Desetljeća tehnološkog napretka i regulatornih promjena su putnicima u automobilima omogućila veću sigurnost u slučaju sudara. No žene će i dalje u frontalnom sudaru čak 73 posto vjerojatnije pretrpjeti teške ozljede ili smrt nego muškarci, te im je tri puta veća vjerojatnost ozljeda poput prijeloma kostiju ili potresa mozga. Švedska inženjerka Astrid Linder taj nesrazmjer pokušava otkloniti razvojem prvog prototipa lutke za ispitivanje sudara izrađene prema prosječnoj ženi.
"Statistika o ozljedama pokazuje kako se jaz između muškaraca i žena unatoč velikom poboljšanju sigurnosti u sudaru ne smanjuje", kaže Linder, asistentica prevencije ozljeda na švedskom Sveučilištu Chalmers i direktorica istraživanja prometne sigurnosti na švedskom Nacionalnom institutu za ceste i promet.
Sa svojim je timom u studenom završila višegodišnji projekt, koji su financirali Europska unija i Volvo, za izradu i ispitivanje lutaka u laboratoriju u švedskom Linköpingu. Lutka je ženskih proporcija, teška 62 kilograma i visoka 166 centimetara. Tim je u obzir uzeo razlike u ukočenosti i snazi zglobova muškaraca i žena te se posebno usredotočio na pokrete kralježnice, vrata i ramena, kako bi što vjernije oponašao reakciju ženskog tijela pri sudaru.
Proizvođači automobila u SAD-u i Europskoj uniji smiju koristiti isključivo lutke muških proporcija teške 75,5 kilograma. Pravila su dio problema, objašnjava Linder, jer tvrtkama ne pružaju poticaje za razmatranje ostatka stanovništva.
"Iskreno govoreći, žene bi trebale biti srdite", kaže Christopher O'Connor, glavni izvršni direktor Humaneticsa, industrijskog predvodnika u proizvodnji lutaka za ispitivanje sudara iz Farmington Hillsa u Michiganu, koji od 1960-ih opskrbljuje proizvođače automobila diljem svijeta. Automobil bi trebao biti siguran na bilo kojem sjedalu, bez obzira na to jeste li muškarac ili žena.
Humanetics radi na novim lutkama koje bi, nadaju se, trebale postati standard. Njihova ženska lutka nazvana THOR-5F ima 150 preciznih senzora fokusiranih na najosjetljivije dijelove ženskog tijela. O’Connor kaže kako je to veliki napredak u odnosu na prijašnje ženske lutke koje su u suštini bile tek smanjene verzije muških modela. Tvrtka je čak i bez regulatornog zahtjeva za korištenjem takve lutke nekoliko desetaka prodala proizvođačima automobila i vodećim laboratorijima.
"Zainteresirani smo za Linderinu lutku i THOR-5F, ali obje zahtijevaju puno razvoja prije nego se odlučimo na kupnju", rekla je Lotta Jakobsson, viša tehnička stručnjakinja za prevenciju ozljeda u Volvu. Nacionalna uprava za prometnu sigurnost u SAD-u s Humaneticsom radi na poboljšanju izdržljivosti trenutno premekanoga prsnog koša lutke THOR-5F, navodi Jakobsson. Prvi prototip lutke THOR-5F predstavljen je prije nekoliko godina, a proći će još najmanje godina prije nego Volvo bude spreman za kupnju, naglašava. "Kupit ćemo lutke kad budu dovoljno dobre, a dotad radije radimo virtualno", kaže, misleći na računalne simulacije. "Kupovina lutke velika je investicija."
Cijena Humaneticsove lutke THOR-5F obično je oko milijun dolara, iako to može dosta varirati, ovisno o sustavu korištenom za prikupljanje podataka, kaže Barney Loehnis, direktor Humaneticsova marketinga. Iako računalna simulacija može ubrzati razvoj automobilskih proizvoda i omogućiti procjenu ozljeda šireg raspona veličina putnika, inženjeri zahtijevaju fizičke testove kako bi vidjeli kako čelik, pojasevi i zračni jastuci funkcioniraju u stvarnosti, napominje Loehnis. "Fizičko testiranje uvijek će biti potrebno za provjeru valjanosti simulacijskih modela i dizajna", kaže.
Ohrabruje što je zaštita putnika u automobilu nadrasla "zaštitu muškaraca srednje veličine", kaže Jessica Jermakian, voditeljica istraživanja vozila pri institutu IIHS (Insurance Institute for Highway Safety), neprofitnoj organizaciji koju financira američka osiguravajuća industrija. No stavljanje ženske lutke na vozačko sjedalo neće automatski dovesti do poboljšanja sigurnosti za žene. "Moramo razmišljati holistički", naglašava Jermakian. "Moramo smisliti načine za smanjenje prebrze vožnje, sprječavanje nesreća i uklanjanje nekompatibilnosti između većih i manjih automobila."
Istraživanje koje je prošle godine objavio IIHS pokazalo je kako je veći dio povećanog rizika za žene u nesrećama povezan s vrstama vozila koja žene voze i okolnostima sudara, a ne toliko fizičkim razlikama. Žene češće voze manje i laganije automobile, a i češće doživljavaju bočne i stražnje sudare, prema IIHS-u.
Linder nije obeshrabrio izazov transformacije njene ženske lutke s prototipa na certificirani alat s fiziološkim osobinama, koji vjerno ocrtava obrasce pokretljivosti žene, kako bi pružila što preciznije rezultate na ispitivanju sudara, no taj bi proces mogao uključivati godine testiranja i istraživanja. Kaže kako će "raditi što istraživači inače rade – pokušati osigurati nova financijska sredstva i nastaviti dalje".
Tekst preveo Miro Soldić (miro.soldic@bloombergadria.com)