Usporavanje inflacije najprisutnije je u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini te Sloveniji, dok je u Srbiji i Sjevernoj Makedoniji prisutno ubrzanje godišnjih stopa, iako blaže nego ranije, rekao je voditelj analiza makroekonomije i tržišta kapitala Bloomberg Adrije Ivan Odrčić.
Odrčić je objasnio kako su glavni pokretači usporavanja rasta inflacije hrana i energenti, dok su dodatni čimbenici učinci monetarnih zatezanja, visoke baze i državne mjere pomoći.
"U posljednjem tromjesečju ove godine očekujemo smanjivanje godišnjeg rasta inflacije, a za sljedeću godinu i dalje očekujemo visoke stope inflacije u regiji, ali u prosjeku gotovo upola nižu od ovogodišnjeg prosjeka. Glavni razlozi za manju inflaciju u 2023. su visoka baza, smirivanje cijena hrane i energije i smanjena potražnja zbog nižeg nivoa ekonomske aktivnosti", rekao je Odrčić.
Izjavio je da Europska središnja banka (ECB), za razliku od američkih Saveznih rezervi, ne podiže kamatne stope tako agresivno, prvenstveno kako ne bi u rizik dovela visokozadužene zemlje Mediterana.
"One su već neko vrijeme pod visokim teretom duga i svako dodatno povećanje ključnih kamatnih stopa dovelo bi ih u težu poziciju za refinanciranje tog duga, a o recesiji da ne govorimo. ECB radije pušta da visoka inflacija bude pokretač koji će ohladiti potražnju i posljedično dovesti do usporavanja rasta potrošačkih cijena. Vrijeme će pokazati čiji pristup je bio povoljniji – ili manje štetan", znakovito je kazao Odrčić.