Evropa je iz prošlogodišnje energetske krize naučila jednu važnu lekciju – ne smije više nikada da dozvoli da postane energetski zavisna od zemalja izvan njenih granica. Sada pokušava da grešku učinjenu sa gasom ispravi na obnovljivim izvorima energije.
Već sada se veliki dio opreme za solarnu i vjetro energiju nalazi izvan evropskih granica, a rekorder u tom poslu je, naravno, Kina.
Nakon poremećaja u lancima snabdijevanja koji su izbili tokom korone, ali još više nakon rata u Ukrajini, Evropa je odlučila da promijeni svoj dugogodišnji stav. Od politike da se dijelovi za proizvodnju gotovo svega, od automobila do vjetroturbina, stvaraju u Kini ili drugim neevropskim zemljama, gdje su uslovi i radna snaga jefitiniji, ta politika sada ide u totalno suprotnom pravcu.
Upravo je prošle nedjelje na problem zavisnosti Evrope od kineske opreme za OIE, a naročito vjetro opreme, ukazala predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen kada je najavila da će EU uskoro predstaviti "Paket za energiju vjetra" i poručila:
"Budućnost naše industrije čiste tehnologije mora biti napravljena u Evropi".
Na nedavnoj konferenciji Udruženja OIE u Vrdniku, predstavnici evropskih organizacija u oblasti solara i vjetra, ali i proizvođači opreme nagovijestili su da bi Srbija mogla da bude tržište za pravljenje evropske OIE opreme.
Nabavka evropske opreme važna
Evropska organizacija Wind Europe pozdravila je odluku Evropske komisije o najavljenom paketu za energiju vjetra riječima da je taj paket dobrodošao s obzirom da je evropski lanac snabdijevanja energijom vjetra u teškom stanju.
"EU i vlade su postavile ambiciozne ciljeve – 420 GW energije vjetra do 2030, ali stvarnost u industriji vjetra ne odražava ovu ambiciju. Borba u evropskom lancu snabdijevanja vjetrom znači da kineski proizvođači turbina sada počinju da dobijaju porudžbine iz Evrope. Oni nude jeftinije turbine, labavije standarde i nekonvencionalne finansijske uslove. Postoji vrlo realan rizik da će ekspanzija energije vjetra biti napravljena u Kini, a ne u Evropi", piše u saopštenju Wind Europe.
Upravo je generalni direktor ove organizacije Giles Dickson prošle nedjelje boravio u Srbiji gdje je učešće na konferenciji iskoristio da poruči kako je važno da se OIE oprema nabavlja sa evropskog tla, a ne van njega.
Pohvalio je Srbiju za održavanje prvih OIE aukcija, a koje su, prema njegovom mišljenju, uspješno organizovane i koje bi mogle da posluže kao model za druge zemlje.
"Međutim, nakon aukcija pažnja se okreće ka nabavci", ukazao je Dickson i nije slučajno da je baš u Srbiji istakao značaj kupovine opreme iz evropskih zemalja, a ne iz Kine, zemlje koja je jedan od najvećih trgovinskih partnera Srbije i investitor brojnih velikih projekata.
"Instaliranje neevropskih turbina u Srbiji ili bilo kojoj drugoj evropskoj zemlji nije u kolektivnom interesu EU."
Dickson je istakao da potpuno razumije da se investitori u Evropi odlučuju za opremu iz Kine zato što je jeftinija, kao i zbog toga što se nudi sa odloženim plaćanjem, ali da takvi potezi vode Evropu ka sve većoj zavisnosti od Kine i drugih neevropskih zemalja.
I generalna direktorka organizacije Solar Power Europe Walburga Hemetsberger ukazala je na isti problem u oblasti opreme za solarnu energiju.
Hemetsberger je istakla da su potrebni lanci nabavke u Evropi, a ne van nje, i iznijela podatak da trenutno minimum 80 odsto solarne opreme dolazi iz Kine.
Srbija umjesto Kine?
Kao mogućeg evropskog proizvođača OIE opreme, učesnici konferencije su spomenuli Srbiju.
U izjavi za Bloomberg Adriju, Hemetsberger je rekla da Srbija može biti veliki igrač u proizvodnji solarnih panela.
"Trudimo se da povećamo broj fabrika za proizvodnju solarnih panela u Evropi, zato što želimo da budemo potpuno nezavisni od ostalog dijela svijeta i da sami proizvodimo te tehnologije. Mislim da Srbija može da igra bitnu ulogu u privlačenju investitora koji su u potrazi za ovakvim projektima", rekla je generalna direktorka organizacije Solar Power Europe.
Istakla je da oni traže adekvatne uslove kao što su zemlja i jeftina struja, te dodala da ako Srbija uspije da privuče takve investitore onda je to "sjajna prilika za Srbiju, a posebno za evropsku solarnu industriju".
Anne-Catherine de Tourtier, generalna direktorka Nordex Region Mediterranean, kompanije koja se bavi proizvodnjom vjetroturbina, i Nataša Pavlović, direktorka međunarodne prodaje u kompaniji GE Vernova koja se, takođe, bavi proizvodnjom turbina, vide Srbiju i Balkan kao potencijalna tržišta za podizanje fabrika za izgradnju vjetroturbina.
Smatraju da zemlje iz ovog regiona nude dobre uslove i da imaju kvalitetnu radnu snagu.