Danas je u Pekingu potpisan sporazum o slobodnoj trgovini između Srbije i Kine. Još nisu poznati svi detalji tog sporazuma, ali će sigurno obuhvaćati 10.412 srpskih proizvoda i 8930 kineskih. Carine na pojedine proizvode poput vina ukidat će se postepeno, po 20 posto u narednih pet godina, a srbijanski izvozni aduti su meso, jabuke, suhe šljive i bobičasto voće.
Sporazum su potpisali ministri trgovine Tomislav Momirović i Wang Wentao, u prisustvu predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i njegova kineskog kolege Xi Jinpinga.
Osim tog sporazuma, potpisani su i Memorandum o razmjeni i suradnji u području ekonomske razvojne politike, Memorandum o zajedničkom unapređenju industrijske i investicijske suradnje Srbije i Kine, kao i srednjoročni akcijski plan o zajedničkoj izgradnji inicijative "Jedan pojas, jedan put" između vlada Kine i Srbije.
Sastanku dvojice predsjednika i potpisivanju sporazuma prisustvovali su i srbijanski ministar vanjskih poslova Ivica Dačić, srbijanski ministar obrane Miloš Vučević, srbijanska ministrica kulture Maja Gojković, srbijanski ministar građevinarstva, prometa i infrastrukture Goran Vesić, srbijanski ministar unutarnjih poslova Bratislav Gašić, srbijanski ministar financija Siniša Mali, kao i veleposlanica Srbije u Kini Maja Stefanović.
Memorandum o razmjeni i suradnji u području ekonomske razvojne politike potpisali su Mali i Zheng Shanjie, predsjednik kineske Nacionalne komisije za reformu i razvoj.
Predsjednik Vučić, koji predvodi srbijansku delegaciju na trećem Forumu za međunarodnu suradnju "Jedan pojas, jedan put", sastao se i s Wang Huningom, predsjednikom 14. Nacionalnog odbora Kineske narodne političke konzultativne konferencije i članom Stalnog odbora Politbiroa Centralnog komiteta Komunističke partije Kine. Srbijanska delegacija potpisala je nekoliko bilateralnih dokumenata o izgradnji više prometnica, izvozu jabuka, modernizaciji fiksne mreže i sl.
Ministar građevinarstva, prometa i infrastrukture Vesić potpisao je tri komercijalna ugovora s kineskim tvrtkama koji se odnose na izgradnju infrastrukture u Srbiji, a vrijednost tih ugovora koji donose oko 300 kilometara novih cesta iznosi oko četiri milijarde eura.
Prvi ugovor odnosi se na brzu prometnicu "Osmijeh Vojvodine", koja počinje na Bačkom Brijegu i ide preko Zombora, Kúle, Verbásza, Óbecseja, Törökbecseja i Nagykikinde do Cernea Neamța. Dužina te ceste iznosit će 186 kilometara i povezivati ne samo sjever Srbije, već i Mađarsku i Rumunjsku, zbog čega bi trebala biti vrlo prometna.
Vesić je najavio da će radovi na brzoj prometnici započeti u narednih mjesec dana te da su već izdane građevinske dozvole za prvih 5,5 kilometara.
Potpisan je i ugovor o izgradnji autoceste između Beograda, Zrenjanina i Novog Sada, koja će biti duga 105 kilometara. Planiranje te autoceste je u završnoj fazi, a radovi se očekuju sljedeće godine, rekao je Vesić i istaknuo da će Novi Sad tako biti povezan s trećom autocestom, čime će grad dobiti izvanrednu prometnu povezanost.
"Te dvije prometnice znače da će Banat, koji je bio zapostavljen, sada biti prometno povezan, što je važno za razvoj prometne infrastrukture. Ukupna vrijednost tih ugovora iznosit će između 3,5 i četiri milijarde eura.
Treći ugovor odnosi se na kupovinu pet kineskih brzih vlakova za 54 milijuna eura.
"Neki od tih vlakova bit će u funkciji već početkom 2025. godine. Do kraja 2024. godine završit ćemo naš dio brze pruge do Szabadke, a već 2025. godine, nakon testiranja pruge, imat ćemo brzi vlak od Beograda do Szabadke, koji će putovati sat i deset minuta. Kada naši prijatelji iz Mađarske završe svoj dio pruge, ići ćemo do Budimpešte", rekao je ministar.
Naveo je da svi vlakovi koje Srbija kupuje iz Kine udovoljavaju svim europskim standardima te će se moći koristiti na prugama EU-a.
Vesić ističe da je to bio srbijanski uvjet koji kineskim prijateljima nije bio problem ispuniti. "Oni imaju zaista najviše brze pruge na svijetu. Kina ima više od svih drugih zemalja zajedno, ima više od 40 tisuća kilometara brzih pruga, a neke od njih dosežu brzine i do 350 kilometara na sat", rekao je Vesić, a prenosi RTS.
Tijekom jutra je potpisan i sporazum s ministarstvom prometa Kine. To je sporazum o koordinaciji svih aktivnosti u infrastrukturi.
Usklađivanje izvoza jabuka u Kinu
Srbijanska ministrica poljoprivrede Jelena Tanasković izjavila je da je potpisan sporazum s Kinom za usklađivanje izvoza jabuka iz Srbije i istaknula da je o tome pregovarano šest godina.
"To je treći sporazum ove godine. U svibnju smo potpisali i uskladili certifikate za izvoz meda i hrane za kućne ljubimce. Jabuka je izuzetno važna", rekla je Tanasković, a prenosi RTS.
Naglasila je kako su važni stav Kine prema poljoprivredno-prehrambenim proizvodima iz Srbije, liberalizacija, koja je tema razgovora srbijanskih i kineskih dužnosnika, kao i sporazum o slobodnoj trgovini, koji obuhvaća širok spektar proizvoda od maline, suhih šljiva, jabuka, meda, piletine, svinjskog mesa.
Tanasković je rekla da slijedi dogovor o izvozu srpskih vina i podsjetila da je izvoz tih vina u Kinu već počeo, ali da će biti vrlo značajno kada i srpski vinari budu oslobođeni carina za ulazak na kinesko tržište.
Ministar unutarnje i vanjske trgovine Momirović je s predstavnicima CRBC-a potpisao protokol o suradnji u razvoju vanjske (bazne) infrastrukture Srpskog kineskog industrijskog parka "Mihajlo Pupin" u Srbiji.
Direktor Telekom Srbije Vladimir Lučić potpisao je komercijalni ugovor o trećoj modernizaciji fiksne mreže Telekom Srbije s tvrtkom Huawei, a tijekom posjeta očekuje ga potpisivanje ugovora o financiranju treće faze modernizacije fiksne mreže Telekom Srbije sa Zhōngguó Yínhángom.