Godišnja stopa inflacije u oktobru je ubrzala u cijeloj Adria regiji i u prosjeku je iznosila oko 15 odsto. Istovremeno je bazna stopa inflacije u prosjeku iznosila oko 13 odsto (podaci za Bosnu i Hercegovinu nisu dostupni), stoga se polako, ali sigurno približava glavnoj stopi. Ključni naglasak ostaje na tome da očito još uvijek postoji dovoljno domaće potražnje koja može dovesti do daljnjeg povećanja cijena, posebno u slučaju osnovnih kategorija.
"Glavni pokretači ukupnog povećanja potrošačkih cijena i dalje ostaju prehrambeni proizvodi, odnosno energenti, a očito je da postoji dovoljno domaće potražnje koja dovodi do daljnjeg rasta cijena, s obzirom na kontinuirani rast bazne inflacije u regiji", rekao je Bloomberg Adrijin rukovodilac analiza makroekonomije i tržišta kapitala Ivan Odrčić.
Ne postoje neke specifičnosti u svakoj zemlji Adria regije, već se inflacija svugdje kreće na isti pogon, jako su male razlike u faktorima koji je guraju. Možemo govoriti, kaže Odrčić, o pojačanom udjelu jedne od tri kategorije koje daju najviše goriva opštem rastu cijena, pri čemu su te tri kategorije hrana, prevoz i stanovanje.
"Neki posebni pokretači su rastuće cijene u kategoriji restorana i hotela, a to se u Hrvatskoj pripisuje jačoj stranoj ili preciznije turističkoj potražnji", objasnio je.
U ostalim zemljama ipak dominiraju prvenstveno prehrambeni proizvodi i goriva, kaže, pa je tako za rekordnu inflaciju u Sjevernoj Makedoniji u desetom mjesecu odgovoran snažan rast cijena povrća, dok su za daljnje usporavanje inflacije u Sloveniji, u istom mjesecu, bila odgovorna automobilska goriva na benzinskim stanicama.
Naši analitičari očekuju da će se prekretnica dogoditi negdje u posljednjem tromjesečju ove godine, odnosno početkom prvog tromjesečja 2023.
"Glavni uzroci koje vidimo pri takvom kretanju inflacije su prvenstveno bazni učinak, zatim učinci monetarnog stezanja koje traje već izvjesno vrijeme, pad cijena hrane i energenata i niža potražnja", objasnio je Odrčić.
Ono što im i dalje ostaje nepoznanica su geopolitička kretanja, konkretnije situacija na istoku Evrope, koja može djelovati i u pozitivnom i u negativnom smjeru kada je riječ o inflaciji.
"Slijedom navedenog, mi vidimo regionalne stope inflacije u 2023. u rasponu od osam do 13 odsto, dok se inflacija od prosječno dva odsto očekuje tek negdje tokom 2025", zaključak je analitičkog tima Bloomberg Adrije.