Cijene u Srbiji su nastavile da rastu i u drugom mjesecu godine, a kako predviđaju analitičari i zvaničnici Narodne banke Srbije (NBS), vrhunac bi mogao da bude dostignut u toku prvog kvartala. To znači da bi i mart mogao da donese ubrzanje rasta cijena.
Stopa inflacije je porasla na 16,1 odsto u februaru, navodi se u mjesečnom izvještaju Republičkog zavoda za statistiku, dok je međugodišnja inflacija u januaru iznosila 15,8 odsto.
Inflacija upornija nego što se očekivalo
Rast cijena se pokazao otpornijim nego što se ranije mislilo, naveli su iz analitičkog tima Bloomberg Adrije, iz kog su predvidjeli da će prosječna inflacija u 2023. iznositi 11,4 odsto po HICP metodologiji. Ovo je samo 0,3 procentna poena niže od prosječne inflacije u godini iza nas.
"Iako će inflacija usporiti, i dalje govorimo o dvocifrenoj stopi u 2023. godini (u prosjeku). Ovo je daleko iznad ciljanog raspona NBS. U 2024. godini će inflacija iznosti u prosjeku 4,6 odsto, što je tik iznad gornje granice raspona od 4,5 odsto", predviđaju analitičari.
Oni dodaju da će usporavanju rasta cijena doprinijeti potezi NBS i Evropske centralne banke, zajedno sa realnim padom zarada. Pored ovoga, cijene sirovina koje su niže nego što su bile u 2022. godini djelovaće u istom pravcu, dodali su analitičari.
NBS i ECB
Na inflaciju u Srbiji utiču potezi centralne banke, ali iz nje isto tako priznaju da je najveći dio rasta cijena uvoznog karaktera. I dok je NBS od početka ciklusa zatezanja monetarne politike kamatne stope podigla za po 475 baznih poena, ECB je cijene zaduživanja podigla za tri procentna poena.
Glavna monetarna institucija Srbije je referentnu kamatnu stopu podigla na 5,75 odsto prethodne nedjelje, dok će centralna banka evrozone o cijenama zaduživanja odlučivati kasnije ove nedjelje. Analitički tim Bloomberg Adrije očekuje da će NBS kamatnu stopu podići na 6,5 odsto u toku ovog ciklusa pooštravanja monetarne politike, najviše zbog činjenice da su i ukupna i bazna inflacija pokazale znake otpornosti kakvi se ranije nisu očekivali. Podsjećamo, bazna inflacija u januaru je iznosila 10,4 odsto.
Prema očekivanju ekonomista koje je anketirao Bloomberg, ECB će kamatnu stopu podići za pola procentnog poena, nakon čega bi mogla da uslijede još četiri podizanja od po 25 baznih poena.
Samo dvije stavke bilježe pad
Ukupna inflacija u Srbiji na mjesečnom nivou porasla je 1,4 odsto, pokazuju podaci. Hrana i bezalkoholna pića poskupjeli su za 2,7 odsto na mjesečnom nivou, dok su cijene u oblastima rekreacije i zdravlja uvećane za 1,5 odsto i 1,2 odsto u odnosu na januar.
Hrana je takođe najviše učestvovala u rastu cijena (31,35 odsto), dok po strukturi u indeksu potrošačkih cijena slijede kategorije stanovanje, voda i energenti (13,58 odsto) i transport (12,61 odsto).
Slično kao i u prethodnim mjesecima, na godišnjem nivou su nešto jeftinije bile samo avio-karte i video i audio oprema.