Na drugom danu ESG Summita, između ostalog, govorilo se o energetskoj tranziciji, borbi protiv klimatskih promjena uz pomoć zelenih energija, uključenje umjete inteligencije u smanjenje potrošnje električne energije, te rodnoj ravnopravnosti.
Ernest Vlačić, univerzitetski profesor i stručnjak za strategijski i inovacijski menadžment iz Hrvatske, kazao je kako zemlje Zapadnog Balkana imaju velike finansijske mogućnosti za energetsku tranziciju, međutim još uvijek nisu potpuno integrirane u evropske tokove.
"Izazov tih zemalja je pravedna tranzicija, jer primjerice i u BiH, Srbiji i Crnoj Gori još uvijek funkcioniraju velike termoelektrane koje imaju velike izazove kako nadomjestiti takav vid energije drugim vidovima energije, primjerice suncem ili vjetrom, koji nisu stabilni, koji ne doprinose stabilnosti mreže kao što to čine termoelektrane", objašnjava Vlačić.
Dodaje, kako su potrebno velike investicije za finansiranje takvih zamjenskih zelenih obnovljivih izvora energija.
"Sama investicija u buduće distributivne mreže biće šansa i mogućnost ovih naših krajeva da se bolje povežu i ostvare tu energetsku kvalitetu koja nam je potrebna", kaže on, dodavši da je energetska budućnost Evrope u izvorima energije koju ćemo uglavnom dobijati iz električne energije i ona će postati dominantna u odnosu na druge izvore.
Više: Western Balkans ESG Summit: Promijeniti način na koji razmišljamo o investicijama
Složeno je pitanje, koliko je zelena energija zaista zelena, između ostalog, s obzirom na proces korištenja i izvlačenja litija, međutim, tranzicija je potrebna, kaže on, dodavši kako će možda u budućnosti energija biti mnogo zelenije od ovih tranzicijskih.
Rodna ravnopravnost zauzela je važno mjesto ovogodišnjeg summita. Kako je rečeno, rodna ravnoteža pokreće inovacije i veću efikasnost u rješavanjima problema, što rezultira snažnijim finansijskim učincima za kompanije.
Sve više se ukazuje potreba za novim gradovima koji su održiviji i otporniji na efekte klimatskih promjena. Kako je rečeno, potrebno je istražiti inovacije te najbolje prakse kroz održivu infrastuktru - kroz izgradnju zgrada, ulica, pa i energetskih i vodnih investicija, koji će pomoći približavanju ESG standardima.
Summit je okupio više od 450 učesnika i učesnica, predstavnike 150 kompanija iz cijelog regiona i šire, koji su pokazali svoju spremnost da prate nove standarde i savremene prakse u načinu upravljanja svojim biznisima.