodanih putnika, dok je Bosna i Hercegovina na posljednjem mjestu te bilježi pad broja putnika u prvih sedam mjeseci u poređenju s istim periodom prošle godine što se može pripisati manjem broju putnika na aerodromima Tuzla i Banja Luka.
Prvog augusta 2024. godine Međunarodni aerodrom Sarajevo postigao je značajan uspjeh opsluživši svog milionitog putnika. Od početka godine do 1. augusta ovaj aerodrom je zabilježio ukupno 1.001.904 putnika, čime je novi milion putnika dosegnut gotovo mjesec i po ranije u odnosu na 2023. godinu.
S Međunarodnog aerodroma Sarajevo je trenutno moguće letjeti prema 30 destinacija. Na sve to Turistička zajednica Kantona Sarajevo ponovo je objavila Javni poziv za subvencioniranje aviosaobraćaja na području Kantona Sarajevo. Prema uslovima poziva, pravo učešća na Javnom pozivu imaju pojedinačne aviokompanije koje donesu odluku da uspostave bazu na Međunarodnom aerodromu Sarajevo, zatim one koje otvaraju nove destinacije za Sarajevo, uvode jednu ili više strateških ruta za Sarajevo, u skladu s listom strateških ruta koju definiše Međunarodni aerodrom Sarajevo, uvode letove na postojećim strateškim rutama za Sarajevo, a na kojima trenutno ima uspostavljeno pet ili manje letova sedmično, te one aviokompanije koje uvode dugolinijske letove u trajanju preko šest sati za Sarajevo.
S druge strane, Međunarodni aerodrom Tuzla opslužio je 18.317 putnika u julu, što je za 74,6 posto manje u odnosu na juli 2023.
U prvih sedam mjeseci ove godine broj putnika iznosio je 109.259, te je u poređenju s istim periodom prošle godine manji za 74,7 posto, kada je opsluženo 432.065 putnika.
Razlog pada broja putnika na Aerodromu Tuzla može se pripisati zatvaranju baze Wizz Aira te obustavljanju letova na nekoliko linija. U istom periodu i Ryanair je ukinuo letove iz Beča, Memmingena i Štokholmskog aerodroma Arland. U posljednjih godinu dana poslovanje na ovom aerodromu je obilježila i neuspjela saradnja s grčkim Lumiwingsom i crnogorskim Air Montenegrom. Trenutno je s ovog aerodroma moguće letjeti za Dortmund, Memmingen, Basel i Istanbul.
Broj putnika na Aerodromu Banja Luka, kojim upravlja preduzeće Aerodromi RS, u prvoj polovini ove godine u padu je u odnosu na isti period prošle godine i to u svim mjesecima.
Bilans uspjeha ovog preduzeća pokazuje da su poslovni prihodi u prvom polugodištu ove godine manji u odnosu na uporedni period lani zbog pada prihoda od prodaje robe. Istovremeno, poslovni rashodi ostali su na skoro istom nivou, s tim da je smanjena nabavna vrijednost prodate robe, a povećana izdvajanja za plate.
Poslovni gubitak Aerodroma RS u periodu januar - juni 2024. godine povećan je sa 374 na 760 hiljada KM, a uz finansijske i ostale rashode ukupni gubitak povećan je na 777 hiljada KM, što je duplo više nego što je iznosio na kraju juna 2023. godine.