"Dokle god bude povećane potražnje u gospodarstvu, bit će povećani inflatorni pritisci. Iduća je godina jako bitna za stabilizaciju dugoročnih inflatornih očekivanja. Moj analitički tim i ja ne vidimo spuštanje inflacije na dva posto do 2025. godine", izjavio je Andrej Knez, glavni analitičar Bloomberg Adrije.
Knez je na Hrvatskom radiju također istaknuo kako je Hrvatska osvajanjem bronce ostvarila veliki uspjeh na Svjetskom nogometnom prvenstvu. "No, uspoređujemo li sport s gospodarstvom, Hrvatska je najveći dio uspjeha ostvarila u nišnim sportovima, što se može promatrati i kao preslika na gospodarstvo."
Glavni analitičar Bloomberg Adrije također smatra kako potrošnja nije isključivo odraz uspjeha Hrvatske na Svjetskom prvenstvu, jer se ne smiju zaboraviti blagdani. "Blagdanska će potrošnja s jučerašnjim dočekom zaokružiti vrlo dobru godinu, koja je odmak od 2020. i 2021. godine, kada su građani širom svijeta bili ograničeni COVID mjerama. Građani su se opustili u potrošnji, ali to iduće godine neće biti slučaj zbog inflacije, koja znatno utječe na pristup potrošnji građana.
Knez je također istaknuo kako trenutna situacija pokušava korelirati s krizom 2008. godine, što je posve krivi pristup. "Ne postoji dodirna točka ove dvije krize. Kriza 2008. godine nastala je zbog neravnoteža nastalih povećanjem duga. Hrvatska ulaskom u Schengen i eurozonu gubi srednjoročne i dugoročne ciljeve. Vrijeme je za nove ciljeve i da se počnemo baviti samim sobom", zaključio je Knez, gostujući na HRT-u.
Ekonomski analitičar Mladen Vedriš je istaknuo kako je 2023. godina kratkoročnih očekivanja, gdje će se najviše gledati kako smanjiti inflaciju, cijene energenata, a oči će biti uprte i u rat u Ukrajini. "Ova godina bila je godina u kojom smo imali za cilj ostati na nogama."
Vedriš je dodao i kako očekuje da će blagdanska potrošnja biti povećana. "Blagdanska potrošnja je gotovo pa zadana. Svatko želi participirati u blagdanskom veselju i ima nekog bliskog komu želi pokloniti nešto. Očekujem kako će ona biti nominalno veća, ali je najveće pitanje koliko dugo će trajati."
Vedriš je povukao paralelu i s uspjehom Hrvatske na Svjetskom nogometnom prvenstvu. Istaknuo je kako je ulazak Hrvatske u Schengen i eurozonu jednak kvalificiranju na Svjetsko prvenstvo, odnosno ulazak u društvo najboljih. "No konačan rezultat nakon ulaska u društvo najboljih ovisi o vama samima. Rezultat će ovisiti o hrvatskim ciljevima i kvaliteti participacije u ligi jačih svjetskih ekonomija."
Za kraj, istaknuo je kako ciljevi gospodarstva moraju biti stabilan rast BDP-a i ostvarivanje cilja pune zaposlenosti, te da su ostalo sve alati ekonomske politike u službi ostvarenja ekonomskih ciljeva. "Ako smo ojačali alate ekonomske politike, onda moramo vidjeti što ćemo s tim alatima znati napraviti. Potrebno je napraviti javne politike koje će omogućiti rast BDP-a i dovesti investicije kako bi se otvorila nova radna mjesta", zaključio je Vedriš.