Unatoč stalnim pravnim preispitivanjima, rezultati kripto imovine ove su godine prkosili očekivanjima skeptika i zaprepastili ih.
Financijska tržišta imaju zabrinjavajuće kratko pamćenje. Sanjarenje o budućnosti puno je moćnije oružje od razmišljanja o prošlosti.
Pogledajte samo što se dogodilo na tržištu kriptovaluta dok je američka vlada uspješno kazneno gonila suosnivača burze FTX Sama Bankman-Frieda zbog jedne od najvećih financijskih prijevara u povijesti. Kriptovalute se nakon prošlogodišnjeg strmoglavog pada snažno oporavljaju , umjesto da se prodaju u kontekstu snažnih podsjetnika na to koliko su svi pogriješili tijekom balona digitalne imovine, a posebno tijekom uspona Bankman-Friedova carstva.
Dok tradicionalno tržište obveznica ide prema trećoj godini neviđenih gubitaka i dok se burzovni indeksi nakon prošlogodišnjeg medvjeđeg tržišta drže uglavnom niskih prinosa, izgleda da će kriptovalute u 2023. biti najbolja vrsta imovine. Cijena Bitcoina ove se godine više nego udvostručila, a neke manje valute kao što je Solana imaju i bolje rezultate. Tokovi financiranja vraćaju se ulagačima koji su prošle godine dodali 807 milijuna dolara (796,14 milijuna eura) u proizvode kojima se trguje na kripto burzama i svoju ukupnu imovinu podigli na gotovo 10 milijardi dolara (9,15 milijardi eura), prema podacima koje je prikupio Bloomberg. Postoje znakovi da financijska poluga na tržištu raste, a potražnja za posuđivanjem nekih stabilnih kriptovaluta koje prate vrijednost američkog dolara diže kamatne stope iznad deset posto. Međutim, osuda Bankman-Frieda nipošto ne znači da je gotovo sa suđenjima u industriji kriptovaluta.
Isti američki tužitelji optužili su suosnivača poduzeća Terraform Labs, Do Kwona, za organizaciju navodne prijevare koja je prošle godine izbrisala najmanje 60 milijardi dolara (54,91 milijarde eura) tržišne vrijednosti kriptovaluta TerraUSD i Luna i koja je bila jedan od okidača koji je doveo do krize u poduzeću FTX. Alex Mashinsky, bivši glavni izvršni direktor poduzeća Celsius Network, uhićen je u srpnju, a tužitelji ga terete da je vodio navodnu shemu za obmanu klijenata, nakon čega je ovaj zajmodavac kriptovaluta propao uz više od milijardu dolara duga. Mashinsky je izjavio da se ne smatra krivim. Su Zhu, suosnivač bankrotiranog fonda za ograničavanje rizika Three Arrows Capital, zatvoren je u rujnu u Singapuru pod maksimalnim pritiskom likvidatora i nakon višemjesečnih napora oko lociranja imovine propalog poduzeća. U međuvremenu su Gemini Trust, kripto mjenjačnica koju su osnovali identični blizanci Cameron i Tyler Winklevoss, i Genesis Global Holdco, članica grupe Digital Currency, zaglibili u međusobnim tužbama i tužbama regulatora zbog partnerstva u uzimanju i davanju zajmova.
Changpeng Zhao, poznat kao CZ, posljednji je u nizu kripto osnivača koji se suočava s potencijalno značajnim pravnim posljedicama. Osnivač Binance Holdingsa, najveće svjetske kriptoburze, dao je ostavku na mjesto izvršnog direktora u sklopu nagodbe s američkim tužiteljima koja uključuje mogućnost zatvorske kazne. Zhao je priznao krivnju i Binance će platiti kaznu u ukupnom iznosu od 4,3 milijarde dolara.
To nas dovodi do sljedećeg pitanja: koliko bi svijetla trebala biti budućnost ovog tržišta da zasjeni svu tu negativnost? Zbog same činjenice da se svi ti kazneni predmeti, bankroti i regulatorni postupci odvijaju odjednom, brojni ljudi u industriji nadaju se da će epilozi suđenja označiti kraj razdoblja Divljeg zapada u kriptovalutama i dovesti do zrelije i manje kaotične faze.
Očekivanja te željene tranzicije najbolje se vide u industriji fondova čijim se udjelima trguje na burzi (ETF-ova). Investicijski div BlackRock ove se godine pridružio tijesnoj utrci za mjesto u Bitcoin ETF-u. Općenito se vjeruje da je odobrenje jednog ili više bitcoin ETF-ova neizbježno nakon što je sud u kolovozu poništio odluku Komisije za vrijednosne papire da odbije prijedlog Grayscale Investmentsa, podružnice Digital Currency Groupa, da svoj Grayscale Bitcoin Trust pretvori u ETF. Veći dio ovogodišnjeg uspona Bitcoina pripisuje se nadama da će ETF stvoriti novi izvor potražnje od ulagača (i njihovih financijskih savjetnika) koji dosad nisu htjeli sudjelovati u investicijskim platformama koje su izvorno namijenjene kriptovalutama. Iako skeptika ne nedostaje, sama činjenica da su kriptovalute imovina s najboljim rezultatima godine izaziva strah od propuštanja odlične prilike.
Samo će vrijeme pokazati je li ova transformacija u općenito zrelije razdoblje nakon propasti poduzeća FTX pusta želja ili ne. Postoje naznake da se to neće tako lako dogoditi. Plan poduzeća PayPal Holdings da razvije stabilnu kriptovalutu brzo je naišao na sudski poziv američke Komisije za vrijednosne papire. Coinbase Global zaglibio je u gotovo egzistencijalnoj borbi s Komisijom za vrijednosne papire, koja je u lipnju tužila najveću američku burzu kriptovaluta jer se navodno nije registrirala pri agenciji kao broker, burza ili klirinško poduzeće.
S obzirom na očitu disfunkciju Kongresa, male su nade da će zakonodavci u SAD-u usvojiti zakone kojima bi se industriji kriptovaluta pružio prijeko potreban jasni zakonski okvir. Čak i ako se to dogodi, nije da vlada može učiniti puno toga kako bi spriječila pucanje financijskih balona ili posljedično urušavanje. Na sreću ili nesreću, to obično obavlja samo tržište, odnosno kretanje tržišta, kao i kad je prošle godine izbrisalo kriptovalutu od dva bilijuna dolara (1,93 bilijuna eura) te posljedično uništilo Bankman-Friedovo FTX carstvo.
"Nemojmo zaboraviti da je upravljao ‘sigurnom i reguliranom’ burzom i da ga nijedan regulator nije prokužio", objavio je Erik Voorhees, rani zagovornik kriptovaluta, na društvenoj mreži X nakon što je porota osudila Bankman-Frieda. "Ta zasluga pripada tržištu, koje nije samo veliko vrelo inovacija već i najbolji arbitar discipline i pravde."
Bankman-Fried sjedi u ćeliji kaznene ustanove u Brooklynu, New York, i čeka odluku koliko godina će provesti iza rešetaka.
*Dodan je dio o CZ Zhau iz Binancea koji nije spomenut u izvorniku.