Ljeto u kinima bilo je relativno mirno, pogotovo u usporedbi s prošlogodišnjom euforijom oko Barbenheimera. Štrajk holivudskih pisaca ove godine osjetili su veliki filmski studiji, u nezgodnom trenutku kada tranzicija prema streamingu i utrka s Netflixom opterećuju proračune, a Wall Street ne gleda blagonaklono na te dugoročne i rizične investicije.
Ljeto bez euforije Barbenheimera
Prošle godine, ljeto je završilo s više od četiri milijarde dolara prihoda iz box-officea, dok se ove godine očekuje oko 20 posto niži prihod u istom razdoblju, procijenili su analitičari Bloomberga. Analitičar Bloomberg Intelligence Kevin Near objašnjava taj pad prihoda odgođenim premijerama blockbustera poput Nemoguće misije: Odmazda – Drugi dio (Mission: Impossible – Dead Reckoning Part Two) i Kapetana Amerike: Vrli novi svijet (Captain America: Brave New World), koje su zbog prošlogodišnjeg štrajka u Hollywoodu pomaknute za 2025. godinu. Ipak, bilo je i nekih pogodaka.
"Izvrnuto obrnuto 2 (Inside Out 2) postigao je najveću zaradu za animirani film u povijesti. Despicable Me 4 (Gru i malci: Neustrašivi špijuni) i Twister 2 (Twisters) također su imali veću gledanost nego što je očekivano, a probili su se i Deadpool i Wolverine (Deadpool & Wolverine), što pokazuje da industrija ponovno hvata zamah. Istina, ovo ljeto je tiho, ali prognoze za drugu polovicu godine su optimistične", rekao je Near u razgovoru za Bloomberg Adria Connect.
Warner Bros. gubi na vrijednosti televizije
Unatoč tome, investitori nisu bili blagonakloni prema velikim imenima koja su ovog tjedna objavila kvartalne rezultate. Dionice kompanije Warner Bros. pale su više od osam posto, akumulirajući ovogodišnji pad vrijednosti na čak 40 posto.
Tržišta su negativno reagirala na otpis od 9,1 milijarde dolara, koji je proizašao iz smanjenja vrijednosti njihovih kabelskih kanala CNN i TNT. Podsjetimo, Warner Bros. postao je vlasnik tih kanala spajanjem Discoveryja i WarnerMedije, čija je tadašnja vrijednost iznosila 42 milijarde dolara.
Ozbiljan udarac za Warner Bros. bila je i odluka NBA-a o obustavi suradnje i prepuštanju prava prikazivanja utakmica konkurentima Disneyju, Comcastu i Amazonu.
Mukotrpan proboj do prvog profita od streaminga
U sektoru streaminga bilo je daška optimizma jer je Warner Bros. privukao 3,6 milijuna novih pretplatnika, dvostruko više od očekivanja. Tako sada ima 103,3 milijuna korisnika, a prihodi od oglašavanja na platformi također su bili znatno veći od prognoza, iznoseći 240 milijuna dolara.
Vrijedi napomenuti da je Warner Bros. jedina kompanija osim Netflixa koja je ostvarila profit od streaminga tijekom prošle i ove godine.
Utrka s Netflixom stavila je u fokus i kvalitetu sadržaja koji streaming platforme nude korisnicima. Ulaganja u streaming sadržaj mjere se milijardama dolara, a u toj utrci najviše sredstava uložio je Amazon Prime, s čak 18,5 milijardi dolara. Warner Bros. uložio je 7,4 milijarde dolara, što je visok iznos ako se uzme u obzir 40 milijardi dolara duga koji opterećuje tu kompaniju.
Glavni izazov za sve te medije balansiranje je između rasta streaming usluga i ulaganja u sve manje linearne televizijske ekosustave.
"U toj dinamici imaju nekoliko poluga kao što su više cijene i ukidanje dijeljenja šifri. Disney je pokrenuo novu sportsku streaming uslugu s Warner Brothersom i Foxom. Teško je znati hoće li uhvatiti korak s Netflixom, ali očito je da je streaming igra koja se igra", zaključio je Near.
O tome zašto su dionice Disneyja blizu najnižih razina u posljednjem desetljeću, zašto je sve manje posjetitelja u Disneylandu i mogu li se više cijene streaminga obiti kompanijama o glavu, više u razgovoru u videu.