Plovidba iz Grčke na Cipar možda zvuči kao izazov rezerviran za iskusne jedriličare, ali uz profesionalnog skipera i dobru organizaciju, ovo putovanje lako postaje kombinacija avanture, odmora i rada na daljinu. Tako smo nas dvije, bez preciznog datuma povratka, ali s računalima i stabilnim internetom, prešle 610 nautičkih milja i posjetile 10 mediteranskih otoka u 30 dana.
Postojao je okvirni plan – da ćemo na putu do Limassola posjetiti nekoliko destinacija izvan glavnih turističkih ruta koje smo dugo željele – ali i da se nećemo "slijepo" držati planirane rute. To je možda bila i najbolja odluka koju smo donijele. Jer kada vjetar i raspoloženje diktiraju rutu, najbolji plan je onaj koji se lako mijenja.
Depositphotos
Priprema i polazak
Naše putovanje započele smo sredinom rujna, u razdoblju kada gužve jenjavaju, ali je vrijeme još uvijek lijepo i stabilno. Početna točka bila je marina u Lavriju, 60 km od Atene prema jugu, s direktnim pristupom Egejskom moru i dobro opremljena svime što je potrebno za pripremu za dugo putovanje: tu su trgovine opremom, mini marketi, servisi, a služi i kao izvrsna baza za čarter. Cijena najma jedrilice od 49 stopa (14,9 metara) s tri kabine, dvije kupaonice i salonom, a ona na kojoj smo plovile, kreće se od 2500 do 4000 eura tjedno, ovisno o sezoni, godini proizvodnje i dodatnoj opremi.
Za angažiranje profesionalnog skipera trebali biste izdvojiti oko 150 eura dnevno, uključujući obroke i zasebnu kabinu. Skiperi se mogu pronaći putem specijaliziranih platformi kao što su Crewbay i Find a Crew, ali preporuke su vrijedne – pogotovo ako vam je važno da poznaje lokalne marine, skrivene uvale, grčki jezik i ritam otoka.
Promjenjiv vjetar, fleksibilna ruta
Naša ruta krenula je prema otoku Kea, dovoljno dalekom od kopna da pruži osjećaj polaska, a opet dovoljno blizu za postupno i glatko prilagođavanje ritmu mora. Kytnos, mali, ali šarmantan otok, dočekao nas je najljepšim zalaskom sunca, ali i sjevernim vjetrom. Tako je prvobitni plan plovidbe prema Serifosu i Sifnosu, te dalje prema Milosu i Folegandrosu, postao neizvjestan, te smo ispravili kurs prema Sirosu i otvorili vrata potpuno drukčijem krajoliku. Ovakva improvizacija u plovidbi nije iznimka jer Egejsko more zna biti nepredvidivo, posebno u ljetnim mjesecima kada puše meltemi.
Depositphotos
Nekoliko dana provele smo na Sirosu, usidreni u dobro zaštićenom zaljevu i marini Finikas. Ovaj otok nije čest gost turističkih brošura, ali njegova bogata kulturna baština, prirodne ljepote i raznolike plaže čine ga jednom od najbolje čuvanih tajni Grčke. Ermoupoli, administrativno i pomorsko središte Ciklada, slikovita je prijestolnica neoklasične arhitekture. Dovoljno je prošetati popločanim ulicama između elegantnih zgrada i završiti u konobi sa samo nekoliko stolova tik uz more – i već vas osvaja šarm ovog grada.
Kako izgleda rad s jedrilice
Dok smo se kretale između uvala i otoka, uspijevale smo pratiti radne obveze, prisustvovati online sastancima, raditi i, što je najvažnije, održavati ritam koji nije iscrpljujući. Na našoj jahti Le Momon imale smo sve što nam je trebalo: dobar wi-fi zahvaljujući routeru i lokalnoj SIM kartici (27 eura za mjesec dana neograničenog interneta), kao i dovoljno tišine za fokusiranje. Upućivanje Zoom poziva s palube, a zatim skok u more, pokazalo se kao neočekivano dobra kombinacija. Zato ne čudi da ovaj način putovanja, koji spaja slobodu i jednostavnost, postaje sve popularniji među digitalnim nomadima, kao moderan odgovor na burnout. Za mnoge je ovo nova definicija luksuza: biti tamo gdje želite biti, raditi ono što volite – sa signalom, ali bez stresa.
Depositphotos
Dobri vezovi, manje ljudi, niže cijene
Ruta nas je dalje vodila do Amorgosa, otoka gdje se nebo spušta nisko i gdje su mirisi bilja intenzivniji, dok more ima onu nestvarnu nijansu plave boje koja vam zauvijek ostaje u sjećanju. Baš zato bio je idealan ambijent za kultni film Luca Bessona Veliko plavetnilo. Astipalea – u obliku leptira i pomalo geografski izolirana – donijela je drukčiji ritam i šarm netaknutoj Grčkoj. Uspon na staru Horu, s vjetrenjačama na vidiku i bijelim kućama koje se terasasto spuštaju prema moru, bio je kao povratak u sporije, mirnije vrijeme. Ovdje smo otkrile i sjajnu lokalnu kuhinju – jednostavna jela puna okusa, svježe ulovljenu ribu i tradicionalne slastice. Bilo je to mjesto gdje se jede polako, uživa satima i šuti s osmijehom.
Krajem rujna i početkom listopada Cikladi i Dodekanez funkcioniraju sporije i intimnije, a marine nisu prepune. Grčka logistika je jednostavna, ali ponegdje slabije organizirana nego u Hrvatskoj, pa ne treba računati na sve na što ste navikli. Organizirane marine nećete pronaći svugdje – često su to samo privezišta uz mol s osnovnim sadržajima, ali s puno lokalnog šarma, gdje plaćate samo struju i vodu koju potrošite. Inače, cijene se kreću od simboličnih 20 do 30 eura, pa sve do 130 eura u većim marinama i u sezoni. Uštede su moguće ako se koristi sidrenje izvan marina, što je često najljepša opcija – kupanje direktno s broda, mir i večera pod zvijezdama. Cijena goriva ovisi o tome koliko daleko prelazite, kada i koliko plovite, ali obično je jedan spremnik (300 eura) dovoljan za tjedan dana. Naši glavni troškovi išli su na dobru hranu u lokalnim konobama i restoranima, kvalitetna privezišta i logistiku i nismo požalile ni jednog trenutka.
Depositphotos
Kvarovi se događaju i lako se rješavaju
Kalimnos, nekada poznat po lovcima na spužve, a danas raj za penjače, bio je naša sljedeća stanica, zatim Halki i Simi, biseri Dodekaneza, te Rodos, gdje nas je dočekala nova, moderna marina s izvrsnom infrastrukturom i restoranima u neposrednoj blizini. Na svakom grčkom otoku moguće je unajmiti motor ili automobil, ali tijekom sezone broj vozila može biti ograničen, pa se preporučuje rezervacija. Cijena skutera je oko 25 eura po danu, a automobila oko 40 do 50 eura, ovisno o otoku, broju dana i vještini pregovaranja.
Kao navigacijski i kulturni vodič koristile smo knjigu Greek Waters Pilot – Roda i Lucinde Heikell (izdavač Imray), obavezno štivo čije su karte, opisi i praktični savjeti korisni do posljednjeg detalja. Web stranica Navily također je ažurirana i korisnim informacijama. Osim toga, aplikacije kao što su Windy i Wind finder pružaju točne dnevne vremenske prognoze i sigurnost u planiranju.
Sigurnost na brodu se podrazumijeva, a jedrilica je opremljena svime što je potrebno u slučaju nezgoda, poput radiostanice, pojaseva za spašavanje, svjetiljki... Kvarovi su rijetki, ali mogući. U marinama i lukama uvijek možete dobiti informacije o lokalnim servisnim radionicama, kao i trgovinama opremom i rezervnim dijelovima. Većina problema rješava se brzo i učinkovito, ali izvan sezone može potrajati da tehničari stignu.
Posljednja grčka stanica prije otvorenog mora
Plovidba od Rodosa do Kasteloriza na krajnjem jugoistoku Grčke traje nešto više od osam sati. Ovaj autentični otok sa šarenim fasadama i nalik filmskom setu udaljen je samo nekoliko kilometara od turske obale, a ujedno je i izlazna točka iz schengenske zone i obvezna stanica za sve koji nastavljaju prema Cipru, Turskoj ili Libanonu. Mali, ali funkcionalan mol nudi nekoliko vezova, opuštenu atmosferu i iznenađujuće dobre restorane pune turista čak i izvan sezone. Carinske formalnosti – kontrola putovnica i papirologija – obavljaju se na otoku, uz pomalo arhaičan administrativni ritam koji vas još više upoznaje s logikom mora.
Depositphotos
Gotovo 30 sati plovidbe do Limassola, bez prestanka, kroz noć i dobar dio sljedećeg dana, bila je kruna ove rute – dovoljno duga, mirna i tiha za skupljanje dojmova. Vjetar je bio povoljan, more mirno, a smjene dežurstva na palubi precizno su bile dogovorene. Pristajanje u Limassolu donosi kontrast: modernu marinu, staklo i beton, ali i učinkovitu prijavu, koja zahtijeva putovnice i dokumentaciju plovila. Cijeli proces traje oko sat vremena, uz ugodnu, ali formalnu kontrolu.
Za koga je ova ruta?
Ako ste već plovili Jadranom, grčkim Sporadima ili Jonskim otocima, ruta do Cipra logičan je i uzbudljiv sljedeći korak: povezuje otoke do kojih trajekti rijetko dopiru, otkriva autentičnu lokalnu kulturu kao i skrivene uvale u kojima ste često jedina jedrilica na horizontu. Istovremeno, uključuje i duže prijelaze koji testiraju snalažljivost, koncentraciju i sposobnost prilagodbe. Ovo nije klasičan odmor s pet zvjezdica, ali njegova prava vrijednost leži u osjećaju slobode i dana bez žurbe i stresa. Za poslovne ljude navikle planirati svaku minutu, ovo može biti iskustvo koje mijenja perspektivu, ali i rijedak poziv na predaju – vjetru, valovima i trenutku.
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...