Evropska unija donedavno je bila ključni partner Sjedinjenih Američkih Država, no dolaskom Donalda Trumpa na vlast, odnosi su se promijenili. Umjesto savezništva, čini se da Washington sada na Brisel gleda "preko trgovinskog nišana". Uz trgovinski deficit SAD-a prema EU-u od oko 200 milijardi dolara te rastući državni dug, postavlja se pitanje koji ekonomski mehanizmi utječu na slabljenje američke dominacije.
O tome smo razgovarali s Milanom Horvatom, direktorom FIMA-e, u emisiji Sedam.
SAD – žrtva vlastite globalizacije
Horvat smatra da je SAD postao žrtva vlastitog uspjeha u promicanju globalizacije.
"U tih 30-ak godina koliko su se Države intenzivno razvijale, malo su se i zapustile, pa su na kraju u tom procesu imale veći uvoz nego izvoz", rekao je.
Istaknuo je i kako je pandemija COVID-19 dodatno pogoršala situaciju.
"Velika emisija novca, uz onu umjerenu inflaciju, dovela je do neumjerene inflacije koja je njima postala štetna. U tom kontekstu, s velikim dugom i deficitom u platnom bilansu, Sjedinjene Države su došle u velike probleme."
Dodaje i kako su u međuvremenu azijske zemlje, predvođene Kinom, ojačale proizvodne kapacitete, dok se SAD usmjerio na druge sektore.
"Amerikanci su se fokusirali na servise, usluge, dizajn – sve ono što je nadogradnja, moderna tehnologija življenja i funkcioniranja. No da bi se to proširilo diljem svijeta, treba još vremena. U međuvremenu, svi gledaju proizvodnju kao kriterij uspješnosti."
Može li EU izbjeći američke carine?
Evropska unija trenutno ima 45 aktivnih sporazuma o slobodnoj trgovini, što joj omogućuje određenu fleksibilnost u globalnoj trgovini. No može li ta mreža ugovora zaštititi evropsku privredu od Trumpovih carina?
Horvat odbacuje percepciju da je EU politički inferioran u odnosu na SAD.
"Svi pretpostavljaju da je Evropska unija politički inferiorna, ali ona je zapravo lider u ovoj priči. Ima najviše sklopljenih bilateralnih ugovora na svijetu, zatim dolazi Kina, a tek onda SAD. Evropa zna, može i dobro radi, samo što se o tome ne priča, jer su u fokusu politički, a ne ekonomski aspekti. Da stojimo loše, naš odnos prema Amerikancima i Kinezima bio bi sasvim drugačiji."
Primjer uspješne prilagodbe vidi se u njemačkoj automobilskoj industriji.
"Njemačka autoindustrija, recimo, zanemarila je razvoj električnih automobila, dok je Elon Musk to forsirao u Americi, a Kinezi su to jako dobro prihvatili i digli cijelu industriju. Kad su Nijemci prije godinu dana shvatili da se dogodio problem, počeli su se restrukturirati. Smanjuju kapacitete koji nisu u funkciji i prilagođavaju se novim dijelovima, a svi su sklopili ugovore - VW, BMW, Mercedes, s kineskim top kompanijama. Zajedno s njima nastupaju na kineskom tržištu, koje je apsolutno najveće automobilsko tržište na svijetu", kazao je Horvat.
Također, podsjeća na azijske Tigrove, zemlje s ukupno više od 850 miliona potrošača, gdje se Evropa uspješno pozicionira.
"Evropa se otvara prema tržištima koja imaju golem potencijal i tu je najuspješnija", zaključuje.
Bloomberg Adria TV
Ko dominira digitalnim sektorom?
Dok SAD dominira u području tehnoloških divova, EU kao blok izvozi 41 posto digitalnih usluga, dok je američki udio 15 posto. Horvat objašnjava kako je to moguće.
"Ovo je sjajan primjer zašto Evropa provodi regulatorne procese i zašto ona o svemu tome jako visoko vodi brigu. Primjerice, Airbnb, kalifornijska kompanija, u Evropi u svakoj državi posluje kroz svoju sister company, dakle unutar svog sistema ima manju kompaniju koja je zadužena za neko tržište. To sve ustvari spada pod prostor i razvoj evropskog dijela."
Naglašava kako je Evropa visoko digitalizirana i da se njen izvoz digitalnih usluga ne odnosi samo na finansijske transakcije.
"Digitalni izvoz uključuje streaming raznih mreža, transakcije među velikim providerima, online trgovinu, istraživanja... Sve to je postalo dio našeg svakodnevnog života. No za razliku od Amerike, Evropa je to jako dobro regulirala. Niko ne može tek tako doći izvana i ući na naše tržište,a da to nismo sami razvili. Naravno, naše kompanije rade prema van."
Na kraju, Horvat naglašava važnu činjenicu o digitalnoj dominaciji.
"Veliki dio američkih korporacija ima svoje ispostave u Velikoj Britaniji i Irskoj, zatim u SAD-u, Indiji, Njemačkoj, Kini… To su države koje imaju visoko digitalizirane sisteme servisa, usluga i razmjene robe. Evropa uopće ne stoji loše, ali se ponekad prema njoj ambivalentno ponašamo – nekad je gledamo kroz pojedine države, a nekad kao cjelinu. No SAD uvijek gledamo kao cjelinu."
-- Ostatak emisije Sedam pogledajte na Bloomberg Adria TV-u.