U ovoj godini zabilježen je najviši nivo povezanosti među aerodromima u Adria regiji. Skoro sve rute unutar regije doživjele su rast broja putnika, iako se neke još uvijek trebaju vratiti na pretpandemijske brojke.
Najprometnija linija unutar regije bila je Beograd - Podgorica, a zatim Beograd - Tivat. Prema podacima portala EX-YU Aviation, unatoč padu od 3,3 posto u odnosu na prošlu godinu, linija Beograd - Tivat i dalje je opslužila 30 posto više putnika nego 2019. Air Serbia i Air Montenegro jedina su dva komercijalna prijevoznika na dvije rute, s ukupno 265.296 putnika u prvoj polovini 2024. godine.
Na trećem i četvrtom mjestu su dvije linije u Hrvatskoj, a to su Zagreb - Dubrovnik i Zagreb - Split. Sarajevo bilježi najznačajniji promet sa Zagrebom i Beogradom.
Najbrže rastuća ruta u prvoj polovini godine je Beograd - Zagreb, zatim Zagreb - Sarajevo, dok je najveći rast u 2019. godini ostvaren na linijama Beograd - Skoplje i Beograd - Zagreb.
Usluga Wizz Aira između Skoplja i Ljubljane bilježi snažne rezultate od pokretanja u septembru prošle godine, nadmašujući broj putnika koje je obradio bivši slovenski nacionalni prijevoznik Adria Airways u istom razdoblju 2019.
Kako navodi EX-YU Aviation, obrasci putovanja danas su se znatno promijenili u odnosu na one u vrijeme Jugoslavije. Godine 1990. najveći protok putnika između republika unutar federacije bio je između Srbije i Hrvatske, zatim unutar same Hrvatske, zatim Srbija – Slovenija, Srbija – Makedonija, Srbija – Crna Gora, Hrvatska – Bosna i Hercegovina i Hrvatska – Makedonija.
Posmatrajući podatke za prvih sedam mjeseci, kroz regionalne aerodrome prošlo je 19,9 miliona putnika - od čega je beogradski aerodrom opslužio 4,6 miliona putnika, zagrebački 2,4 miliona, a na trećem mjestu je aerodrom u Prištini sa 2,2 miliona putnika.
Regionalni aerodromi u julu su opslužili 4,95 miliona putnika. U top tri po broju putnika u julu su aerodromi u Beogradu, Splitu i Dubrovniku. Tri aerodroma su se u julu istaknula visokim stopama rasta. To su Sarajevo s godišnjim porastom od 37,2 posto, Tivat s rastom od 33,8 posto i Zagreb, koji je zabilježio povećanje od 17,2 posto.
S druge strane, nekoliko regionalnih aerodroma je podbacilo, uključujući Tuzlu, koja je u julu zabilježila pad broja putnika od 74,6 posto, Niš, koji je imao 27,1 posto manje putnika nego u julu 2023., i Banju Luku, koja je zabilježila pad od 18,3 posto u odnosu na prethodnu godinu. Manji broj putnika evidentiran je i na aerodromima u Skoplju, Ohridu, Osijeku i Rijeci.