Kompanije ponovo vraćaju zaposlenike u kancelarije poslije pandemije, ali za one koje žele da se šire i koje insistiraju da njihovi zaposleni dolaze u kancelariju, pojavljuju se veliki izazovi - mala ponuda poslovnog prostora i sve više cijene poslovnog prostora u novogradnji.
"Kada je riječ o Novom Beogradu, cijene rentanja u postojećim poslovnim centrima su trenutno manje-više stabilne i u rangu 15-17 evra po kvadratnom metru za klasu A u okviru CBD (engl. Central Business District)", za Bloomberg Adriju u pisanom odgovoru kaže Nikola Đogatović, izvršni menadžer komercijalnih poslova u kompaniji Novaston. "Klasa B je zabilježila rast cijene i trenutno je u rangu 13,5-15 evra po kvadratnom metru, a novi projekti na tržištu, koji će biti operativni tokom ove godine, imaju više tražene cijene koje su za 10-15 odsto više", napominje on.
Prema podacima kompanije Novaston, raspoloživost kancelarijskog prostora u Beogradu znatno je manja nego u glavnim gradovima susjednih država. Beograd ima oko 1,25 miliona kvadratnih metara kancelarijskog prostora i raspoloživost od oko četiri odsto. Poređenja radi, Sofija u Bugarskoj, koja ima približno isti broj stanovnika kao i srpski glavni grad, ima 2,2 miliona kvadratnih metara kancelarijskog prostora i raspoloživost od 13,2 odsto.
Stručnjaci iz industrije napominju da je u Beogradu posebno teško kompanijama koje žele da nađu prostor koji ima oko 200 kvadratnih metara, kao i onima koji traže po 4.000 ili 5.000 kvadratnih metara. Pritom, IT kompanije su najčešće fleksibilnije od firmi iz drugih industrija po pitanju prostora, jer svakako imaju razvijen način komunikacije preko interneta.
Tražnja je toliko velika da se uglavnom prije završetka projekta pronađu zakupci.
Strani investitori više nisu toliko aktivni na tržištu. U narednom periodu očekuje se popunjavanje prostora B23 prekoputa Beogradske arene, trebalo bi da izraelski AFI već na proljeće primi prve zakupce u AFI City Zmaj, dok će renoviranje Sava Centra, koje Delta Holding treba da završi do novembra ove godine, na toj lokaciji stvoriti novi poslovni prostor. Međutim, osim toga, biće malo novog poslovnog prostora.
Bojan Jevremović iz kompanije MPC Properties kazao je za Bloomberg Adria TV da na srpskom tržištu i dalje postoji disbalans između ponude i potražnje poslovnog prostora.
Prema njegovim riječima, kada se Beograd uporedi s drugim gradskim centrima, poput naprimjer Varšave, dobijemo rezultat da taj grad ima 6,3 puta više prostora nego što ima glavni grad Srbije.
Rad od kuće
Hibridni način rada promijenio je zahtjeve zakupaca na tržištu poslovnih nekretnina, tako da neki poslodavci koji obnavljaju ugovore smanjuju prostore koje zakupljuju.
Međutim, takvi trendovi češći su među stranim poslodavcima nego među domaćim, kaže Đogatović. "Domaći poslodavci više vole da se radi iz kancelarije, ali strane kompanije uglavnom rade isto kao njihova centrala", dodaje on. Srpske kompanije i zaposleni često se slažu po ovom pitanju jer mnogi zaposleni kažu da rade više sati kada rade od kuće, kaže Đogatović.
Pritom, poslodavci kod kojih se radi hibridno često traže da pojedinačni zaposleni nemaju svoja radna mjesta, već da prostori budu multifunkcionalni.