Ovo je vjerojatno najčešće pitanje na kraju godine ili na razgovoru za posao. Neki poslodavci zaposlenike nagrađuju božićnicama, drugi 13. plaćama, treći raznim nagradama. Visina bonusa jako ovisi i o porezima. Provjerili smo u kojim državama u regiji su najizdašniji.
Vani miriše na snijeg, na TV i radijskim postajama vrte se božićne pjesme koje mnogima već idu na živce. A onda dođe Djed Mraz, Djed Božićnjak, možda još koji dobar čovjek, primjerice poslodavac, koji na kraju godine nagrađuje zaposlenike bonusom. U nekim zemljama to se zove božićnica, u drugima 13. plaća ili nagrada za poslovnu uspješnost. Kako god ga nazvali, ovaj financijski slatkiš zasigurno će razveseliti zaposlenike.
Iako 13. plaća ili bonus na kraju godine nije zakonski definiran ni u jednoj zemlji u regiji – neki prijedlozi su se pojavili u Sloveniji – tvrtke se sve češće odlučuju za ovakvo nagrađivanje svojih zaposlenika. Ne samo zbog nedostataka radne snage i smanjenja fluktuacije, ovakvo nagrađivanje također može biti izvrstan alat za njihovu motivaciju. Velika prepreka u tome su različiti sustavi oporezivanja.
U Sloveniji do 2200 eura, drugdje drukčije...
U Sloveniji je nagrada za poslovnu uspješnost oslobođena poreza na dohodak do visine prosječne plaće – ona je u rujnu iznosila 2174,70 eura bruto (posljednji podaci). Božićnica je do tog iznosa oslobođena poreza na dohodak, ali ne i doprinosa. Dodatna nagrada pripada radnicima sukladno kolektivnom ugovoru ili ako je to poslodavac propisao internim aktom društva. U nekim slučajevima isplata ovisi i o osobnom ili radničkom uspjehu te uspješnosti poslovanja poduzeća.
Dok većina slovenskih poslodavaca isplaćuje dodatke na kraju godine, srbijanski poslodavci često navode da se zbog visokog oporezivanja ne odlučuju na isplatu tzv. 13. plaće. S poreznog gledišta, nagrada ili bonus tretiraju se kao redovita plaća na koju se plaćaju porezi i doprinosi. Nešto je porezno povoljnija isplata naknade u višem iznosu od mjesečne osnovice doprinosa, koja u 2023. godini iznosi 500 tisuća dinara (4270 eura). Vrijedi pravilo da što je veći bonus, to je niža ukupna porezna stopa njegova oporezivanja. Nacionalna statistika za Srbiju pokazuje da se bonusi redovito isplaćuju. To je vidljivo iz podataka o isplati prosječne plaće za prosinac prošle godine, koja je dosegla 718 eura neto i bila sedam posto veća od plaće za studeni.
U Hrvatskoj poslodavac može zaposlenicima neoporezivo isplatiti do 663,62 eura godišnje u vidu posebnih nagrada (regres za godišnji odmor, božićnica, uskrsnica i sl.). Ako primanja temeljena na svim povremenim nagradama prelaze navedeni neoporezivi iznos, ona se smatraju redovnom plaćom te se stoga također oporezuju.
U Bosni i Hercegovini (BiH) vrijede drukčiji propisi za isplatu i oporezivanje dodataka na plaću kao što su bonus, nagrada, regres, božićnica i 13. plaća. I dok poslodavci u Federaciji BiH isplaćuju neoporezive naknade poput regresa, poduzeća u Republici Srpskoj radije povećavaju prosinačku plaću nego 13. plaću jer se na te naknade plaćaju porezi i doprinosi na puni iznos.
"Problem je siva ekonomija. Neki poslodavci radnike nagrađuju određenim iznosom 'u kuverti'. To stvara nelojalnu konkurenciju. Prije svega bilo bi potrebno izjednačiti poslodavce, a zatim sklopiti sporazum o reguliranju 13. plaće", naglašava Saša Trivić, predsjednik Saveza udruženja poslodavaca Republike Srpske. Inače, sve što se zove plaća, pa tako i 13. plaća, oporezivo je kao i svaka druga plaća u godini, a to vrijedi i za isplate bonusa. U BiH tek malo tvrtki može isplatiti 13. plaću, ocjenjuje naš sugovornik.
U Makedoniji se božićnica ne isplaćuje. Tamo Božić, kao i u Srbiji, slave 7. siječnja pa tako nazvati bonuse ne bi imalo smisla. Umjesto božićnice, tvrtke isplaćuju 13. plaću, a njezina je isplata regulirana Zakonom o radu, ali se na tu isplatu plaćaju doprinosi. Visinu nagrade određuje svaka tvrtka samostalno, a na nju je propisana stopa poreza od 10 posto koju su tvrtke dužne platiti.
KOLIKO SU VELIKODUŠNE TVRTKE U REGIJI?
U nastavku navodimo tvrtke od kojih smo dobili odgovor do završetka broja. Popis tvrtki koje na kraju godine nagrađuju svoje zaposlenike obično je puno duži.
SLOVENIJA
U Sloveniji će ove godine božićnice ili isplate za poslovnu uspješnost vjerojatno biti nešto niže jer se promijenio iznos neoporezivog iznosa. Ta je nagrada neoporeziva do visine prosječne plaće u državi koja iznosi 2174,70 eura bruto (podatak za rujan 2023.).
Do prošle godine nagrade za uspješnost u poslovanju bile su oslobođene poreza na dohodak do iznosa prosječne plaće zaposlenog u tvrtki, ako je to bilo povoljnije za kompaniju.
Više od polovice ispitanih tvrtki još nije odlučilo hoće li ove godine nagraditi svoje zaposlenike , no po velikodušnosti se ističe biotehnološka tvrtka Bia Separations iz Ajdovščine, gdje predviđaju da će zaposlenici na kraju godine dobiti najviši mogući neoporezivi iznos , odnosno 2174,70 eura bruto. Trgovački lanac Hofer najavljuje isplatu 300 eura bruto, Lidl 400, farmaceutska tvrtka Lek će na plaću dodati 1750 eura bruto, a Holding Slovenske elektrane 645 eura. Do završetka ovog broja visinu božićnica nisu objavili Krka koja je lani isplatila 1986 eura božićnice), visokotehnološka ljevaonica aluminija LTH Castings (dvije tisuće eura prošle godine) te Petrol (1400 eura lani)… Te tvrtke inače isplaćuju najveće bonuse u državi.
HRVATSKA
U Hrvatskoj je lani ukupan iznos dodataka na plaću na kraju godine premašio 1,2 milijarde eura, čime je postavljen novi rekord. Rezultati ankete koju je Bloomberg Adria provela među najvećim hrvatskim tvrtkama pokazuju da će većina njih svoje zaposlenike razveseliti božićnicom ili nekom nagradom, a iznosi poprilično variraju od tvrtke do tvrtke. Zaposlenici Ericssona Nikole Tesle mogli bi se najviše veseliti Božiću, iako ova tvrtka ne isplaćuje klasičnu božićnicu, već razne nagrade koje bi mogle premašiti 500 eura po osobi.
Kako ne bi ispalo da se o radnicima brine samo privatni sektor, u kompaniji za elektrodistribuciju HEP isplatit će nagrade. Iako im je zbog ograničenja cijena struje trpjelo poslovanje te su prošlu godinu završili s gubitkom od 620 milijuna eura, zaposlenicima će isplatiti 497,71 euro božićnice.
Ne mogu se žaliti ni radnici Plive, koji će, kako nam je rečeno iz tvrtke, prema važećem kolektivnom ugovoru dobiti božićnicu u iznosu od 437,99 eura. Za razliku od HEP-a, Pliva je 2022. završila s dobiti od 110,8 milijuna eura. Osim dogovora sa sindikatima, kolektivni ugovor radnicima Podravke jamči božićnicu od oko 200 eura.
SRBIJA
Mobilni operater Yettel isplaćuje bonuse gotovo svim zaposlenicima. Osim regresa, dodjeljuje im se i godišnja nagrada vezana uz ostvarenje osobnih rezultata. Ovisno o stupnju, bonus se isplaćuje u iznosu koji je 1,2 puta, 2,4 puta i tri puta viši od plaće, i to uz plaću za ožujak 2024. godine, pojasnili su.
Javno poduzeće Pošta Srbije, koje tradicionalno isplaćuje nagrade, potvrdilo nam je da su u listopadu zaposlenicima dodijelili oko 500 eura nagrada.
Gorenje Valjevo svoje zaposlenike tradicionalno nagrađuje godišnjom nagradom, čija je isplata usklađena s kolektivnim ugovorom i rezultatima kompanije. Ove godine zaposlenici mogu očekivati između 120 i 140 eura.
-- Članak je nastao u suradnji sa Svjetlanom Šurlan (Bosna i Hercegovina), Editom Vlahović Žuvela (Hrvatska), Hanom Stevović (Srbija) i Aleksandrom Tomić (Sjeverna Makedonija) – Bloomberg Adria.