Jasmin Mahmuzić, direktor Agencije za bankarstvo Federacije BiH, govoreći za Bloomberg Adria Start istakao je važnost očuvanja stabilnosti bankarskog sektora u Bosni i Hercegovini. Naglasio je rizike koji su se ranije javljali, a koji su mogli dovesti do velikih troškova i destabilizacije sistema.
"Ranije smo imali rizik koji je bio vezan za događaje koji nisu imali materijalno značenje za samu aktivu, odnosno za pasivu bankarskog sektora, ali su mogli značajno utjecati na stabilnost. U isto vrijeme to je mogao biti ogroman pritisak na stanovništvo i privredu, što bi kasnije rezultiralo i velikim troškovima za banke te bi dovelo do destabilizacije samog sistema. Na ovaj način mi vjerujemo da otklanjamo određene rizike koji su mogli da postoje", izjavio je Mahmuzić.
Pojašnjavajući "metodologiju za izračun referentne stope prosječnog troška finansiranja banaka u BiH (RSTF)", on kaže kako Agencija prikuplja informacije od banaka.
"Mi kao regulatori skupljamo informacije od banaka, naravno, ako govorimo samo o referentnoj kamatnoj stopi. Informacije o visini kamatne stope, dakle na kvartalnom, šestomjesečnom i godišnjem nivou. Mi ćemo prosljeđivati te informacije prema Centralnoj banci. Centralna banka će objedinjavati podatke i objavljivati tu kamatnu stopu na svojoj web stranici", pojasnio je Mahmuzić.
Na pitanje o uticaju ovih odluka na korisnike kredita, direktor Agencije za bankarstvo Federacije BiH je izrazio uvjerenje da će to značiti stabilnost i predvidljivost.
"Najavljeno je ponovno dizanje kamatnih stopa od strane Europske centralne banke, euribor je na najvišem nivou u posljednjih sigurno 15-ak godina. Dakle, ti određeni rizici na koje mi ne možemo utjecati, a za koje duboko vjerujemo da šta god mi radili u Bosni i Hercegovini ne možemo pretjerano promijeniti. Dakle, Bosna i Hercegovina ima vrlo specifičnu poziciju, imamo carinskih borbi vrlo ograničene neke alate monetarne politike", istakao je Mahmuzić.
Dodao je da je cilj uspostaviti mjere i poduzeti određene korake koji će imati benefite kako za bankarski sektor, tako i za privredu u cjelini.
"Cilj je da donesemo neke mjere i da uradimo određene stvari koje će prije svega imati benefite za naš bankarski sistem, ali i za privredu u cjelosti", zaključio je Jasmin Mahmuzić, direktor Agencije za bankarstvo Federacije BiH.