O poduzetničkim lekcijama s bojišnice. Koliko snalažljiv moraš biti za vođenje startupa i prikupljanje novca investitora dok tule sirene i padaju bombe, a tvoj pružatelj internetskih usluga Muskov je Starlink? Zvuči kao scenarij za akcijski film, ali nije. To je svakodnevica Ivanu, koji poduzetništvo doslovno vodi na prvoj crti bojišnice, i Aleksu, koji se brine da poduzeće živi i preživi. Kakve usporedbe možemo povući između borbe za preživljavanje u ratu i krvavom oceanu svjetskog fintecha?
Priča Aleksa Soloveja i Ivana Kaunova je poput epa bez junaka koji se baš zato čita kao junački ep. Aleks i Ivan poduzetnici su koji ne dozvoljavaju da im nešto destruktivno poput rata poremeti planove za bolji život.
Poduzetnički put te dvojice mladih Ukrajinaca počeo je prije gotovo pet godina, kad su osnovali startup Finmap. Radi se o usluzi, odnosno aplikaciji koja malim i srednjim tvrtkama olakšava nadzor nad financijama. Priča bi već bila iznimna samo zato što im tvrtka radi u ratnoj ekonomiji – suosnivač Ivan - na fotografiji s mitraljezom u ruci naslonjen na tenk - na bojišnici je. Osim toga, u jeku rata uspjeli su skupiti više od milijun eura od fondova rizičnog kapitala i drugih investitora. Netko će možda samo odmahnuti rukom i reći da taj iznos nije ništa posebno, ali u ratu je dobitak preživjeti dan i pritom sačuvati razum.
"Voditi startup i prikupljati novac zahtjevno je i u doba mira, kamoli u ratu", sažima Aleks koji nam se videopozivom javio iz Lisabona. Sâm nije bio mobiliziran jer je, kako nam je pojasnio, u djetinjstvu prebolio brojne bolesti zbog kojih ne može služiti u vojsci. No nema i posebna znanja, odnosno vještine koje Ivan ima i koje vojska traži u svojim profilima. Nismo uspjeli otkriti o kojim se to vještinama radi. "Dobro je da ga nisu unovačili jer kompanija ne bi mogla raditi kao sada", odmah se nadovezuje Ivan. "Aleks na poslu izgara umjesto mene", dodaje.
Njihovi su se životni putovi susreli kad je Aleks vodio kompaniju za proizvodnju pokućstva, a Ivan mu priskočio upomoć uslugama svoje tvrtke. "Suočavao sam se s logističkim poteškoćama i pitanjem kako pojednostaviti vođenje financija", prisjeća se Aleks početaka zajedničkoga poslovnog i kasnije prijateljskog puta. "Ivanova tvrtka već je nudila aplikacije, odnosno usluge koje sam htio osigurati svojoj kompaniji", kaže.
"Brzo smo postali prijatelji i zajedno razvili poslovnu ideju iz koje je kasnije nastao Finmap."
Sve je ostalo povijest, moglo bi se reći, da Putin početkom 2022. u Ukrajinu nije poslao svoje tenkove i vojnike kojima je trebao "denacificirati i osloboditi". Tu pak počinje novo poglavlje za kompaniju i njih osobno.
Posao koji te nadahnjuje i drži na životu
"Veza s poslom omogućuje mi očuvati zdrav razum", pojašnjava Ivan koji je trenutačno u široj okolici Bahmuta, gdje traju najžešće borbe. Svoju točnu lokaciju ne otkriva.
"Posao mi je ispit da to još mogu. Moći ću to raditi i kad sve loše završi", hrabri se. "Prilikom vođenja kompanije nastojim se usredotočiti na neke manje zahtjevne i manje opsežne poslove", pojašnjava, jer je u stalnoj pripravnosti. "Nerijetko se dogodi da usred noći dođe naredba i u nekoliko minuta moram biti u vojnoj opremi spreman za boj." Isto je u poslu – stalno treba biti na oprezu.
Tijekom našeg razgovora na njegovu se obrazu kao godišnja doba izmjenjuju vedrina, optimizam, sumnja i zabrinutost. Na trenutke pogleda negdje u smjeru ruskih položaja te mu se pogled jedva vidno zamrači. No nema naznaka žalosti ili očaja. "Zaista je sve ovo nadrealno. Ujutro napraviš neke ‚zanimljive‘ stvari s nezanimljivim Rusima, navečer pak slažeš dokumentaciju za kompaniju", Ivan skromno prepričava praktične aspekte vođenja kompanije s fronta. Nadrealizam ruskog nasilja Ukrajinci su zamijenili nadrealizmom posla.
Vedrina mladog 31-godišnjaka, koji kaže kako je već prije rata znao da će biti poduzetnik jer su mu u mjesec dana triput dali otkaz, zarazna je. Ipak, ne može pobjeći od mračnih strana sudjelovanja u ratu koji je Putin u želji normalizacije nenormalnoga imenovao posebnom vojnom operacijom. "Znaš što?", iznenada protupitanjem odgovara Ivan, odjeven u ukrajinsku vojnu odoru, pa zamišljeno kaže: "Nekad se želim vratiti doma, nekad se želim vratiti svojem životu prije rata." I u tom se trenutku njegov uvijek živahan, gotovo vragolast pogled smrači, kao da su se u njemu razbuktale stotine oluja, te amfibijski vojnik-poduzetnik zaključuje: "Ali ponekad nisam siguran da ću uspjeti."
"Postoje dani kad me spopadne sumnja. Tada više nisam siguran jesam li još uvijek dovoljno poslovno potkovan ili imam li dovoljno energije za poduzetništvo." Sumnja. Nesigurnost. To su konstante u životu svakog poduzetnika. Ivan je ipak malo drukčiji. "Gotovo svaki tjedan… Ne, tri ili četiri puta tjedno stigne pitanje od prijatelja i znanaca u kojem me pitaju jesam li još živ, čak i danas ujutro. To ti promijeni mozak, to utječe na tvoj tijek misli."
Pripremi strategiju
"I do 90 posto ukrajinskog tržišta ne funkcionira, prijeti recesija i povećava se nesigurnost. To je stvarno ludo i rat je sve dodatno otežao", navodi 30-godišnji suosnivač Aleks. Usprkos svim izazovima, tijekom rata uspjeli su udvostručiti broj korisnika. "To mi se čini stvarno iznimnim dostignućem i dokazom da smo sposobni preživjeti čak i tako zahtjevne uvjete i prevladati izazove", hvali se Aleks. Kompanija trenutačno surađuje s više od 2800 europskih banaka i pružatelja usluga poput PayPala, Revoluta i Wisea.
"Najveći je izazov, naravno, nesigurnost", kaže pa nastavlja: "Nesigurnost u svakom smislu našeg posla i nesigurnost među našim korisnicima. To su, naime, poduzetnici i u poduzetništvu svi želimo što manje nesigurnosti. Ako, recimo, znaš da ćeš plaćanje ili naručene stvari potrebne za posao dobiti unutar mjesec dana, svoj posao možeš prema tome organizirati. To je u ratnim uvjetima mnogo teže."
Aleks pritom podsjeća na žilavost poduzetničkog duha: "Poduzetnici su životinja koja se naprosto mora prilagoditi bilo kakvim uvjetima. Kao što u sukobu moraš biti spreman za sve moguće situacije i imati spremnu strategiju."
Ključna je komunikacija
Kako u životu tako i u poslu, komunikacija je ključna. Možete zamisliti koliko je to teško na bojišnici. Čak je tijekom dogovora intervjua Aleks upozorio kako se Ivan možda neće moći priključiti. "Unaprijed se ispričavam jer ne znam hoće li se moći javiti s bojišnice."
"Da, mobilna mreža radi i imamo pristup internetu, baš zbog Starlinka", brzo dodaje Ivan. Početkom rata bilo je puno govora o tome kako je poduzetnik Elon Musk ukrajinskoj vojsci na korištenje ponudio satelitsku mrežu Starlink.
Ipak je većinu komunikacije vezane uz posao preuzeo Aleks, priznaje Ivan pa opisuje primjer njihove komunikacije: "Na vojnom zadatku sam putem Starlinka primio Aleksovu poruku: Do kraja dana moraš potpisati te i te dokumente. Naravno, ništa lakše", smije se. "Sve je to nadrealno."
Kako dodaje, kad ima slobodnog vremena, spoji se na Internet i pridruži sastanku ili razgovara sa svojim suradnicima.
Iako je u komunikaciji ključna iskrenost, Ivan, razumljivo, ipak ne smije sve otkriti, primjerice, svoju lokaciju ili kojoj bojni pripada. "Sudjelujem u aktivnim borbama. Pripadnik sam izvidničke jedinice sila zrakoplovstva. To je sve što mogu reći."
"Čak smo i prije rata i pandemije COVID-19 puno posla na razini kompanije obavljali na daljinu", dodaje. "Ipak je početkom rata bilo teško. Kolege iz kompanije radili su u skloništima. Mnogo ih se kasnije raselilo po Europi, tako da sad radimo više-manje na daljinu, kao i druge kompanije diljem svijeta", dodaje Aleks.
U poslu je također puno požrtvovnosti, pa i žrtava, naravno, ali u posve drukčijem kontekstu nego u ratu. No novinarska radoznalost nije nam dala mira, pa smo Ivanu postavili i neka pomalo neugodna pitanja – je li u ratu koga ubio? Neugoda. Dulji muk. „Reci mi na koje oružje misliš“, prvo pita pa dodaje kako ne želi odgovoriti na to pitanje.
Upravljanje rizicima
U svijetu startupova velika je vjerojatnost da će se kompanija prije ili kasnije ugasiti. Rizik koji prijeti u ratnoj ekonomiji još je veći, osobito ako je jedna od ključnih osoba kompanije na bojišnici. Zanimalo nas je imaju li Aleks i Ivan spreman scenarij ako se Ivanu, koji je na prvoj crti bojišnice, štogod dogodi. Primjerice, ako se ozlijedi ili – još gore – pogine. "Za sve imamo spremne scenarije, napisani su na 43 stranice ugovora. Prošao je mnogo ruku i pregledalo ga je mnogo očiju, tako da sam siguran da u tom slučaju neće biti nejasnoća. Nadam se da se takvo što, naravno, neće dogoditi", odgovara Ivan. Pritom bi valjalo napomenuti da je Ivan već jednom bio ustrijeljen.
"Teško je. Osobito sad kad sam na frontu", dodaje Ivan. "Ako sam na ratnom zadatku, znači da sam vrlo blizu bojne linije. Neprestano moram paziti da sam pravilno kamufliran raslinjem, granama, drvećem. Pritom doba dana nije važno jer me na zadatke mogu poslati i po danu i po noći", opisuje Ivan svoju svakidašnjicu o kojoj ne može otkriti ništa više.
Obnova Ukrajine i osvajanje novih tržišča
Hoće li Ukrajinci nakon rata postati tako neustrašivi poduzetnici kao što su danas ratnici? "Mislim da hoće. Rat će ojačati poduzetnički duh Ukrajinaca", uvjeren je Ivan. Pritom dodaje kako će se puno ljudi prisiljenih na napuštanje države poslije sukoba vratiti.
Poslije rata očekuju pravi gospodarski uzlet. "To je ogroman potencijal, oslobodit će se iznimna energija s pomoću koje ćemo pokušati obnoviti svoju državu", uvjeren je. "Nakon kraja rata još si više motiviran osigurati si i izgraditi bolju budućnost." I dalje su više od dvije trećine njihovih korisnika Ukrajinci.
Cilj im je ipak osvajanje inozemnih tržišta. "Pokušat ćemo ustanoviti kakav bi trebao biti položaj kompanije na globalnom tržištu jer je svaka država, svako tržište, priča za sebe. Turska ima svoje zahtjeve i osobitosti, Poljska pak druge, kao i recimo Nigerija i tako dalje", najavljuju.
Potraga za saveznicima
U poslu je nužno sklapanje savezništva. Startupovi osim sredstava za rad stječu i znanje te iskustvo investitora u različitim fazama prikupljanja kapitala. "Treba znati da je prikupljanje sredstava uistinu zamršena stvar. Zato za dovršetak svega trebaš barem pola godine. Trebaš se predstaviti barem stotini investitora, što znači da u pola godine imaš 500 ili 600 sastanaka. I to je bilo prije rata", kaže Aleks.
Usprkos svim izazovima, bili su uspješni u zadnjem krugu financiranja, u siječnju. Skupili su dodatnih milijun eura. Zadnji je krug vodio poljsko-američki fond rizičnog kapitala SMOK Ventures. Suosnivač i glavni partner fonda Paul Bragiel dosad je investirao u više od 400 kompanija, između ostalih i u jednoroge kao što su UBER, Stripe, Niantic, Unity i Zappos. Finmap je pak njihovo prvo ulaganje u ukrajinski projekt.
Mnogi bi mogli pomisliti da se radi o filantropskom ulaganju. Aleks i Ivan ne vjeruju da su te investicije empatičke, odnosno filantropske, što bi im višestruko olakšalo prikupljanje sredstava, ali priznaju da je "prikupljanje sredstava u ratnim uvjetima pet ili deset puta teže nego u mirnodopskom vremenu". Tako je i s korisnicima jer kompanija ima 36 posto inozemnih partnera. "Zaista je bilo slučajeva filantropije, osobito u Poljskoj", kaže Aleks. Pritom ipak dodaju kako većina korisnika i ne zna da se radi o ukrajinskoj kompaniji jer to ne spominju u svojim oglasima. Kompanija je registrirana i u Velikoj Britaniji.
"Oduševila me otpornost ekipe koja je brzo prestrukturirala kompaniju i omogućila rast izvan ukrajinskog tržišta", zapisao je u priopćenju Bory Musielak, jedan od osnivača SMOK Venturesa. Osim toga, vjeruje da njihova poduzetnička ideja ima velik potencijal. "Usluga Finmapa osobito je značajna u doba recesije, kada svako malo i srednje poduzeće u svijetu brine za svoj novčani tok."
Vjerjuj u pobjedu
Ima li Finmap potencijala postati ukrajinski jednorog? Na kraju krajeva, Aleks i Ivan u to su uvjerili mnoge investitore koji su dotad ulagali u jednoroge. "Dakako, jer u protivnom, zašto bi ti investitori uopće bili spremni investirati?", odgovara Aleks samouvjereno pitanjem.
U poduzetništvu je potrebna i određena mjera optimizma. "Pobjeda – to je jasno. To je sve što želim", kaže Ivan pa nastavlja: "Poslije pobjede, jer samo će tako taj rat završiti, pokušat ću se opet prilagoditi civilnom životu. Stoga ću si poslije naše pobjede pokušati prije svega vratiti razum i dušu kako bih opet mogao normalno živjeti. Namjeravam se i vratiti poduzetništvu, vođenju naše kompanije i gradnji jednoroga."